100 lat Szkoły Morskiej. To właśnie Tczew jest jej kolebką

Antoni Garnuszewski, Szkoła Morska w Tczewie (fot. tcz.pl, wikipedia)

odbyło się
14
06.2020
Niedziela
Tczew - 100 lat Szkoły Morskiej. To właśnie Tczew jest jej kolebką
Rok 2020 jest Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie. We wtorek, 14 czerwca, odbędą się oficjalne obchody.

Jak to się zaczęło? Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj blisko 100 temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". - mówił - Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski.

Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś. Otrzymała też nowy żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza". W Tczewie szkoła działa w budynku, który istnieje do dziś, który zbudowany został w 1914 roku i początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Obecnie w budynku dawnej Szkoły Morskiej mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie.

Program uroczystości wraz z godzinami:


14 czerwca (niedziela)
12:30 - Msza św. w intencji 100-lecia powstania Szkoły Morskiej w Tczewie - Kościół Farny w Tczewie

16 czerwca (wtorek)
12:00 - otwarcie wystawy "Z Tczewa na morza i oceany..." przygotowanej przez Fabrykę Sztuk w Tczewie - plac przed Dworcem PKP w Tczewie

13:00 - uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie:

- wystąpienie Starosty Tczewskiego - Mirosława Augustyna
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wykładowcom oraz absolwentom Szkoły Morskiej w Tczewie
- przemówienia zaproszonych gości
- wręczenie odznaczeń oraz medali szkolnictwa morskiego
- posadzenie "Dębu Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej"
- złożenie kwiatów na grobie dr. Floriana Hłaski - zakończenie uroczystości

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  Wielka szkoda_gość

  12.06.2020, 12:32

  że Tczew jest

  Tak zmarginalizowanych. Nie ma nawet oddziału Szkoły Morskiej. A czy są Wyższe Uczelnie. Czy jest jakiś znaczący klub sportowy czy drogi są dwupasmowe w idealnym stanie... NIE. A to wszystko powinno być po 30 latach "demokracji".

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
 • -1

  Narodowiec_gość

  13.06.2020, 01:16

  Mamy 30-lat nieudolnego demoliberalizmu i kulawych politycznie Dyzmów u władzy. PRL był okropny czasem dla Polski ale III RP to kolejna drwina. Miejmy nadzieje że kiedyś skończy się republika okrągłego stołu.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx0 
 • +1

  Gość_gość

  12.06.2020, 12:38

  Tak dla porządku

  To liceum żeńskie o którym mowa w artykule mieściło się przy obecnej ulicy 30 stycznia 1 (dawny CED, obecnie UM). To tam mieściła się szkoła przez pierwszy rok. Ale nauka w jednym budynku licealistek oraz przyszłych marynarzy nie była kontrowersyjna :).

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx8 
 • Gj_gość

  13.06.2020, 19:57

  Szkoda, że władze samorządowe oraz dyrekcja Szkoły nie znalazły w sobie chęci, determinacji i kompetencji do zorganizowania ciekawych obchodów rocznicy, które utkwiłyby w pamięci i mogły być z dumą prezentowane w kronikach. Niestety świętowanie polegające na mszy oraz przemówieniu Pana Starosty są na miarę 10lecia gimnazjum w niewielkim mieście i przystają bardziej do lat 90tych niż 2020 roku. Nie trzeba wielkich nakładów, aby obchody zorgabizować w sposób kreatywny mający na przyszłość wartość dodaną dla szkoły i powiatu. Nagranie inspirujących filmów z udziałem byłych absolwentów różnych lat, pedagogów. Wytyczenie konkretnych,śmiałych celów z mapą ich realizacji rozłożoną na lata, obchody przy udziale Marynarki Wojennej( kwestia lobbingu) , flagi szkoły na mieście, autobusach. Rozstawionew całym mieście instalacje artystyczne, pokaz fajerwerków/ swiateł ze wzruszającymi filmami o lrzeszłości szkoły,zainteresowanie ogólnololskkch mediów,wyklrzystanie SeaTowers do wyświetlenka na elewacji informacji o 10oleciui wiele innych. Trzeba chcieć ...ale po co. Starosta ldczytaz kartki przemowienie a Pani Dyrektor powie kilka ciepłych slow

  Odpowiedz
  IP: 46.227.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA