Podwyżki pensji w samorządach - włodarze i radni dostaną więcej

Pieniądze
Tczew - Podwyżki pensji w samorządach - włodarze i radni dostaną więcej
Samorządowcy i radni z całej Polski otrzymają podwyżki. To efekt podpisanej ostatnio przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o wynagrodzeniach. Posłowie podnosząc swoje wynagrodzenia, podnieśli także pensje samorządowców - podwyżki są obligatoryjne, kwestią dyskusji jest jedynie ich wysokość. Radni z całej Polski muszą teraz przyjąć uchwały dotyczące podwyżek uposażeń. Efektem wejścia przepisów w życie jest m. in. to, że wójtowie 15-tysięcych gmin mogą zarobić tyle, ile prezydenci 100-tysięcznych miast, a dieta radnego może wynieść tyle, ile pensja szeregowego urzędnika. Jak sprawa wygląda w Tczewie i ościennych miejscowościach?

W całej Polsce rady zajmują się obecnie uchwałami dotyczącymi wynagrodzeń samorządowców oraz wysokością diet radnych. To efekt tego, że w w 2018 roku PiS postanowiło najpierw obniżyć samorządcom obniżyć wynagrodzenia, a teraz je podwyższyć (podobnie jak posłom, czy członkom rządu).

- Po trzech latach rozporządzenie płacowe z 2018 r., które obcięło uposażenia włodarzy o 20 proc., przechodzi do historii. Posłowie we wrześniu br. dali zielone światło dla podwyżek w samorządzie. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych podniesiono z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. Kolejny krok zrobiła Rada Ministrów, która w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 r. podniosła uposażenia samorządowców o 60 proc. I co ważne, ten wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 r. Wraz z dużą podwyżką dla włodarzy w rozporządzeniu przewidziano także spore podwyższenie zarobków pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, czyli skarbników i zastępców włodarzy. - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".


W nowych przepisach wprowadzono pojęcie minimalnego wynagrodzenia, które nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru - w uproszczeniu nawet jeśli samorządowcy nie chcą podwyżek - i tak muszą być one przegłosowane - dyskusji podlega jedynie ich wysokość.


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych maksymalne miesięczne wynagrodzenie lokalnych włodarzy wybieranych w wyborach powszechnych nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej, dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Obecnie to 1789,42 zł, zatem łącznie wynagrodzenie może wynieść 12 526 zł brutto. W projekcie zaproponowano nowelizację tego przepisu przez zwiększenie mnożnika z 7 do 11,2. To daje kwotę - wraz z pensją zasadniczą i dodatkami - ponad 20 tys. zł brutto. Jak sprawa wygląda w Tczewie?

- W 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów i marszałków województw, które obniżyło ich wynagrodzenie zasadnicze średnio o około 20 proc. Zmiany te były reakcją rządu na społeczne oburzenie po ujawnieniu wysokości nagród dla ministrów. Członków rządu zobowiązano do oddania nagród na rzecz Caritasu, ale zmniejszono też pensje parlamentarzystów oraz samorządowców. Tak stało się również z wynagrodzeniem prezydenta Tczewa. Kolejna zmiana przepisów (od 1 listopada br.,) dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych, wymusza konieczność ustalenia wynagrodzenia prezydenta miasta, w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami. W projekcie uchwały złożonym przez przewodniczącego Rady Miejskiej, zaproponowano miesięczne wynagrodzenie prezydenta w wysokości 10 770 zł brutto plus dodatek funkcyjny (3450 zł brutto), dodatek specjalny (30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) oraz dodatek za wieloletnią pracę (20 proc. wynagrodzenia zasadniczego). Wysokość wynagrodzeń zastępców prezydenta miasta nie leży w kompetencjach Rady Miejskiej, dlatego projekt uchwały ich nie obejmuje. Obecne wynagrodzenie prezydenta wynosi: 5000 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego plus dodatek funkcyjny (2100 zł brutto), dodatek specjalny (40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) dodatek za wieloletnią pracę (20 proc. wynagrodzenia zasadniczego). - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Uchwała w tej sprawie była głosowana na listopadowej sesji Rady Miasta. Dokument przyjęto przy 19 głosach za i 2 wstrzymujących (od głosu wstrzymali się radni z klubu Tczew od Nowa argumentując, że nie chodzi o fakt wprowadzenia podwyżki, ale jej wysokość).

- Podwyżka o 100% maksymalnej stawki (ustawa wymagała podwyżki min. o 80%) dla szefa Urzędu Miejskiego, wobec braku podwyżek dla urzędników zarabiających niewiele więcej od najniższej krajowej, jest po prostu nie w porządku. - uważa Łukasz Brządkowski.


Projekt podpisany przez Andrzeja Dudę to także świetne wiadomości dla radnych - zgodnie z zapisami maksymalna dieta radnego wzrośnie do 4 294,60 zł. Wysokość świadczenia zależy m.in. od wielkości gminy - im mniejsza gmina, tym niższe diety. Na sesji głosowano także podwyżkę diet radnych - które nie były zwiększane od około 20 lat.Uchwałę przyjęto 16 głosami za, 3 radnych wstrzymało się od głosu (Piotr Antczak, Mieczysław Matysiak, Józef Cichoń), dwóch było przeciw (Łukasz Brządkowski, Marcin Kussowski). Po głosowaniu radny Kazimierz Mokwa zaproponował, żeby ci, którzy byli przeciw, bądź wstrzymali się od głosu - dla zachowania wiarygodności, podwyżkę przeznaczyli na cele charytatywne. W odpowiedzi Łukasz Brządkowski poinformował, że połowę diety od początku kadencji przekazuje na cele społeczne i będzie tak robił dalej. Przewodniczący Zenon Drewa apelował, by każdy w swoim sumieniu decydował o tym, na co przeznaczy swoją dietę.


Jak sprawy podwyżek wyglądają w innych samorządach powiatu tczewskiego? W programie listopadowej sesji Rady Miasta i Gminy znalazł się projekt uchwały podwyższającej miesięczne wynagrodzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Krzysztofa Czarneckiego (zapytaliśmy tamtejszy ratusz, ile wynosi obecnie wynagrodzenie, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi).

- W projekcie zapisano - wynagrodzenie zasadnicze: 10.430,00 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 3.450,00 zł, dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie: 4.164,00 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 6% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Minimalna kwota wynagrodzenia wynikająca wprost z ustawy wynosi 14.435,20 zł (kwota łącznie brutto w tym: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny). Jest to kwota, do której wynagrodzenie musi zostać podwyższone zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami prawa powszechnego. - czytamy w projekcie.


Podczas sesji do projektu uchwały została złożona autopoprawka - część radnych chciała, żeby wprowadzenia minimalnej stawki podwyżki. Poprawkę wprowadzono, ale w ostatecznym głosowaniu uchwała została nieprzyjęta. Jak wyjaśnia nam przewodniczący gniewskiej Rady, Damian Szmyt, uchwała powróci na kolejnej sesji - nie wiadomo jednak, czy propozycja będzie dotyczyć maksymalnej, czy minimalnej kwoty podwyżki. Na sesji w Gniewie nie pojawił się też jeszcze temat podniesienia diet dla radnych.

Na razie nie ma też jeszcze konkretów co zmian uposażeń i diet w Starostwie Powiatowym.

Usiłowaliśmy się również dowiedzieć, ile wyniesie podwyżka wynagrodzenia wójta gminy Tczew i tamtejszych radnych. Zgodnie z przepisami wójt może mieć uposażenie na poziomie prezydenta 100 tysięcznego miasta (gmina Tczew przekroczyła bowiem liczbę 15 tysięcy mieszkańców). Sesja odbędzie się prawdopodobnie 8 grudnia i wtedy poznamy szczegóły.

Część samorządowców ustawę rządu PIS wprowadzającą podwyżki nazywa pułapką:

- To przepis krajowy z inicjatywy rządu. To nie samorządowcy występowali z taką inicjatywą i nie oni zabiegali u posłów, czy w rządzie o taką ustawę. To ustawa nakazuje, żeby prezydent zarabiał w przewidzianych przez nią widełkach. Weszła w życie, wszyscy będą musieli ją zastosować - mówi naTemat Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

Natemat.pl przytacza też ostrą wypowiedź prezydenta Szczecina:

"W mojej opinii podwyżki dla radnych, prezydentów, burmistrzów, to przebiegła pułapka polityczna na samorządowców, którą wymyślił rząd. Perfidia polega na tym, że tę podwyżkę trzeba zrobić, bo nakazuje to prawo" - skomentował gorzko na Facebooku prezydent Szczecina. Piotr Krzystek wytknął, że w przypadku posłów i ministrów przepisy weszły w życie we wrześniu i dziś nikt już o nich nie pamięta. Za to te dla samorządowców przypadają na trudny czas dla wszystkich Polaków. - "Przepisy, które dotyczą samorządowców wchodzą dziś - kiedy galopuje inflacja, nie możemy poskładać budżetów miast, a nasi pracownicy, oczekują podwyżek. Nie zmieniam zdania, że to pułapka, która będzie przeciw nam wykorzystywana. Najgorsze jest to, że niezależnie od tego co powiem i zrobię - tę podwyżkę i tak dostanę - na tym polega cyniczna gra polityczna PiS'u" - stwierdził prezydent Szczecina.


W najbliższych tygodniach kolejne samorządy będą podchodziły do tematu podwyżek - i będziemy czytać o 100-procentowych podwyżkach dla włodarzy. Wszystko w kontekście galopującej inflacji i przedświątecznej drożyzny. Niejeden się zdenerwuje.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (22)
dodaj komentarz

 • +44

  Mil_gość

  26.11.2021, 14:41

  Wiadomo już kogo będzie stać na podwyżki cen towarów i usług... Tych, co to wprowadzili. A uczciwie pracujący nie dostanie ani rekompensaty za podwyżki gazu czy prądu,, bo się stara by rodzinie żyło się dobrze. I patusy, samotne matki oraz zawodowo rozpłodnicy będą się mieli coraz lepiej, bo na wszystko dostaną kasę.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx8 
 • -37

  ._gość_gość

  26.11.2021, 15:11

  bardzo dobrze PREZYDENT niech otrzyma

  .. ten BRZADKOWSKI I KLUB TCZEW OD NOWA TO NIECHLUJE NIEUKI KULTURY I SZTUKI:------------------------------------------------------------------------------------ICH DOMENA TO DONOSY I KULT RASIZMU JAK ZA CZASU RZESZY :::-- -------------------------------------- STOSOWNA DECYZJA O WYNAGRODZENIU DLA PANA PREZYDENTA TCZEWA NARESZCIE WIE ZA CO I ZA ILE ROBOTE ROBI WZORCOWE::

  Cytuj
  IP: 84.158.xx0.xx5 
  +15

  .._gość

  26.11.2021, 15:42

  ..

  ....twój komentarz o Tczew Od Nowa, woła o złożenie zawiadomienia do prokuratury...i mam nadzieję, że tak właśnie Pan Brządkowski zrobi...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx2 
  -22

  czy miesięcznie..._gość

  26.11.2021, 18:54

  Pobłocki zarobi ponad 20.000 zł.?

  to dobrze, należy mu się, bo dobrze rządzi tym miastem! tak trzymać

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +25

  He_gość_gość

  26.11.2021, 14:45

  He

  Jak słyszę wypowiedzi radnego który zdania logicznego nie potrafi sklecić o dykcji nie wspomnę. Bylymy, zobaczylymy itp. wieś tańczy i śpiewa oraz słoma z butów. I ten koleś obok niego co przed posiedzeniem rady miasta całą wazelinę w mieście wykupuje. Przygłupy.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx8 
 • +29

  Lol_gość

  26.11.2021, 14:52

  Wyborcy

  Takich radnych wybiera społeczeństwo

  Cytuj
  IP: 37.47.xx5.xx2 
  +5

  Mikołaj_gość

  26.11.2021, 18:52

  Brawo Tczew od Nowa!

  Czy w pewnej radzie miasta na południu Polski obowiązuje taka zasada: im większe i starsze przygłupy w radzie, tym łatwiej nimi rządzić, a do tego dwóch wazeliniarzy i spokojnie do końca kadencji dojedziemy, jak dożyjemy? a ta MOKWA JEST BEZNADZIEJNIE SŁABA, ALE I BEZKRESNIE WIERNA. Połowa do wymiany od zaraz.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +6

  Sołtys_gość

  26.11.2021, 14:50

  Zapomnieni

  Ktoś chyba zapomniał o podwyżkach dla sołtysów...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx1 
 • +28

  John_gość_gość

  26.11.2021, 15:08

  No qwa, przecież się wie! Stopy procentowe w górę, inflacja w górę, płaca minimalna MINIMALNIE w górę, ale śmierdzące lenie przy korycie podwyżki mają większe, niż przeciętny Kowalski uzbiera podwyżek w całym życiu. Żałosny kraj, nic tylko spakować się i wyemigrować.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx5.xx1 
 • +33

  Mil_gość

  26.11.2021, 15:45

  O i właśnie podwyżka czynszu w SM przyszła! Nie mam 500,300 plus, wyprawki, trzynastki ani czternastki ani żadnej ulgi. A te dziady pierd..... podnoszą tylko ceny i swoje pensje.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx8 
 • +11

  *****""_gość

  26.11.2021, 16:28

  PiS da i to dużo

  H** z nimi ,p***onym i złodziejami,żyjącymi z podatków ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
 • +6

  x@x_gość

  26.11.2021, 16:50

  za dawnych czasów nie było diety radnego

  DIETA RADNEGO WPROWADZONA ZOSTAŁ USTAWĄ O SAMORZĄDZIE przed ustawa radny ma czas posiedzenia rady miał płacone wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Wówczas nikt plakatów wyborczych nie wywieszał ponieważ nikomu nie dawało tozadnych dochodów tylko mały prestiż wśród społeczeństwa. Teraz przed wyborami plakatowe twarze pokazują się ,aby zarobić na głupocie wyborców.W Tczewie obecnie radnym bezradnymi w zakresie swoich funkcji nic nie robią ponieważ większość to osoby powyżej 70+ dawniejsza kadra nauczycielska ,która już do Rady MIASTA WESZŁA Z UWAGI NA DOROBIENIE GROSZA do emerytury.. Wprowadzona ustawa daje radnemu nie złe diety , które może nawet przekraczają jego świadczenia emerytalne czy rentowe..TAK trzeba w tym kraju wspierać tych co nie wykonują obywatelskich zadań tylko do RADY MIASTA startują o dodatkowe dochody.. Nikt nie czuwa nad polepszeniem życia innym nie mającym takiej możliwości z plakatu do RADY .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xxx.xx6 
 • +11

  Esesgruppensexfuhrer_gość

  26.11.2021, 17:26

  @%$#&@%

  Kiedy wreszcie ten naród wytrzeźwieje i otworzy te zaropiałe oczy? Ludzie, myślcie, to nie boli! Kolejny nie rząd robi nas w balona, rozgrywa nas jak głupców. Dajemy się wmanewrować w te ich liche gierki polityczne. Kiedy wreszcie zmądrzejemy i przestaniemy sobie do oczu skakać, po czym wspólnie pognamy to dziadostwo, że tak powiem, w pis dooo? Kiedy???

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx7 
 • +2

  qq_gość

  26.11.2021, 19:22

  na to czekałem...w końcu pajace dostaną więcej...nie może tak byc że licho zarabiają...to by było nieodpowiedzialne

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • -6

  polak_gość_gość

  26.11.2021, 20:52

  Pensja

  A może nasze władze zajęłyby się podniesieniem pensji w MOPS gdzie pracownicy otrzymują najniższą Krajową.Czy pracownicy URZĘDU MIASTA z 20, 25,30 letnim stażem też otrzymują takie pensje.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
 • +6

  Yhy_gość

  27.11.2021, 11:39

  Potem "gwiazdy socjalu" się dziwią że pani z mopsu była niemiła, bo te co bardziej ogarnięte uciekają do innych gmin, gdzie zarobią 50% więcej (np. w gminie Subkowy, czy Kolbudy).:Pan prezydent tego nie rozumie, bo jego zdaniem "satysfakcja z pomocy innym jest cenniejsza niż pieniądze".

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx1 
  +4

  w_gość

  27.11.2021, 16:11

  w gminei tczew jest nabor do GOSP na pracownika socjalnego. Zarobki wieksze niz minimalna. Zlozylas?

  Cytuj
  IP: 159.205.xx5.xx5 
 • +5

  Xenia T_gość

  27.11.2021, 17:03

  XENIA bankier Ue

  3 mld złotych stracił powiat Pomorza tyłu inwestorów ucikelo jak zobaczyło tę harce w Tczewie. Najprawdopodobniej caly kraj sprzedany najwazniejszy węzeł kolejowy w pobliżu lotniska - wojna hybrydowa to tczew. Kraju nie ma - tu jest jeszcze gorzej

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +8

  Malutki_gość

  28.11.2021, 02:24

  Nieunikniona Podwyżka kontra Obniżka

  Coś kosztem czegoś. Jako maluteńki przedsiębiorca już dostaję po tyłku pierwszymi powdwyżkami z tytułu "polskiego ładu". Jeszcze "Ład" nie wszedł, a ja już dostałem od grudnia podwyżkę opłaty za lokal od innego przedsiębiorcy, który będzie miał jeszcze gorzej. Przerąbane ma facet. Zapierniczam po 10 h na dobę i coś robię. Niestety moja kasa pójdzie na zasilenie patoli z okolicy co nagrzmocą 10 dzieci i wiśta wio. Coś o tym wiem bo świadczę usługi dla całego spektrum społecznego i wiem coś o ludziach. Stąd podwyżka dla "służby tubylców" jest dobra i zabarwiona pozytywnie. Dać im, ja bym dał takiemu prezydentowi co coś robi. Lecz ciężko dać coś komuś co tylko siedzi na kanapie, puszcza bąki i narzeka posiadając wszelakie atrybuty rasowego polaka chełpiąc się wybranym do lokalnej rady społecznej. Fuj, fuj, fuj.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx3 
 • +8

  _gość

  28.11.2021, 11:43

  PYTANIE BRZMI:

  ZA CO?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +3

  Natenczas Wojski_gość

  28.11.2021, 21:58

  Inflacja

  Nie "Za co" tylko - dlaczego? Jest inflacja 6,5%? Jest! To musi być podwyżka 100%.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx2.xx8 
 • +3

  denis_gość_gość

  29.11.2021, 06:11

  ......

  Spore te podwyżki. Pytam się za co i z czego? Będziemy utrzymywać darmozjadów z naszych podatków pewnie.Duda podpisał. Długopis pisowski . Dobrze juz ostatnia kadencja bo nie mogę na maliniaka juz patrzeć. ***** ***

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.