Urbex to NIE wandalizm

Tczew - Urbex to NIE wandalizm
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Chciałbym poruszyć temat eksploracji miejskiej która staje się coraz bardziej popularna nawet w Naszym mieście. Może najpierw krótko co to jest eksploracja miejska. Według Wikipedii eksploracja miejska to eksploracja zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. Urban exploration jest także często nazywane infiltracją, jednakże panuje opinia, że infiltracja jest bardziej związana z eksploracją czynnych lub niezamieszkanych miejsc. W Polsce większość eksploratorów zwiedza miejsca opuszczone niezamieszkałe. Do czynnych obiektów żaden eksplorator się nie wdziera. Eksploratorzy miejscy próbują dostać się do poniższych miejsc z zachowaniem zasady take only pictures, leave only footsteps co oznacza, że eksploratorzy powinni pozostawić miejsce w stanie zastanym. A jedyne co można zabrać ze sobą to zdjęcia i filmy nagrane podczas eksploracji.I tej zasady głównie ma dotyczyć ten artykuł. Jak już pisałem coraz więcej mieszkańców Naszego miasta zaczęło zajmować się Urbexem lecz nie każdy przestrzega zasad Eksploracji Miejskiej. Niestety często są to dzieci które ?dla szpanu? zniszczą coś wybiją szybę itp. nie znając zasad Urbexu. Sam wielokrotnie reagowałem na próby popełnienia aktów wandalizmu przez pseudo eksploratorów i zwracałem im uwagę że to nie zgodne z zasadami Urbexu ale i z prawem. Apeluję do osób które wchodzą do opuszczonych budynków aby nie niszczyły nic, nie kradły (zabieranie fantów to też kradzież i łamanie zasad Urbexu), jeżeli jesteś eksploratorem a wejścia są zabezpieczone nie wchodź na siłę a w szczególności reaguj na akty wandalizmu w opuszczonych obiektach i nie tylko bo dotyczy to całego miasta. W internecie powstała świetna akcja która ma na celu tępienie aktów wandlizmu w opuszczonych obiektach i bronienia dobrego imienia eksploratorów. Urbex to nie wandalizm. Założycielami są dwaj eksploratorzy jeden z Trójmiasta (Zwłoki Eksploration) a drugi z Warszawy (Winter Breakers Urbex) a jednym z współtwórców i administratorów akcji jest Tczewski eksplorator Zimna Vodka Urbex Exploration. Akcja zyskała rozgłos ogólnopolski a popiera ją coraz więcej osób nawet nie związanych z Urbexem. Na facebooku akcja ma 1085 polubień i z dnia na dzień liczba osób popierających wzrasta.


Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +3

  Michal_gość

  19.01.2017, 23:28

  o co Ci chodzi? znajdź sobie dziewczynę lepiej...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx7.xx1 
 • +1

  anonimowy_gość_gość_gość_gość_gość

  20.01.2017, 12:39

  a co? Sam nie masz dziewczyny?

  Akurat znam tego z Zimna Vodka Urbex Exploration i uwierz mi że ma dziewczynę ;)

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xxx 
 • +9

  MAX_gość

  20.01.2017, 10:13

  Na moim osiedlu codziennie rano przebiega eksploracja miejska budynków niemieszkalnych niepodpiwniczonych wyposażonych w zestaw specjalistycznych pojemników z służących do oddzielania frakcji morfologicznych odpadów. Urbexi ubrani w ekstrawaganckie hipsterskie stroje przyjeżdżają swoimi ekologicznymi pojazdami, które dawniej były wózkami. Znani są pod ksywkami "Ziutek Bimberek" "Krycha Niemyta" "Marian Postaw Flaszkę" Myślę że powinni dopisać się do grupy na Facebooku bo mogliby się podzielić wieloletnim doświadczeniem.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • +4

  prawy_lewak_gość

  21.01.2017, 19:31

  Marian "Postaw Flaszkę" also known as Marian "Kierowniku Złotóweczkę". Łamią zasady Zimnej Wódki bo niestety "zabierają fanty" z obiektów malej architektury.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx0 
 • +1

  walic_gość

  22.01.2017, 01:39

  wandale jak tak mozna

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx8 
 • +1

  języdro _gość

  22.01.2017, 11:21

  tczewska tpag patolszyn zdemoluje zdemolowany budynek

  Odpowiedz
  IP: 80.203.xx1.xx1 
 • -4

  HFA_gość

  22.01.2017, 19:55

  co ty się spinasz sam demolujesz budynki

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx7 
 • +1

  fx_gość

  01.03.2017, 13:44

  Knybawa

  Ze zdumieniem czytam o szlachetnych przesłankach Urbexu. Jestem świadkiem takiej "niewinnej exploracji" podziemi mostu przez Wisłę w Knybawie. Zarządca wstawił stalowe drzwi, zakłada wciąż nowe kłódki, zamurowuje zbędne wejścia do kompleksu i.... . Zawsze znajdzie się jakiś ciekawski co to kłódkę ukręci, skobel pracowicie obetnie i tam wlezie. Zostawi po sobie wspaniałe i szlachetne ślady - śmieci, niedopałki, fekalia oraz wypisane na ścianach głębokie myśli które akurat mu w duszy zagrały - pełna kultura w tczewskim wydaniu. Gratuluję pomysłu i zacięcia wartego naprawdę lepszej sprawy. I tak będzie do chwili aż jakiś jaś wędrowniczek skręci sobie kark albo chociaż kostkę - wówczas zacznie się szukanie winnych a nie słuszne nagrodzenie cymbała który wlazł tam gdzie nie powinien.

  Odpowiedz
  IP: 193.46.xx6.xx4 
 • -1

  jaeo2_gość

  26.11.2017, 16:44

  szaman

  Nasza agencja reklamowa z przyjemnością tworzy idealne projekty dla firm i dla indywidualnych klientów. Jesteśmy dla ciebie w Lublinie. tnij.tcz.pl/?u=98e5c9

  Odpowiedz
  IP: 188.112.xx9.xx1 
 • anra84_gość

  15.07.2019, 14:02

  Jeśli szukacie miejsc opuszczonych to sprawdźcie urbexy.pl

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.