Korzystasz z hulajnóg elektrycznych? Sprawdź, czy znasz przepisy

Hulajnoga
Korzystasz z hulajnóg elektrycznych? Sprawdź, czy znasz przepisy
Coraz cieplejsze dni zachęcają do zostawienia samochodu na parkingu i poruszania się po drodze, np. hulajnogą elektryczną. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu...

Coraz więcej osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim urządzeniu, są także obowiązki...

- Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze. Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną - kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej. - wyjaśniają policjanci.

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni - TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów - wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.


ZABRANIA SIĘ:

- kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,

- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,

- jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +8

  qq_gość

  15.05.2023, 07:05

  inne państwa, miasta wycofują te złomy z przestrzeni publicznej a Ci sie w to pchają..dzieci jeżdżą jak po..je.ba.ni te złomy lezą wszedzie po trawnikach na srodku chodników...takie rzeczy powinny być udostępnione cywilizowanym a nie "nie moje to ch.uj zostawie byle gdzie byle jak"..dziadostwo

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +1

  miro_gość

  15.05.2023, 10:03

  pełna zgoda, ludzie porzucają te hulajnogi. powinna być kampania ze strony dostawcy usługi, żeby zwiększyć świadomość naszych głupich współobywateli. powinno się też ze strony UM czy powiatu bardziej atakować dostawców, żeby zadbali o te hulajnogi. Kary albo konfiskaty mienia, to się sprawdzi.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx6.xx5 

  Tomek_gość

  16.05.2023, 14:47

  To nie prawda, państwa się nie wycofują, ale pojedyńcze miasta. Których nie jest jakoś przesadnie dużo.

  Cytuj
  IP: 143.244.xx2.xx0 
 • +1

  Bez glejtu _gość

  16.05.2023, 11:45

  Operator mógłby

  Operator mógłby zadbać o wprowadzenie bonusowych minut lub odblokowań dla użytkowników za przesłanie zdjęcia prawidłowo zaparkowanej hulajnogi po skończonym rajdzie lub o uwalanie środków z konta tym, którzy takiego zdjęcia nie wyślą nawet jeśli zaparkują właściwie. Lubię w razie potrzeby na nią wsiąść choć wydawało mi się, że to tylko dla dzieciaków będzie gratka ale się pomyliłem. Co nie zmienia faktu, że strasznie wnerwiające jest widzieć jak hulajnogi są porzucone wprost na ścieżce/chodniku i sobie tak leżą na boku (z dala zwłaszcza pod słońce bywają niewidoczne dla rowerzysty, który może się na nie wkarować) albo zaparkowane pionowo ale na bezczelnego na środku ścieżki/chodnika. Nawet piesi często muszą robić wtedy akrobacje, żeby nie zaliczyć gleby a co dopiero rowerzyści czy jeżdżący na hulajnogach. Użytkownicy apki i tak muszą trochę poklikać na start i koniec rajdu więc zrobienie fotki i przesłanie gdyby taka funkcja istniała nie robiłoby dużej różnicy a tylko zachęcało do prawidłowego parkowania po skończonej jeździe, waląc zarazem po kieszeni lekkoduchów którym to wisi. Inna sprawa, że operator musiałby stworzyć algorytm w apce rozpoznający dobrze i źle zostawioną hulajnogę oraz autentyczność zdjęcia co do czasu i miejsce wykonania, by uniknąć sytuacji że ktoś wgrywa fotkę dobrze zaparkowanej hulajnogi po nie swoim kursie. Ale to wszystko jest do ogarnięcia.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.