W ratuszu debatowali o komunikacji

W tczewskim ratuszu odbyło się spotkanie dla mieszkańców w sprawie proponowanych zmian w komunikacji miejskich. Od września komunikacja ma być bezpłatna - a rozkład i układ linii ma zostać poddany korektom porządkującym ofertę i dostosowującym ją do nowych uwarunkowań.

W ub. roku Zakład Usług Komunalnych w Tczewie zlecił firmie zajmującej się konsultingiem transportu publicznego opracowanie koncepcji optymalizacji oferty tczewskiej komunikacji miejskiej, opartej na kompleksowych badaniach marketingowych wielkości popytu na usługi przewozowe. Można się już zapoznać z przygotowanymi na zlecenia ratusza nowymi rozwiązaniami dotyczącymi komunikacji miejskiej - układu linii i częstotliwości kursowania autobusów. Analiza wyników badań marketingowych tczewskiej komunikacji miejskiej dowodzi, że zniesienie opłat od pasażerów nie skutkuje koniecznością zaproponowania zupełnie nowej oferty przewozowej. Niezbędne są raczej korekty porządkujące ofertę i dostosowujące ją do nowych uwarunkowań. Największe zmiany dotyczą m. in. - przywrócenia 15-minutowego taktu częstotliwości kursowania autobusów na liniach podstawowych, co ma pozwolić na to, że w godzinach szczytu z Suchostrzyg do centrum będzie można dojechać autobusami różnych linii, kursującymi co 7,5 minuty. Sieć tczewskiej komunikacji miejskiej ma być obsługiwana łącznie 28 pojazdami, w tym 2 przegubowymi. W środę odbyło się spotkanie dla mieszkańców w tej sprawie.

- Kryzys wywołany wojną na Ukrainie i ceny paliw sprawiły, że miasta tną rozkłady. U państwa podjęto przełomową decyzję - Tczew będzie miał bezpłatną komunikację miejską. - mówił Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting. - Tczew jak na miasto tej wielkości, jest dość mocno zakorkowany. Decyzja o bezpłatnej komunikacji może to zmienić.


Ekspert podkreślał, że jeśli przy wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji nie ma bezmyślnej redukcji, to cel zainteresowania mieszkańców transportem zbiorowym zostaje osiągnięty.


- Gdy w Kościerzynie wprowadzono bezpłatną komunikację, nastąpił 11-krotny wzrost popytu - ale tam jeżdżą trzy autobusy. W Tczewie nie będzie aż tak dużego wzrostu, bo wcześniejsze rozkłady w Kościerzynie były oderwane od rzeczywistości - dodawał Gromadzki.

Z badań wynika, że największy popyt na przejazdy jest między godzinami 6.45 - do 16.30.

- Ok. 17 procent spadła liczba pasażerów w stosunku do jesieni 2017 roku. Jesteśmy w momencie przełomowym, by ten spadek zatrzymać i zmienić narrację.

Obecni na sali mieszkańcy i internauci zgłaszali różne pomysły - np. pomysł bezpośredniego połączenia osiedla Staszica z Czyżykowem, czy konieczność przedłużenia miejskiej linii do szkoły w Rokitkach.

- Samorząd nie może zrobić czegoś poza granicami prawa. Nie można organizować transportu poza swoim terenem. Jedyne wejście to porozumienie między gminami. Kiedyś było porozumienie z okolicznymi gminami, na mocy którego autobusy jeździły do okolicznych wsi, ale ówczesny wójt je wypowiedział. Zapewne chodziło o kwestie finansowe - mówił Gromadzki - Jeśli Rokitki zostałby włączone do Tczewa, taki transport miejski pojawiłby się na terenie wsi. - mówił z kolei Przemysław Boleski, dyrektor ZUK

Ekspert wyjaśniał również, że ogłoszenie 25-miesięcznego przetargu będzie dobrym sprawdzianem przed kolejnym - już 10-letnim postępowaniem, podczas którego na ulice powinny wyjechać już elektryczne pojazdy.

Całą debatę można obejrzeć tutaj:Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +10

  jrd_gość

  30.03.2023, 10:00

  Nie wiem po co ta debata, skoro jedyną odpowiedzią było "nie da się".

  Odpowiedz
  IP: 31.61.xx4.xx3 
 • +8

  Prawda Czasu _gość

  30.03.2023, 13:26

  Referdndum

  Ten zarząd i radę miasta należy odwołać w referendum- STOP HIPOKRYZJI, STOP STAGNACJI! Koncepcja bezpłatnej komunikacji to drenaż publicznych pieniędzy i nie po to mieszkańcy płacą podatki by nie było z tego pożytku ekonomicznego! Dlaczego nie pozostawiono poziomu cen akceptowalnych, a podniesiono ceny biletów i jednocześnie dofinansowano przewoźnika- gdzie logika? Kolejny aspekt to mieszkania komunalne i ich zadłużenie!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx1 
 • +5

  ??????????????_gość

  30.03.2023, 10:32

  BEZPŁATNA DECYZJA??????????

