"Mania" - film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu "Czerwie"

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
28
02.2020
Piątek
Tczew - "Mania" - film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu "Czerwie"
"Mania. Historia Pracownicy Fabryki papierosów" to dzieło kina niemego, w którym główną rolę zagrała Pola Negri, wielka gwiazda kina niemego pochodzącą z Polski.
To historia Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie, jednak uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje także bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Mecenas zaprasza na Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Historia trójkąta miłosnego jednak na tym się nie kończy...


28 lutego 2020 godz. 19.00
Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Bilety: 20 zł


"Mania. Historia Pracownicy Fabryki papierosów" (1918) reż. E. Illes Czas. 85 min.

"CZERWIE". Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych, są twórcami m. in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. "Padllina". Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. "Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta "Melanż" uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.
W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem .
Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi "Mania" (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego "Metropolis" wydana w marcu 2017.
2018 - "Kult Ciała" M. Waszyńskiego i "Gabinet Doktora Caligari"
W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m. in. Teatr Klinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej - "Nie wolno się brzydko bawić" współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.
W 2018 Grupa otwierała 24 Wiosnę filmową Budapeszcie, a we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum  oraz w listopadzie w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie gościła na Festiwalu Filmów Polskich
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków - Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
Grupa zagrała do tej pory ponad 700 koncertów w Polsce i Europie m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania.
CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających "na żywo" muzykę do filmów niemych.
www.czerwie.com.pl
www.facebook.com/czerwie

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA