Wystawa o tczewskiej Gminie Żydowskiej

Wystawa o gminie żydowskiej (fot. Aleksandra Ujazdowska)
Tczew - Wystawa o tczewskiej Gminie Żydowskiej

zobacz galerię zdjęć: 5
Według jednej z legend, przybyli do Polski z królestwa Franków; znaleźli las, którego drzewa pokryte były napisami - traktatami z Talmudu. To Las Kawęczyński. Tak zaczyna się wystawa Fabryki Sztuk pt. "Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej", na której zapoznamy się z historią i kulturą żydowską.

Służyć będą temu opisy, reprodukcje obrazów oraz eksponaty związane z tradycją religijną wyznawców judaizmu: świeczniki chanukowe, kubek pesachowy, szofar, korona Tory, tarcza na Torę i wiele innych. Najstarszy obiekt datowany jest na XVIII wiek. Te cenne przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Gdańska i od osób prywatnych. Znaczna część wystawy dotyczy dziejów społeczności wyznania mojżeszowego na ziemi tczewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wybitnych przedstawicieli: rabina i historyka Ezekiela Caro, ojca fotografii reportażowej Alfreda Eisenstaedta, prawnika i polityka Bernharda Kamnitzera. Kres powstałej pod koniec XVIII wieku tczewskiej gminy żydowskiej przyniosła okupacja i zbrodnie niemieckie w 1939 roku.

"Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej"
Kurator: Radosław Wiecki
Kamienica Fabryki Sztuk

Tczew, ul. Podmurna 15
Do 10.09.2021 r.
Poniedziałek-piątek godz. 8.00-18.00
Soboty, niedziele, święta godz. 10.00-18.00
Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
Przerwy na dezynfekcję: 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15
Maseczki, dystans, dezynfekcja, limit zwiedzających
Wstęp bezpłatny!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • k_gość

  15.06.2021, 19:32

  Co za idiota organizuje taką wystawę , pokażcie co te żydowskiej szmaty robią w palestynie, ciekawe czy u nich w kraju takie wystawy tez są o Polakach? JAWNE POPIERANIE FASZYSTOWSKIEGO IZRAELA , banda komuchow stara się wybielić zarówno żydow jak i komuchow, pokazując ich w jak najlepszym świetle, a cale zlo zwala się na tych strasznych nazistów. Tfuuu na całą tą fabrykę sztuk , pieprzeni manipulatorzy

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx5.xx6 
 • Polak_gość

  19.06.2021, 00:07

  Nieobecni - i bardzo dobrze. Nikt tu za nimi nie tęskni. To jest przecież obca nam cywilizacja.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx4 
 • Obserwator_gość

  22.07.2021, 16:19

  Antysemityzm

  Komentarze dobitnie pokazuja ze "w Polsce nie ma antysemityzmu" a juz na pewno Polacy nie mordowali Zydow podczas II wojny swiatowej.....

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.