Rekrutacja trwa! Wybierz wymarzoną szkołę ponadpodstawową

Szkoła
Tczew - Rekrutacja trwa! Wybierz wymarzoną szkołę ponadpodstawową

zobacz galerię zdjęć: 9
Powiat Tczewski jest głównym organizatorem szkolnictwa ponadpodstawowego na swoim obszarze. Sieć szkół prowadzonych przez Powiat Tczewski obejmuje wszystkie typy placówek: branżowe szkoły I stopnia, technika i licea ogólnokształcące. Na rok szkolny 2020/2021 Powiat Tczewski przygotował 911 miejsc w 8 szkołach ponadpodstawowych. Oznacza to 287 miejsc w liceach ogólnokształcących, 402 miejsca w technikach, 222 miejsca w branżowych szkołach I stopnia. Zapraszamy również do korzystania z nowej strony internetowej http://8klasa.codalej.powiat.tczew.pl, która jest internetowym informatorem edukacyjnym Powiatu Tczewskiego. Można tam znaleźć kompletną informację o profilach kształcenia i zawodach nauczanych w naszych szkołach ponadpodstawowych. Można także, w zakładce Rekrutacja dowiedzieć się jak zostać uczniem wybranej szkoły.

Technikum jest typem szkoły, w której proces nauczania obejmuje przedmioty zawodowe, przedmioty ogólnokształcące oraz praktyki zawodowe. Jest więc dedykowana osobom zainteresowanym uzyskaniem zawodu ale także wykształcenia średniego. Nasze technika oferują naukę kilkunastu ciekawych zawodów z różnych branż gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie, bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Niezależnie od profilu zawodowego, w każdym oddziale dwa przedmioty ogólnokształcące nauczane są w zakresie rozszerzonym. O tym jakie są to dziedziny wiedzy decyduje profil zawodowy oddziału. 

Podstawowe informacje:

Nauka trwa 5 lat,

Uczeń uczy się szeregu przedmiotów zawodowych w zakresie teoretycznym i praktycznym,
Uczeń odbywa dwie czterotygodniowe praktyki zawodowe,
W trakcie nauki należy zdać dwa egzaminy zawodowe, 
Uczeń uczy się dwóch przedmiotów ogólnokształcących w zakresie rozszerzonym,
Po ukończeniu szkoły i zdaniu dwóch egzaminów zawodowych absolwent uzyskuje wykształcenie średnie i tytuł zawodowy technika,
Po ukończeniu szkoły abiturient ma prawo do zdawania egzaminu maturalnego,
Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
Absolwent technikum ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się na uczelniach wyższych.

Do nauki w technikum zapraszają:
Zespół Szkół Technicznych im. kmdra Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie,
Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie,
Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie.

Branżowa Szkoła I Stopnia jest dedykowana kandydatom zainteresowanym dużą liczbą godzin zajęć praktycznych, które służą przede wszystkim nabywaniu kompetencji zawodowych potrzebnych w wybranym zawodzie. Program zajęć jest na tym skoncentrowany. W kolejnych latach liczba godzin nauki przedmiotów ogólnokształcących systematycznie maleje, a tym samym wzrasta ilość godzin zajęć praktycznych. Uczeń w trakcie nauki otrzymuje wynagrodzenie. Nasze Szkoły Branżowe I Stopnia oferują naukę kilkunastu ciekawych zawodów, z różnych branż gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie, bezpośrednio po ukończeniu szkoły.

Podstawowe informacje:

Nauka trwa 3 lata,

Praktyczna nauka zawodu odbywa się: u pracodawcy lub centrum kształcenia zawodowego lub w warsztatach szkolnych,
W trakcie nauki należy zdać jeden egzamin zawodowy,
Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje wykształcenie zasadnicze branżowe i dyplom potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie.
Absolwent branżowej szkoły I stopnia ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się w Branżowej Szkole II Stopnia lub Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

Do nauki w branżowej szkole I stopnia zapraszają:
Zespół Szkół Branżowych im. księcia Sambora II w Tczewie,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie.

Liceum Ogólnokształcące to typ szkoły, w której proces nauczania jest całkowicie podporządkowany przygotowaniu absolwenta do dalszej nauki - studiowania na wyższej uczelni. Ten rodzaj szkoły oferujemy kandydatom, którzy mają zamiar uzyskać kwalifikacje zawodowe bezpośrednio na poziomie wyższym. Nasze licea proponują oddziały o zróżnicowanych profilach, w których trzy przedmioty nauczane są w zakresie rozszerzonym. Dlatego zanim kandydat zdecyduje się na wybór któregoś z nich powinien sprawdź jakie przedmioty nauczane z zakresie rozszerzonym są wymagane przez uczelnię wyższą na kierunku, którym jest zainteresowany. Np. jeśli myśli o zawodzie lekarza, to strzałem w przysłowiową "10" będzie oddział z biologią i chemią nauczanymi w zakresie rozszerzonym. Z kolei gdy chce dostać się na filologię angielską, to wybór oddziału z j. polskim i j. angielskim nauczanymi w zakresie rozszerzonym będzie najlepszym rozwiązaniem.

Podstawowe informacje:

Nauka trwa 4 lata,
Uczeń uczy się w zakresie rozszerzonym trzech przedmiotów,
Po ukończeniu szkoły absolwent uzyskuje wykształcenie średnie,
Po ukończeniu szkoły abiturient ma prawo do zdawania egzaminu maturalnego,
Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
Absolwent liceum ogólnokształcącego nie posiada kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu.

Do nauki w liceum ogólnokształcącym zapraszają:
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Tczewie,
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Harissa _gość_gość

  24.06.2020, 18:10

  !

  Curie rządzi, dalej długo, długo nic

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx8.xx1 
 • +2

  Kap_gość

  24.06.2020, 19:15

  A jednak to katolik ma złotą tarczę z perspektyw

  Cytuj
  IP: 79.163.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA