Europejska Noc Muzeum w Fabryce Sztuk online

Noc Muzeów (fot. mat. prasowe)

odbyło się
16
05.2020
Sobota
Tczew - Europejska Noc Muzeum w Fabryce Sztuk online
Tegoroczna Europejska Noc Muzeów odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. Przeróżne propozycje kulturalne przygotowały muzea w całym kraju. Tczewska Fabryka Sztuk zaprasza na wirtualne otwarcie wystawy "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek" pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego i Polskiej Agencji Kosmicznej.

To opowieść, autorstwa Józefa Ziółkowskiego, o dwóch wielkich postaciach, zaprzyjaźnionych ze sobą humanistach, którzy wywarli wpływ na dotychczasowe postrzeganie świata.

Aleksander Sculteti (ok. 1485-1570) - urodzony w Tczewie kartograf, doktor prawa, notariusz publiczny w Kurii Rzymskiej, kanonik warmiński, autor monumentalnego dzieła "Chronologia świata...", pozbawiony stanowisk i majątku, czterokrotnie więziony w watykańskim więzieniu, zmarł na obczyźnie. Jego przyjaciel i bliski współpracownik - Mikołaj Kopernik (1473-1543) - wielki polski astronom, którego heliocentryczna teoria budowy świata wywróciła do góry nogami zdogmatyzowany ogląd boskiego porządku Wszechświata, któremu należało wierzyć na słowo, nawet gdy fakty obserwacyjne i doświadczenia temu przeczyły.Wernisaż online - 16 maja o godz. 19.00:

https://www.youtube.com/channel/UCxS9PCplz3VHhILGdfllVbA?fbclid=IwAR0BVx_ZGwkophuVXNdyQjzuMS3tYXoEmaH3zXgfI9FPc1kx751D_4T9ONw

Przypominamy, że wystawę będzie można zwiedzać indywidualnie już od 18 maja.
#kulturaonline #zostanwdomu

Drukuj
Prześlij dalej