RzeczpospoCZYTAŁA!, czyli IV Ogólnopolska Noc Bibliotek za nami

Noc Bibliotek 2018 (fot. MBP Tczew)
Tczew - RzeczpospoCZYTAŁA!, czyli IV Ogólnopolska Noc Bibliotek za nami

zobacz galerię zdjęć: 24
Sobota... 9 czerwca 2018 roku... Pamiętny wieczór i równie niezapomniana noc - BIBLIOTECZNA NOC w wydaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie!
Oj działo się, działo...


Niecodzienne spotkania z literaturą, gra terenowa, odkrywająca przed uczestnikami tajniki baśniowych światów, śledztwa, zagadki logiczne, nocny spacer korytarzami tczewskiej książnicy, szczypta grozy, odrobina magii, niespodzianki kryjące się w bibliotecznych zakamarkach i wreszcie długo wyczekiwane tajemnice. Tajemnicza szafa, tajemniczy las, tajemnicza wyspa, tajemniczy peron, tajemniczy szyfr... Cała gama sekretów, niekonwencjonalnych pomysłów oraz atrakcji dostosowanych do potrzeb zróżnicowanych wiekowo uczestników. Każdy, niezależnie od upodobań czy indywidualnych potrzeb, mógł w bogatej ofercie bibliotecznej znaleźć coś dla siebie. Były zaszyfrowane hasła, łamigłówki przeznaczone dla najtęższych umysłów, popularne baśnie, opowieści snute pośród leśnej głuszy, pirackie manewry na pewnej nie do końca bezludnej wyspie. Był magiczny Ekspres Londyn-Hogwart, odjeżdżający z peronu 9 ? oraz równie magiczne drzwi wiodące wprost do zaśnieżonej, skutej lodem krainy. I wreszcie gwóźdź programu, czyli Czytanie Reżyserowane w wykonaniu profesjonalnych artystów scen polskich.

Jednym słowem kolejna, czwarta już edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek za nami!

Z uwagi na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna odsłona ogólnokrajowej akcji czytelniczej przebiegała pod hasłem: RzeczpospoCzyta! I rzeczywiście RzeczpospoCzytała!, a dokładniej czytali artyści ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury. To właśnie dzięki nim tczewianie mieli okazję obcować ze zróżnicowaną gatunkowo twórczością literacką w naprawdę mistrzowskim wykonaniu.

A jak dokładnie przedstawiał się program Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2018 w wydaniu tczewskiej książnicy?

Na początek nagrody i wyróżnienia. W sobotni wieczór pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki odebrali uczestnicy czytelniczego projektu "Z książką na start", zainicjowanego przez Fundację Metropolia Dzieci. Biblioteczne przedsięwzięcie stało się również okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Tczewa za działalność na rzecz kultury. Tegorocznymi laureatami prezydenckiego wyróżnienia zostali, Jolanta Jank, Karolina Kornas, Magdalena Kubicka-Netka, Stefan Kukowski i Janusz Landowski.
Opowiem ci bajkę, czyli coś dla małych i tych nieco starszych wielbicieli popularnych baśni. Zaprezentowane w niecodziennej formie historie o przygodach dumnie kroczącego na dwóch nogach kota oraz królewskiej córki pogrążonej we śnie, na skutek ukłucia wrzecionem, przypadły do gustu zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom dziecięcych opowieści. Nie bez znaczenia była również sama forma przekazu. Artyści, reprezentujący Studio Aktorskiej Interpretacji Literatury jak zwykle stanęli na wysokości zadania, gwarantując słuchaczom moc niezapomnianych wrażeń. W ustach profesjonalnych odtwórców znane i lubiane baśnie o Kocie w butach i Śpiącej królewnie nabrały nowych znaczeń. Empatia, zaangażowanie czytających, ich mimika oraz gestykulacja pobudziły wyobraźnię zebranych, sprawiły, że dali się oni bez reszty wciągnąć w wir baśniowych wydarzeń.

Uwaga! Uwaga! Detektywi na tropie! Uczestnicy Nocy Bibliotek mogli wziąć również udział w grze bibliotecznej, wzorowanej na popularnych grach terenowych. Zabawa pod hasłem "Biuro detektywistyczne - odkryj tajemnice biblioteki" pochłonęła niejednego poszukiwacza przygód. Były tajemnicze pokoje a w nich zagadki, rebusy, krzyżówki, wykreślanki, zadania plastyczne oraz właściwy danej tematyce wystrój. Zadaniem osób biorących udział w wieczornych zmaganiach było odszyfrowanie hasła głównego, na które złożyły się litery zdobyte w poszczególnych pomieszczeniach.

