Różowy marsz przejdzie ulicami Suchostrzyg

Marsz Różowej Wstążki w Warszawie (fot. rakpiersi.pl)

odbyło się
10
10.2009
Sobota
Tczew - Różowy marsz przejdzie ulicami Suchostrzyg
Chcą przekonać tczewianki, że częste badania profilaktyczne są absolutną koniecznością. Mowa o organizatorkach "Marszu do walki z rakiem piersi", który w najbliższą sobotę przejdzie ulicami Suchostrzyg. Celem wydarzenia jest zachęcenie pań do korzystania z badań oraz zbiórka funduszy, które pozwolą na szeroką edukację kobiet i personelu medycznego w ramach programu "Gabinety z Różową Wstążką", a także szybsza diagnostyka raka piersi w Polsce.

Uczestnicy marszu spotkają się w najbliższą sobotę (10 października) o godz. 12.00 na placu przy ul. Żwirki (Polo Market), następnie przejdą ul. Żwirki w stronę "Biedronki", dalej ul. Jagiełły, ul. Jagiellońską (ZUS), ul. Armii Krajowej i z powrotem na plac przy Polo Markecie.

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat, zaś pierwsze miejsce zajmuje rak piersi.W krajach wysoko rozwiniętych zachorowalność na raka piersi zwiększa się. Pomimo postępów w diagnozowaniu i leczeniu choroby zwiększa się także liczba zgonów. W krajach rozwiniętych jedna na dwanaście kobiet może zachorować na raka piersi, a jedna z dwudziestu z tego powodu umrze. W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. W porównaniu z innymi krajami ryzyko zachorowania na raka piersi w Polsce można okreslić jako średnie; statystycznie co 16 Polka zachoruje na tą chorobę. Niepokojące jest wysokie tempo wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe piersi u kobiet w Polsce i proporcjonalne do wzrostu zachorowalności dane o umieralności kobiet z powodu tej choroby. Oznacza to małą poprawę wyleczalności kobiet chorych na raka piersi w Polsce, niższą niż w wielu innych krajach. (Informacje za www.rakpiersi.pl)
- Bezpośrednio po marszu odbędzie się impreza finałowa. Do Tczewa przyjedzie mammobus, gdzie wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie poddawały się mammografii przez ostatnie dwa lata, będą mogły skorzystać z badania. Badania będą refundowane przez NFZ. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z zespołu prasowego tczewskiego magistratu.

Wszyscy, którzy pojawią się w najbliższą sobotę na Suchostrzygach, będą mogli zebrać garść ciekawych informacji na temat profilaktyki oraz leczenia chorób nowotworowych. Na wiele pytań odpowie onkolog, nie zabraknie również rozrywki - występów artystycznych, karaoke, pokazów fryzur i możliwości zakupu kosmetyków oraz produktów z różową wstążką. Impreza potrwa do godz. 18.00.


- Cały czas szukamy sponsorów na badania mammograficzne dla kobiet młodszych. Część z nich również będzie miała szansę skorzystać z mamografii. Dziękujemy wszystkim, którzy chcą wesprzeć naszą ideę walki z rakiem - podkreśla Maria Flisikowska, Ambasadorka Wielkiej Kampanii Życia.

Głównym organizatorem MARSZU DO WALKI Z RAKIEM PIERSI jest Firma Avon Kontra Rak Piersi we współpracy ze Stowarzyszeniem "Amazonki" Tczew, Centrum Kultury i Sztuki Tczew, ZUK Tczew, "Fundacją dla Tczewa" oraz lokalnymi władzami Miasta Tczew i innymi firmami.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • _gość

  10.10.2009, 11:24

  no właśnie co z młodszymi kobietami?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx2 
 • lala_gość

  10.10.2009, 19:26

  mamografia

  jestem za tymi badaniami ale powinny być robione kobietą od 35 roku życia przecież młodsze też mogą zachorować rak nie wybiera wieku tylko atakuje .Starsze panie nie zawsze chcą się badać a nam młodym robi cię bariery wiekowe moim zdaniem nie powinno się nikogo dyskryminować tylko badać a kto będzie chciał to przyjdzie .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx2 
 • lejdi_gość

  12.10.2009, 09:33

  Równiez popieram, ale dlaczego tylko kobiety po 50 roku życia maja możliwość zbadania piersi. Przeciez teraz coraz młodsze kobiety niestety wykrywają raka piersi. Chciałam dodać, ze w Tczewie nie ma ani jednego gabinetu " z różową wstążką" a np. w Tarnowie jest ich 9...;/ http://www.wielkakampaniazycia.pl/index.php?go=news&news=Przybywa_Gabinetow_z_rozowa_wstaz ka Czy może jednak gdzies można zbadac piersi poprzez usg ? Jeśli tak, poprosze o info :) Pozdrawiam lejdi

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx1 
 • Maria Flisikowska Amazonka_gość

  12.10.2009, 17:32

  odpowiedz

  Marsz DO WALKI Z RAKIEM PIERSI w Tczewie, to początek tego ,czego nie ma dla młodych kobiet - badan profilaktycznych. Młode kobiety też chcą się zbadać,jednak są tego pozbawione, rozumiem Panią lejdi_gość jak i inne kobiety,które po marszu też pytały i chciały mieć taką możliwość przebadania. Chcę przekazać ,że staramy się,aby taki gabinet Różowej Wstążki powstał w naszym mieście,aby młode kobiety miały możliwość badania USG. Jestem otwarta,bo sama w młodym wieku doświadczyłam raka piersi. Wszystkie osoby zainteresowane proszę o kontakt. Z pozdrowieniami Ambasadorka Wielkiej Kampanii Życia Maria Flisikowska.

  Cytuj
  IP: 188.33.xx1.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.