Muzyczna ucieczka od nikczemności tego świata...

Koncert (fot. Martyna Chmura)
Muzyczna ucieczka od nikczemności tego świata...

zobacz galerię zdjęć: 5
W niedzielny wieczór 2.10.2022 roku wybrałem się do tczewskiej Fary, o dziwo, jak rzadko, kościół wypełniony był po brzegi. Plakat obwieszczał światową premierę Requiem "Bolesne opadanie liści" Macieja Zakrzewskiego do słów Romana Landowskiego.

Tekst Landowskiego znałem wcześniej - pełen nostalgii, chrześcijańskich oraz kulturowych odniesień i reminiscencji. Liryk przywoływał w pamięci mszę żałobną - wieczne odpoczywanie W.A.Mozarta. Requiem Macieja Zakrzewskiego poświęcone pamięci zmarłego przed 15 laty pisarza i poety tczewskiego zostało zamówione przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz na okoliczność kultowego XIV już Festiwalu Twórczości Kociewskiej im.R.Landowskiego.

Jest cisza. Wyczuwa się podniosłość chwili. Wchodzą wykonawcy: Orkiestra Kameralna Progress, oktet wokalny Art 'n' Voices, saksofonista Adam Wendt oraz dyrygent - Szymon Morus. Znakomitości pomorskiego świata muzycznego witane głośnymi brawami. I znowu cisza. Skupione oczekiwanie. Batuta w górze. Zabrzmiały dzwony rurowe. Przenosimy się w inny świat. Przestrzeń świątyni wypełniła muzyka budząca myśl o nieuchronnym przemijaniu, ale myśl pogodna, spokojna, porywająca do najbardziej odważnych skojarzeń. Muzyka przypominała, że zmagania ducha są nieodzowne w poszukiwaniu nowych ideałów. Dzieło Macieja Zakrzewskiego jaśniało spokojną, trwałą wiarą w człowieka oraz zwycięstwo piękna i dobra nad złem i szpetotą.

Kompozytor dla tekstów Landowskiego znalazł w muzyce cudownie adekwatny język do snucia refleksji, analizowania przeżyć i oceniania dokonań podmiotu lirycznego oraz każdego człowieka. Ta przejmujące wibracje saksofonu, te dobroczynne oddziaływanie wieńczącego dzieło Dankpsalmu były prawdziwym balsamem dla serca. Batuta znieruchomiała. Zaległa cisza! I huragan nieustających braw. Długie i zasłużone owacje na stojąco! Poprzez zaczarowane meandry nostalgicznej kompozycji Zakrzewskiego, mistrzowską ręką poprowadził muzyków niezawodny Szymon Morus. Słuchacze przeżyli wzruszające chwile.


Można było zapomnieć o wszystkich bólach i nikczemnościach tego świata..

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +4

  iwona_gość

  13.10.2022, 19:01

  brawo!

  to był przepiękny koncert, dziękuję i cieszę się jako tczewianka, że takie cuda u nas się dzieją

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx3.xx0 
 • +3

  Mieszkaniec_suchostrzygi_gość

  14.10.2022, 07:05

  super brzmienia

  Po raz pierwszy byłem na takim koncercie i jestem pod mega wrażeniem. Nie wiedziałem że w takiej muzyce saksofon tak dobrze zabrzmi. W ogóle świetny utwór i super ta grupa wokalna i orkiestra

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.