Projekcja filmu "Uciekinier"

Kazimierz Piechowski (fot. mat. prasowe)

odbyło się
03
10.2019
Czwartek
Tczew - Projekcja filmu "Uciekinier"
PREZYDENT MIASTA TCZEWA, ISTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TCZEWIE ORAZ CENTRUM KULTURY I SZTUKI zapraszają na obchody Roku Kazimierza Piechowskiego w Tczewie.

"Uciekinier" reż. Marek Tomasz Pawłowski (dokument fabularyzowany z 2006r.)
3 października 2019r., godz. 17.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki. Wejściówki do odbioru w kasie CKiS od dnia 11.09 (tel. 534 989 340)


Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz, która miała miejsce 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjne komando pracy, aby w ten sposób zapobiec rozstrzelaniu części współwięźniów, bowiem w przypadku ucieczki któregokolwiek z osadzonych Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Plan ucieczki zakładał wykorzystanie mundurów SS, broni i auta należących do komendantury obozu. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również szereg powojennych perypetii pana Kazimierza.

Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami tych miejsc.
"Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. (...) Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć..." - tak Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie.  

Drukuj
Prześlij dalej