Strażacy przypominają o konieczności konserwacji przewodów kominowych

Straż pożarna (fot. Tcz.pl)
Tczew - Strażacy przypominają o konieczności konserwacji przewodów kominowych
Zima nie odpuszcza. Strażacy przypominają o konieczności przeglądów przewodów kominowych, co ma zapobiec tragedii.

Mundurowi przypominają, że istnieje prawny obowiązek czyszczenia przewodów kominowych przy piecach opalanych paliwem stałym co najmniej 4 razy do roku. A pożar zalegającej sadzy niejednokrotnie powoduje niepotrzebne straty materialne. Wielokrotnie mamy do czynienia z pęknięciem komina i przyrostem stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych.

Tczewscy strażacy przypominają, jak ważne jest sprawdzanie w trakcie zimy instalacji, co może nas uchronić przed tragedią. Strażacy już tradycyjnie zachęcają do zakupu czujek tlenku węgla. To zakup rzędu kilkudziesiąciu złotych - a wiele razy zdarza się, że właśnie tyle może kosztować nasze życie. Niestety, ze strażackich statystyk wynika, że świadomość Polaków odnośnie czadu i pożarów jest wciąż niska. Aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Tymczasem czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk strażaków, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8% uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • mirek_gość

  16.02.2021, 09:32

  Ja żem Czad, to na mapie Łafryki znalazł. Nagrodem dostanem?

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx5.xx7 
 • +2

  Adek_gość

  16.02.2021, 11:46

  Mieszkam w bloku kratka w łazience dmucha smrodem nie tylko u mnie w pionie ale u większości. Kominiarz jak robi przegląd mówi wszystko dobrze , ale ale kratka wentylacyjna powinna ciągnąć powietrze a nie dmuchać do mieszkania. Administracja nie widzi problemu. Wiec co robić

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx9.xx1 
 • +2

  Zgred_gość

  16.02.2021, 12:40

  Już ci podpowiadam

  Z administracją się nie gada, nie dyskutuje. Napisz sensowne pismo do administracji, wtedy pod presją odpowiedzialności podejmą działania. W przypadku dalszego uporu żądaj opinii na piśmie, nikt przy zdrowych zmysłach nie podpisze babola. Pozdrawiam

  Cytuj
  IP: 77.254.xx8.xx2 
  +1

  Gjj_gość

  16.02.2021, 15:07

  Jak się ma podciśnienie w domu przez szczelne okna, podwójne drzwi to bedzie wyciągać.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx7 
  +1

  Piotr_gość

  16.02.2021, 15:14

  To jest problem zbyt szczelnych mieszkań. Miałem ten sam problem. Kratka w kuchni nawiewała a kratka w łazience wyciagala. Powinienes zamontowac nawiewnik okienny (koszt ok 150pln/szt). U mnie to pomogło.

  Cytuj
  IP: 193.164.xx7.xxx 
 • Sławek EU07_gość

  16.02.2021, 15:43

  Palenie

  Wystarczy rozpalać "od góry" i wtedy dym z komina będzie biały, a nie czarny.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.