Litografie Chagalla w Fabryce Sztuk

Zatoka Aniołów - Chagalle

odbyło się
05
10.2009
Poniedziałek
Tczew - Litografie Chagalla w Fabryce Sztuk
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie oraz Lep Art Consulting w Toruniu zapraszają na wystawę Marc Chagall. Ilustracje do Biblii i inne litografie. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 5 października o godz. 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4.

Któż z nas nie zna tych grających na skrzypcach osiołków, latających zakochanych par, aniołów, clownów i bujnych kolorowych bukietów? To jedynie kilka charakterystycznych i lubianych motywów z jakże bogatego dzieła wielkiego artysty Marca Chagalla.

Marc Chagall to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. W swoich przedstawieniach nie starał się odzwierciedlać bliskiego nam realnego świata. O wiele bardziej zależało mu na przekazaniu emocjonalnego stanu ducha. Powiedział kiedyś: "W mojej sztuce dodaję regułom impresjonizmu i kubizmu wymiaru psychologicznego." Cytat ten pomaga zrozumieć często zaskakujące i budzące zdziwienie kompozycje. Nawet przyjaciele artyści byli nieraz zaskoczeni oglądając jego najnowsze prace. Picasso przyznał, ze "po śmierci Matiassa, Chagall będzie jedynym artystą, który wie co to kolor i że od czasu Renoira nie było nikogo innego, kto miałby taki wyczucie światła, jak Chagall".

Głównym trzonem wystawy są ilustracje do Biblii. Chagall był przekonany, że cierpienie, jakie podczas wojny zaznały jej ofiary, mogli zadać jedynie ludzie nie znający Biblii. Zapragnął stworzyć Biblię w obrazach, aby odkryli Biblię poprzez łatwiejsze w odbiorze wrażenia wizualne.

Jakub Lep

Wstęp wolny!
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • iza_gość

    05.10.2009, 20:02

    A do kiedy trwa wystawa?

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx0.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.