Pikantne słówka, czyli wyjątkowe spotkanie z rodzimą twórczością literacką. Kolejnym punktem programu było Czytanie reżyserowane w wersji dla dorosłych (również
w wykonaniu Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury). Twórczość polskich literatów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w adaptacji i reżyserii Adriana Wiśniewskiego zaprezentowali zebranym Anna Bugajska, Martyna Kamińska, Kamil Dominiak, Piotr Janusz oraz Adrian Wiśniewski. Były przezabawne figury stylistyczne, żartobliwe teksty, humoreski, dwuznaczne sformułowania, ale również zawoalowane, ukryte pod płaszczykiem satyry prawdy dotyczące życia, indywidualnych zachowań oraz relacji międzyludzkich.

A co w tym czasie robiły dzieci? Podczas gdy dorośli rozsmakowywali się w literackiej atmosferze dawnych lat młodszym uczestnikom bibliotecznej nocy wyświetlono film przygodowy "Tarapaty", w reżyserii Marty Karwowskiej. Film, który obok ciekawej, trzymającej w napięciu fabuły, zawierał dodatkowo prawdy dotyczące siły tkwiącej
w przyjaźni, współpracy oraz wzajemnym zaufaniu. Bo czy można wydostać się z tarapatów bez wsparcia przyjaciół? Jednym słowem było ciekawie, ale też pouczająco.
Biblioteczny Labirynt, czyli subiektywne zwiedzanie biblioteki z dyrektorem. Tczewska edycja IV Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek zakończyła się spacerem bibliotecznymi korytarzami, podczas którego zwiedzający mieli okazję poznać tajemnice związane z mieszczącym się niegdyś w budynku MBP sądem i więzieniem. Osoby zainteresowane historią zabytkowego gmachu dowiedziały się między innymi gdzie dokładnie mieściła się sala rozpraw, czy ktoś znany odsiadywał w tczewskim więzieniu wyrok za działalność patriotyczną. Była też mowa o architekturze budynku oraz o pewnym... jeziorze.
Podobało się? Jeżeli tak - zapraszamy w przyszłym roku!


Fot. Łukasz Labza

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • -17

  Kamila_gość

  11.06.2018, 09:43

  Czytanie książek to strata czasu. Co mi po tym że przeczytam 50 twarzy greya lub Chorego portiera? To tylko bzdury wyssane z palca.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx8.xx3 
 • +2

  cvbn_gość

  11.06.2018, 12:03

  A jak spędzasz wolny czas?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
  +3

  Gandalf_gość

  12.06.2018, 08:29

  Dinozaury nie czytaly i wyginely. Przypadek? Nie sadze..

  Cytuj
  IP: 213.148.xx8.xx8 

  Piotr_gość_gość

  18.06.2018, 23:50

  Nic głupszego w życiu nie słyszałem

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx9 
 • -8

  Kamila_gość

  11.06.2018, 12:52

  "A jak spędzasz wolny czas?"

  Dom, dziecko, gotowanie, sport - pływanie, taniec, teatr, wyjścia z przyjaciółmi, fotografia, malarstwo, motocross... Ktoś musi mieć naprawdę bieda życie by siedzieć jak cieć i czytać książki. By żyć życiem innych a nie swoim. Życie ucieka a ty czekasz na kolejna sagę o wilkołakach lub czarodziejach ufff....

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx8.xx3 
 • +9

  Ciekawa_gość

  11.06.2018, 13:22

  pytanie

  Teatr, malarstwo, a może i oglądanie filmów, to też jest życie życiem innych? W sumie po co interesować się kulturą, przecież to są tylko wymysły innych ludzi.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xxx 
  +1

  Czytelnik_gość

  11.06.2018, 17:02

  apel

  Apeluję: nie karmić tego trolla!

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • -4

  Kamila_gość

  11.06.2018, 16:18

  "Teatr, malarstwo, a może i oglądanie filmów, to też jest życie życiem innych? W sumie po co interesować się kulturą, przecież to są tylko wymysły innych ludzi."

  Malarstwo? Sama maluję. Tacy niby oczytani jesteście a jak was spytać o wzór wodorotlenek sodu lub o rozwiązanie układu równań z dwiema niewiadomymi to już nie wiecie nie mówiąc o całce eliptycznej lub epokach w dziejach Ziemi. Wtórni analfabeci zaczytani w bajkach dla prostaków.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx8.xx3 
 • Hugo_gość

  12.06.2018, 07:51

  "Apeluję: nie karmić tego trolla!"

  Leć oglądać Modę na sukces bo ci odcinek minie i pogubisz się w fabule

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx4 
 • Piotr_gość_gość

  18.06.2018, 23:51

  Masz rację, nie ma co. Przerost formy nad treścią

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.