Apokaliptyczny slam poetycki - po raz pierwszy w Tczewie!

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
29
02.2020
Sobota
Tczew - Apokaliptyczny slam poetycki - po raz pierwszy w Tczewie!
Slam poetycki to turniej poetów-amatorów, w którym staczają oni bitwę na słowa. Każdy do takiego turnieju może się zgłosić i przedstawić swoją poezję na scenie. Turniej ma kilka rund i o tym kto przechodzi do następnej, decyduje widownia. Publiczność jest zachęcana do aktywnego brania udziału w występie i reagowania na poezję w sposób żywiołowy. Oburzania się, śmiania czy głośnego zachwycania.

O tym, w jaki sposób zostaną ocenieni występujący, decyduje też forma, w jakiej poezja jest przedstawiona. Osoby, które potrafią złapać z publicznością kontakt, mają większą szansę na lepszą ocenę i wygranie turnieju. To z kolei wiążę się z nagrodą pieniężną. Nazwa pochodzi od słowa "szlem", które używane jest w tenisie ziemnym jako określenie spektakularnego zwycięstwa jednego z graczy. Choć samo określenie zjawiska jest nowe, to pojedynki poetyckie między wieszczami zdarzały się już znacznie wcześniej. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest tzw. uczta grudniowa, która miała miejsce 25 grudnia 1840 r. w Paryżu, i była improwizowanym pojedynkiem poetyckim między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Jeśli chodzi o slam, to pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1986 roku i zostało zorganizowane przez Marca Kelly'ego Smitha, robotnika i poetę z Chicago. Wierzył on w to, że poezja nie należy do krytyków czy teoretyków literatury, ale do zwykłych ludzi. I właśnie slamy miały tą poezję zwykłym ludziom zwrócić.

Jak wyjaśnia organizator slamów Przemysław Szczygieł, można recytować zarówno wiersze białe, jak i rymowane. - "W Gdańsku dominują teksty przygotowane wcześniej, ale w innych miastach coraz bardziej popularna jest spontaniczna improwizacja - mówi. - Zadaniem slamera jest przede wszystkim poruszenie i rozbawienie publiczności. Kiedy jest reakcja, to znaczy, że tekst działa. Zdarza się, że ktoś z publiki coś krzyknie, inny się zaśmieje, a czasami jest po prostu cisza."


Tym razem wydarzenie tego typu, odbędzie się po raz pierwszy w Tczewie!


Kiedy? 29.02.2020 r., godzina 18:00

Gdzie? Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Klub Muzyczny

Dlaczego ten slam będzie wyjątkowy? Spotykamy się dla klimatu.

Nie tylko tego słowno-muzycznego, który na pewno będzie wśród nas. Drodzy Poeci - podzielcie się z nami tym, co leży Wam na sercu. Dokąd zmierza świat? Jaki kolor mają dla Was barwy naszej przyszłości? Tematem tczewskiego, lutowego slamu jest APOKALIPSA, czyli aktualna sytuacja klimatyczna panująca na świecie.

Kochana Publiczności- przybywaj! To Wy zadecydujecie o tym, kto zwycięży. Bezpłatne wejściówki są dostępne w Centrum Kultury i Sztuki. Po uczcie słownej, zapraszamy na ucztę muzyczną, którą zapewni sopocki zespół Feeria.

Chcesz wziąć udział i zgarnąć 300 zł? Zgłoś się już dzisiaj! Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszeń można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdqx0bCuBzDNmNDHQnkLtpRQ7oCykG9CVKOmGjY3j_-yjV0KA/viewform

lub mailowo- youngheroes.poland@gmail.com.


Więcej szczegółowych informacji, łącznie z regulaminem wydarzenia, znajduje się na naszym wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/283526609288851/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Stefan_gość

    28.03.2020, 14:37

    Jak odebrać wejściówki? CKiS zamknięte... ;)

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA