Tarcza 3.0 - więcej uprawnionych do wsparcia

Praca, pracownik
Tczew - Tarcza 3.0 - więcej uprawnionych do wsparcia
Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł - to jedno z założeń nowej tarczy antykryzysowej. Dzięki temu więcej osób otrzyma wsparcie.

Dzięki nowym regulacjom, ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br. a ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód jest niższy niż 7 tys. zł.

- Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla obu tych grup podlegają składki za kwiecień i maj - nawet, jeśli zostały opłacone. Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Pozostałe warunki nie zmieniły się. Trzeba tym samym wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub wykonawcy umowy cywilnoprawnej, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

We wnioskach warto podawać aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości pracownik ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie i wyjaśni, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -4

  toy_gość

  25.05.2020, 03:58

  Dobrze, że rząd coś robi dla ludzi. Sytuacja będzie szybko ogarnięta. Chyba nikt juz nie wierzy w zaden kryzys.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx1 
 • debil_gość

  25.05.2020, 08:41

  debil

  Cytuj
  IP: 94.254.xx4.xx6 
 • +1

  POyeb z Tczewa_gość

  25.05.2020, 09:49

  Im gorzej tym lepiej hehehe

  Dobrze, że mamy Tanajno i Grodzkiego w senacie. To jedyne osoby, które nie myślą o kopertach, tylko o Polakach. Pan Rafał w Warszawie w ekspresowym trybie rozpatruje wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie i już ogarnął całe 5% wniosków.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.