Tczew świętuje stulecie powrotu do Polski. Będzie dużo atrakcji, ale i utrudnienia

Stulecie odzyskania niepodległości w Tczewie (fot. mat. prasowe)

odbyło się
30
01.2020
Czwartek
Tczew - Tczew świętuje stulecie powrotu do Polski. Będzie dużo atrakcji, ale i utrudnienia

zobacz galerię zdjęć: 2
30 stycznia Tczew będzie świętował stulecie powrotu do Polski. Z tej okazji zaplanowano duże widowisko historyczne z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów i koni, a także piknik historyczny na placu Hallera. Z powodu fety będą spore utrudnia w ruchu - bowiem na około dwie godziny zostanie zamknięty odcinek ulicy 30 Stycznia pomiędzy rondami.

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. W tym roku mamy szczególny powód do świętowania, ponieważ 100 lat temu, po wkroczeniu do miasta wojsk gen. Józefa Hallera, Tczew wrócił do Polski. Stało się to po 148 latach zaborów. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Drewa zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach, które organizowane są w związku z jubileuszem.

- Generał Haller wkroczył co prawda do Tczewa 4 lutego, ale właśnie 30 Stycznia jego armia weszła do miasta, które wtedy wróciło do Polski. Stąd chcemy w sposób szczególny uczcić stulecie i przygotowaliśmy wydarzenie plenerowe "To już sto lat - Chwała Hallerczykom" - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, konie, Kociewska Orkiestra Dęta "Torpeda" i chór Echo:


- Wojska Hallera wkroczą od strony parku i udadzą się przed budynek ratusza. Towarzyszyć temu będzie barwny korowód - niestety ze względów bezpieczeństwa na sugestię policji - musimy zamknąć ruch na odcinku między rondami - od około - 15.50 do 17.00. Zostaną wyznaczone specjalne objazdy - będą utrudnienia w ruchu - ale sto lat wolności świętuje się tylko raz - zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania - dodaje prezydent.

Oprócz rekonstruktorów w widowisku zobaczmy także postaci z Tczewa - prezydent wcieli się w rolę ówczesnego burmistrza, a starosta... starosty. Tuż przed siedemnastą uroczystości przeniosą się na plac Hallera, gdzie odbędzie się piknik żołnierski. Dla mieszkańców przygotowano grochówkę.

- Zachęcamy, by mieszkańcy Tczewa przyszli z biało-czerwonymi flagami. Haller był sto lat temu witany bardzo entuzjastycznie. My też wspólnie cieszmy się z wolności - mówi Alicja Gajewska z Fabryki Sztuk.

Uroczystości inaugurują obchody 100-lecia wolności w Tczewie, ale także roku 760-lecia miasta.W programie:

Od 20.01 - arkady w Parku Kopernika - wystawa Fabryki Sztuk pt. "Generał Józef Haller i Błękitna Armia"
do 21.01 - konkurs literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. "Tczew 1918-1920 - Droga do Niepodległej" www.mbp.tczew.pl
24.01-6.02 - ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak) - wystawa IPN pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920"

25 stycznia, godz. 9.00

Parkrun "Wszyscy jesteśmy Hallerczykami" - Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II

26 stycznia, godz. 12.30


Msza św. w intencji Miasta i jego Mieszkańców - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.

do 27.01 - zgłoszenia na konkurs Fabryki Sztuk na strój retro. Do wygrania voucher dla 2 osób na weekendowy pobyt w hotelu Zamek Gniew. www.fabrykasztuk.tczew.pl

30 stycznia, godz. 16.00

Teatr historyczny "To już sto lat - Chwała Hallerczykom" - plac Marsz. J. Piłsudskiego

30 stycznia, godz. 16.45

Piknik żołnierski - pl. Hallera

30 stycznia, godz. 16.00, godz. 18.00

Uroczysta sesja Rady Miejskiej - Centrum Kultury i Sztuki

Program uroczystej sesji

1. Otwarcie sesji i powitanie gości
2. Wystąpienie okolicznościowe
3. Wręczenie Medalu "Pro Domo Trsoviensi"
4. Wręczenie nagrody "Tczewianin Roku 2019"
5. Wręczenie wyróżnienia Rady Programowej KKE "Pierścień Mechtyldy"
6. Koncert jubileuszowy - Kantata Tczewska w wykonaniu Orkiestry Kameralnej PROGRESS
7. Zakończenie sesji.

Z okazji święta miasta ratusz tradycyjnie wysyła życzenia urodzinowe wszystkim mieszkańcom urodzonym 30 stycznia. Jest ich 146. Najstarszy jubilat 30 stycznia skończy 91 lat, najmłodsza - 2 lata.

Działania towarzyszące:
Konkurs literacki o gen. Józefie Hallerze
Konkursy plastyczne
Konkurs na strój z epoki
Wystawa historyczna

KOMUNIKAT O ZMIANIE ORGANIZACJI RUCHU
30.01.2020, godz. 15.50-17.00 - utrudnienia w komunikacji miejskiej, tymczasowa zmiana organizacji ruchu: ul. 30 Stycznia (od Fabryki Sztuk)* do placu Marsz. Piłsudskiego*, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Kościuszki, ul. Jarosława Dąbrowskiego*, ul. Krótka*
cały dzień - plac Hallera (organizatorzy proszą o nieparkowanie aut)
* całkowite wyłączenie z ruchu


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA