"Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej czyli Narodowe Czytanie w Tczewie  

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
04
09.2021
Sobota
Tczew - "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej czyli Narodowe Czytanie w Tczewie  
Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej edycji zaprezentowana zostanie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Sobota, 4 września 2021 roku, godzina 11:00.

Teren rekreacyjny przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi).

Podczas dziesiątej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania utwór Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej". Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 


To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie "dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Drukuj
Prześlij dalej