  O co chodzi w tej wypowiedzi ??????????.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • +3

  Alex _gość_gość_gość_gość

  30.03.2023, 11:07

  Tczew

  Darmowa komunikacja od Wrzesnia !!! Do wszystkich którzy czytają ,jak myślicie jakie beda tego konsekwecje czy niedociagniecia, bo wiadomo ze za darmo nic nie ma. Piszcie w komentarzach

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx8.xx5 
 • +1

  a_gość

  30.03.2023, 17:31

  Konsekwencje będą takie że już nic nie zorganizują w tym mieście bo nie będzie kasy i zamiast koncertu na niskim poziomie które nam serwowano teraz przyjedzie Pan Franek z zadupia i zagra na gitarze ,nie będzie naprawy dziur ,nie będzie oświetlenia na święta itp .Ja nie korzystam i nie będę korzystał bo autobus co godzinę mija się z celem w tym czasie przejdę od suchych po Czyżykowo czemu nie zapytano w referendum mieszkańców którzy za to zapłacą czy chcą coś takiego .Lepiej jest wydać kasę Z NASZYCH PODATKÓW na coś co będzie służyło wielu mieszkańcom ,a nie tylko garstce .Teraz cofniemy się jeszcze dalej w zadupie bo wszyscy na koncerty imprezy będą jechać do Starogardu wyśmiewanego przez .......i innych miast ,niedługo o 17 nie zobaczysz człowieka bo tu już nic nie będzie ( może dlatego ten szczyt komunikacyjny do 16 30 ) Jedyne wyjście zmienić rządzących i leśnych dziadków w radzie wybrać młodych może to miasto ożywią bo dziadki nie mają pojęcia czego ludzie oczekują .

  Cytuj
  IP: 46.5.xxx.xx5 
  +1

  Y&_gość

  08.04.2023, 23:04

  Kamuflaż

  Bezpłatna komunikacja to ściema, obawiam się podłoża innego, gdyż za tym się kryją inne posunięcia niekoniecznie korzystne dla mieszkańców! Należy zauważyć iż to pewnie ostatnia kadencja Pobłockiego, a trzeba żyć, emerytura odległa, potrzeby spore i trzeba gdzieś się przytulić! Zauważmy ostatnie ruchy Pobłockiego i akceptacja zastanawiająca radnych miejskich!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx9 
 • +5

  Nick_gość

  30.03.2023, 11:27

  Nie ma darmowej

  Nie ma nie było i nie będzie darmowej komunikacji płacimy podatki i to z podatków jest opłacana komunikacja trzeba będzie pokryć brak wpływów z biletów nieprawda że systemu nie potrzeba a jak zuk będzie kontrolował wykonanie przejazdów? Będzie przewożenie bezdomnych rozsiewających wspaniałą aurę zapachową i slowna i oni nie wyjdą z autobusu bo darmowy na policję czeka się już teraz wiele min można by jeszcze ale niech miasto napisze czego nie będzie bo kasa poszła na komunikację bo nikt za darmo nie będzie jeździł (remontów inwestycji?)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx0 
 • +5

  . _gość

  30.03.2023, 12:28

  Miasto ma pieniądze, ale wydaje je na bzdety i niepotrzebne projekty. Opłacenie w pełni komunikacji miejskiej brzmi o wiele lepiej niż reszta kreatywnych pomysłów wychodzących ze strony miasta, jak chociażby oświetlenie murali, kolejne plastikowe koce określane mianem placów zabaw, czy zapraszanie śpiewaków o wątpliwym talencie, więc należy się cieszyć, że pieniądze są spożytkowane w dobry sposób.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx3 
  +7

  Prawda Czasu _gość

  30.03.2023, 19:31

  Brak kręgosłupa

  Prezydeńcie Pobłocki i Radni Miasta jeśli macie kręgosłup moralny to poddać się do dymisji!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx1 
  +4

  Gość _gość

  31.03.2023, 09:38

  Drenaż

  To jest drenaż Publicznych pieniędzy! Bezpłatna komunikacja to kamuflaż!! Dlaczego nie darmowe żłobki, basen, woda w kranach?? STOP HIPOKRYZJI, STOP STAGNACJI, STOP DYLETANTOM!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx0.xx6 
 • Maciej_gość

  31.03.2023, 07:21

  Po co aż 28 autobusów -kto za to zapłaci

  W mieście pokroju Tczewa wystarczy ich 20-25, po co aż tyle się planuje - nikogo na to nie stać.

  Odpowiedz
  IP: 91.231.xx5.xx6 
 • +4

  Y&_gość

  31.03.2023, 18:34

  Uczciwość?!

  Podwyżki wody, ścieków, śmieci, ogrzewania to zachęta włodarzy dla mieszkańców - oferta, bezpłatna komunikacja miejska - HIPOKRYCI

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.