Nocny Pociąg - koncert ONLINE

Nocny pociąg (fot. mat .prasowe)

odbyło się
30
01.2021
Sobota
Tczew - Nocny Pociąg - koncert ONLINE
Już od kilkudziesięciu lat 30 stycznia obchodzimy jako Dzień Tczewa. Święto naszego miasta ustanowiono na pamiątkę wkroczenia w 1920 roku wojsk gen. Józefa Hallera. Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na niepowtarzalny koncert tczewskiej formacji NOCNY POCIĄG.

30 stycznia 2021 godz. 19.00
Kanał YouTube CKiS Tczew



Transmisja koncertu odbędzie się na kanale YouTube CKiS Tczew
>>> http://bit.ly/2V7STsc

Nocny Pociąg

Tczewski zespół założony latem 1980 r. przez znanego artystę Jacka Klińskiego oraz młodego poetę i flecistę Grzegorza Ciechowskiego. Kliński, starszy o siedem lat, był perkusistą grupy Lookup, która działała w latach 60-tych XX w na tczewskiej scenie muzycznej, pisał poezje i malował. Z Ciechowskim oraz organistą i basistą, Adamem Przybyłowskim spotkali się w grupie Juventus w 1975 r. Rok później do zespołu dołączył kolega z ławy szkolnej Ciechowskiego, skrzypek Krzysztof Okupski. Wkrótce Ciechowski wyjechał na studia polonistyczne do Torunia i tam związał się z grupą Res Publica. Jednak przyjaźń jak się zawiązała między muzykami przetrwała. Ciechowski - mocno związany z rodziną w Tczewie - stanął "okrakiem" pomiędzy tym miastem, a Toruniem. To właśnie w Toruniu powstawały teksty piosenek dla Res Publici, które przywoził do Tczewa, gdzie komponował do nich muzykę Kliński. Wkrótce do zespołu dołączył Krzysztof Okupski.

Publicznie pierwszy raz "Nocny Pociąg" zaprezentował się w listopadzie 1980 r. w trakcie konkursu " Czerwonego Gryfa", organizowanego przez Tczewski Dom Kultury i został jego laureatem. To sprawiło, że Gdańskie Radio zaprosiło zespół na nagrania w grudniu 1980 r. Zespół wzmocniony posiłkami z Torunia - perkusistą późniejszej Republiki Sławkiem Ciesielskim oraz kontrabasistą Brunerem Gulczyńskim - dał wiosną 1981 r. koncert w klubie "Pod Muzami" w Tczewie. Ciechowski coraz bardziej zaangażowany w przechodzący kryzys Res Publicę, odszedł od zespołu. Zaangażowani natomiast zostali skrzypaczka Krystyna Czocher oraz młodziutki kontrabasista Jacek Mataj. W tym składzie Nocny wystąpił w Domu Kultury Śródmieście II.

Śmierć Jacka Klińskiego w styczniu 1982 r. zakończyła działalność "Nocnego Pociągu". Po latach, jedyny żyjący członek zespołu Krzysztof Okupski, reaktywował grupę. Chciał on przypomnieć tczewskiej publiczności twórczość tej, co prawda krótko działającej, ale jakże ważnej dla kultury muzycznej Tczewa formacji.

Świętuj Dzień Tczewa razem z Centrum Kultury i Sztuki!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Mietek_gość

  01.02.2021, 00:16

  Pozdrowienia

  Świetna muza !!! Pozdrawiam obecny SKŁAD - Maciej Kliński - bratanek wujka Jacka (niestety Ś.P)

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx4.xx1 
 • Ja Andrzej z Tczewa_gość

  20.12.2021, 05:15

  Pozdrowienia

  Witam! W przyszłym roku minie 30 lat od śmierci Jacka a do tej pory nawet nie ma żadnej wzmianki chociażby w alei gwiazd nad Wisłą. Tczewski bard - Kliński - samouk, z licznymi talentami, znakomity malarz, muzyk i poszukujący poeta... Tak napisał o nim Jan Kulas. To tyle albo aż tyle z pamięci o wspaniałym człowieku....!?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.