ćwicz tai chi - lecz artrozę


odbyło się
20
07.2019
Sobota
Tczew - ćwicz tai chi - lecz artrozę
Poniżej przedruk krótkiego artykułu dra med. Michael'a Spitzbart'a, porównującego praktykowanie tai chi do fizjoterapii.
"Tai-chi to m.in. chińska sztuka walki. Płynne ruchy mają przedstawiać walkę z fikcyjnym przeciwnikiem. Przeprowadzone przez bostońskich naukowców badania wykazały właśnie, że ten chiński rodzaj sportu może również sprzyjać walce z bardzo realnym przeciwnikiem, jakim jest artroza stawu kolanowego.
Naukowcy zaprosili do badania ponad 200 osób z artrozą stawu kolanowego. Połowa z nich przez 3 miesiące ćwiczyła tai-chi, drugiej połowie zalecono w tym czasie fizjoterapię. Lekarze chcieli sprawdzić, jak obie te metody wpłyną na pacjentów. Sprawdzono więc po upływie tego czasu jakość życia i nasilenie schorzenia, a także dolegliwości bólowe i sztywność stawów. Przeprowadzono test polegający na chodzeniu, który miał na celu sprawdzić poprawę ruchomości chorego stawu. Okazało się, że obie metody poprawiły stan kolan, zwiększyły ich wydolność i poprawiły możliwości pacjentów w zakresie chodzenia. Pacjenci ćwiczący tai-chi wypadli jednak lepiej od pacjentów poddanych fizjoterapii. Po eksperymencie cieszyli się oni bowiem lepszą jakością życia. W grupie tej zarejestrowano również mniej pacjentów, u których artroza stała się przyczyną depresji. Tai-chi ponadto poprawiło ich ruchomość i stabilność na co dzień. Jest to zatem lepsza profilaktyka upadków i niebezpiecznych złamań kości."
Artykuł nie wspomina o wielu innych korzyściach płynących z tej formy ćwiczeń. O tym możesz się dowiedzieć przychodząc na ćwiczenia na wolnym powietrzu, w sobotę o godz.10.00 do OSiR w Tczewie.
Ćwiczenia są bezpłatne, prowadzone przez wieloletniego praktyka. Szczegóły pod telefonem 606 469 027.
Miłośnicy tai chi zapraszają

Przybliżona lokalizacja na mapie


To jest mapa poglądowa, która w niektórych przypadkach może wskazywać błędną lokalizację obiektu. Pokaż "83-110 Tczew ul. Wojska Polskiego 28a" na większej mapie - kliknij tutaj
Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA