80-latka straciła oszczędności. Ostrzegajmy seniorów!

(fot. KPP Tczew)
Tczew - 80-latka straciła oszczędności. Ostrzegajmy seniorów!
Oszuści podający się za policjantów wciąż dzwonią do seniorów i wyłudzają pieniądze. Wczoraj 80-latka z powiatu tczewskiego padła ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niej i podszywali się za mundurowych. Jak ustalili śledczy, seniorka straciła swoje oszczędności, chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy wzbogacają się, wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych.

- Coraz częściej słyszymy też o bardzo pozytywnych reakcjach seniorów na próby oszukania ich przez osoby podszywające się za policjantów, pracowników banku czy poczty. Starsi ludzie stali się bardziej czujni i wiedzą jak reagować, co nas cieszy. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.

Niestety zdarza się też, że osoby starsze uwierzą w historie opowiedziane przez fałszywych policjantów, którym przekazują informacje o swoich oszczędnościach i wykonują wszystkie ich polecenia. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy.


- Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Taki właśnie telefon odebrała wczoraj 80-letnia mieszkanka powiatu tczewskiego, która przekazała oszustom swoje oszczędności. - dodaje policjant.


Pamiętajmy!

Zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, pracowników poczty, banku czy członków rodziny nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:

- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,

- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,

- jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na Policję, konsultujmy z rodziną,

- pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,

- nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy,

- rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.

- Zwracamy się też z apelem do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich obca osoba. Zwróćcie uwagę na zagrożenie również osobom starszym, o których wiecie, że mieszkają samotnie. - dodaje Dawid Krajewski.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  Owalny trójkąt_gość

  30.04.2021, 07:34

  Za to będzie się mogła pochwalić koleżankom jak to dzielnie pomagała służbom policyjnym w akcji.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.