Ruszają szczepienia nauczycieli

Szczepienia, strzykawki
Tczew - Ruszają szczepienia nauczycieli
W drugim tygodniu lutego br. rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.

- Zależy nam, aby nauczyciele zostali w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepieni, co pozwoli na bezpieczny powrót uczniów do szkół. - podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?

W pierwszej grupie będą to:


- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
- nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?

Cała procedura będzie bardzo prosta. Nauczyciel będzie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w "Strefie Pracownika" SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Jak będzie wyglądać rejestracja nauczycieli przez dyrektorów szkół i placówek?

Do poniedziałku, 8 lutego br. dyrektorzy otrzymają w "Strefie Pracownika" Systemu Informacji Oświatowej (SIO) https://strefa.ksdo.gov.pl formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Ministerstwo przekaże również dokładną instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.

Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego br.

Co musi zrobić nauczyciel, by otrzymać szczepionkę?

Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Ważne! Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO.

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Którym preparatem będą szczepieni nauczyciele?

Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +2

  wojt_gość

  05.02.2021, 00:14

  mi nie spieszno

  Niech się zaszczepi głowa państwa, premier i minister Czarnek preparatem AstraZeneca, a wtedy ja pójdę w ich ślady.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • -2

  EkO_gość

  05.02.2021, 08:43

  Nie zaszczepię się, ale widzę, że TVN robi swoje. AstraZeneca jest szeroko stosowana w G.B. i co? Po prostu nie należy nią szczepić starszych, bo nie była wystarczająco przebadana w grupie senioralnej.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • -2

  Mag_gość

  05.02.2021, 00:42

  Spęd owiec

  Nikt nie powinien się zaszczepić. We Francji 30 tys lekarzy razem z personelem pomocniczym (pielęgniarki) i pacjenci zainicjowali Niezależny Instytut Badawczy i sprzeciwiają się polityce Covidowej! A w Polsce gdzie lekarze?!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • -6

  Tczew_gość_gość

  05.02.2021, 07:23

  Ja mogę za szczepić wszystkie mlode ladne nauczycieli z wielka chęcią ;)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx0 
 • +2

  maze_gość

  05.02.2021, 07:41

  farmazony

  seniorzy z grupy "0" są niezaszczepieni, a oni zaczynają grupę "1"! niektóre osoby chętne po 80 r.ż. są dopiero zapisane na listę do rejestracji, a ci już następnych chcą zaczynać.. słów brak!!!

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +6

  mirek_gość

  05.02.2021, 10:09

  ale jeśli chcemy powrotu do normalności, to lepiej szczepić pracujących, zwłaszcza w szkołach i innych zakładach masowych. edukacja dzieci przyszłością, im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej. osobom po 70. nic się nie stanie, jeśli poczekają miesiąc dłużej. dzieci mają gorszą sytuacją psychiczną. od początku to był błąd - najpierw medyków, policjantów, wojsko, strażaków, nauczycieli i pracowników zakładów masowych (jakieś fabryki, hale, magazyny), a starsze osoby dopiero na koniec. chyba że chcieli sprawdzić, czy masowo nie zaczną umierać po szczepionce (wówczas dla gospodarki mniejszą stratą jest śmierć emeryta niż zdolnego do pracy). brutalne, ale prawdziwe. pozdro

  Cytuj
  IP: 83.8.xx5.xx3 
 • ANTYCOVIDIANIN_gość

  10.02.2021, 18:31

  CHOLOKAUST POLAKÓW 2020/2021

  NAJPIERW S-U-K-I-N-S-N-Y POZAMYKALI LUDZI W DOMOWYCH WIĘZIENIACH, ODMÓWILI IM DOSTĘPU DO OPIEKI MEDYCZNEJ, A TERAZ ZA POMOCĄ STRZYKAWKI MORDYJĄ POLAKÓW I SĄ ZDIWIENI ŻE TYLU LUDZI UMIERA!!! ZBRODNIARZE TACY JAK KACZTŃSKI, DUDA, MORAWIECKI, SZUMOWSKI, NIEDZIELSKI, GUT, SIMON I CAŁA RESZTA TEJ ZBRODNICZEJ BANDY, KTÓRA MA JUŻ PONAD 80 TYSIECY LUDZI NA SWYM SUMIENIU I UMOCZONE ŁAPY WE KRWI!!! !!! NIE TYLKO ZMKNELI LUDZI W DOMOWYCH WIĘZIENIACH ALE LIKWIDUJĄ LIDZIOM ICH BIZNESY, PRZEDSIĘBIORASTAWA, DOPROWADZAJĄC DO UPADKU EKONOMICZNEGO I ZDROWOTNEGO A NIEJEDNO- KROTNIE DO SAMOBÓJSTW. ZA TEN STAN RZECZY ODPOWIEDZIALNY JEST PREZYDENT POLSKI ANDRZEJ DUDA I JEGO PRZYD**AS MATEUSZ MORAWIECKI WRAZ CAŁUM OBOZEM RZADZĄCYM. SĄ TO BEZ WĄTPIENIA, ZBRODNIARZE I EUGENICY, KTÓRZY BEZ REFLEKSYJNIE DOKONUJA MORDU NA NARODZIE POLSKIM. LUDZIE POZBAWIENI SUMIENIA BEZDUSZI I BEZ SKRUPUŁÓW. SPRZEDALI SIĘ ONI BANKSTERSKIEMU SYSTEMOWI ZA 30 SREBRNIKÓW . SĄ NICZYM JUDASZE, GLOBALISTYCZNE BENKARTY, NEOKOMUNISTYCZNI BANDYCI, KTÓRZY SPRZEDALI POLSKĘ JUŻ WIELE LAT TEMU WSTĘPUJAC DO TEJ ZORGANIZOWANEJ GRUPY PRZESTĘPCZEJ JAKIM JEST UNIA EUROPEJSKA !!! TA UMIJNA DZ**KA OSZUKAŁA NAS I OKRADŁA! ZOSTALIŚMY SPRZEDANI ZACHODNIM KORPORACJIM I ZAREJESTROWANI JAKO KORPORACJA OF PLAND. CZAS BY OBALIC TEN BEZPRAWNY RZAD CZAS BY POLSKA BYŁA TYLKO DLA POLAKÓW I TYCH KTÓRZY Z NIĄ SIĘ UTOŻSAMIAJĄ RESZTA WON NA MADAGASKAR LUB NA ARKTYKĘ. ALBO POD SCIANE! ZNISCZYLI DOSZCZĘTNIE TEN KRAJ, ZARABIAJĄC NA NASZYM NIESZCZEŚCIU BANDA ŁOTRÓW I ZŁODZIEJI I MORDECÓW!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA