Zero waste - kierunek, który powinien zainteresować nas wszystkich!

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Zero waste - kierunek, który powinien zainteresować nas wszystkich!
Ludzie mają to do siebie, że chętnie korzystają z nowości i tego, co im po prostu ułatwia życie. Jednak z roku na rok generujemy coraz większą ilość śmieci. Nie są to jednak biodegradowalne śmieci, raczej takie, które skutecznie zaśmiecają nasze środowisko. Dzieje się tak niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Praktycznie każda część naszej planety jest w jakiś sposób zanieczyszczona. Aby ochronić nasze środowisko naturalne, w którym żyje każdy z nas, powinniśmy wszyscy, jak jedna rodzina, wprowadzić pewne zmiany do naszego życia. Jakie to powinny być zmiany? Dlaczego życie w zgodzie z zero waste jest tak istotne?

Czym jest ruch zero waste?
Dosłownie zero waste to termin pochodzący z języka angielskiego. Oznacza brak marnowania oraz śmieci. Jest to fantastyczna idea, której celem jest maksymalne zmniejszenie śmieci, jakie produkujemy. Styl ten obejmuje wszystkie strefy życia - od kuchni, jedzenie, poprzez higienę, przemieszczanie się czy ubieranie się. Zero waste to zero odpadów. Oznacza zarządzanie produktami, procesami, a także projektowanie ich w taki sposób, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów. Życie less waste czy zero waste na samym początku może okazać się dość trudne, jednak jak pokazuje doświadczenie, może być wykonalne. 

Zero waste - metoda małych kroków
Nawyki ludzkie mają tę cechę charakterystyczną, iż trudno jest je zmienić. Nawyk do generowania odpadów wzrastał z biegiem lat, a nasze pokolenie wręcz wypiło je z mlekiem matki. Dlatego też wiemy, doświadczamy na własnej skórze tego, jak trudno jest go zmienić. Kluczowe są tutaj małe kroki. Możemy rozpocząć od niekupowania zbędnych rzeczy, rezygnowania z opakowań z tworzyw sztucznych czy też dbanie o to, aby nawet resztki jedzenia były odpowiednio wykorzystane.


Less waste - zasady 5R, które musisz poznać
5R to aż 5 kluczowych zasad, które pomogą Ci w zmianie nawyków. Należą do nich:

- Refuse - odmawiaj. Naucz się, jak mówić "nie", kiedy trzeba. Jeśli nie chcesz jakiejś rzeczy, którą Ci oferują w sklepie, w restauracji czy w innych miejscach, koniecznie trwaj przy swoim. Nie bierz reklamówek, widelczyków, słomek czy serwetek.
- Reduce - redukuj. Jest to ważna zasada, która podpowiada, by nie kupować wszystkiego. Nieważne, że Ci się podoba. Jeśli nie będzie Ci potrzebne - na co Ci to?
- Reuse - użytkuj ponownie. Ta konkretna zasada zachęca do ponownego użycia rzeczy wielokrotnego użytku.
- Recycle - przetwórz. 
- Rot - kompostuj. Daje znać, że niektóre odpady można samodzielnie biodegradować.
- Repair - naprawiaj. Nie wyrzucaj rozdartych koszulek czy jeansów. Po prostu je zszyj.

Jak można zastosować ideę zero waste w ciągu dnia?

Zastanawiasz się pewnie, jak sprawić, by mieć zdrowsze życie? Jak produkować najmniej śmieci? Czy tworzywa sztuczne są konieczne? To są fantastyczne pytania, jednak zacznij wpierw stosować zero waste na co dzień. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim unikaj nadmiaru. Jeśli masz zbędne ubrania, nie wyrzucaj ich, a oddaj. Jeśli nie potrzebujesz niektórych ciuchów i kupujesz je jedynie po to, aby ładnie wyglądały w szafie, takie działania nie mają sensu.

Wykorzystaj, a nie marnuj. Tutaj głównie chodzi o kartonowe pudełka, które można wykorzystać ponownie. 

Życie zero waste możesz zacząć od docenienia produktów bez opakowań oraz z pomarszczoną skórką. Jeśli masz w planach wykorzystanie ich od razu, warto postawić właśnie na nie. Jeśli ich nie kupisz, zapewne zostaną wyrzucone do śmietnika.


Koniecznością jest regularne sprawdzanie zapasów w lodówce. Idea zero waste  dotyczy także jedzenia i kuchni. Marnowanie żywności to jedna z najgorszych cech obecnego społeczeństwa. Kupując, sprawdzaj daty ważności na opakowaniach, to znacznie zmniejszy ilość odpadów.

Przemyśl dokładnie transport własnym samochodem. Przyczynia się on do emisji gazów cieplarnianych. 

Wypożyczaj, ponieważ nie wszystko musisz kupić.

Pij wodę z kranu - nie kupuj wody, ponieważ generuje ona najwięcej opakowań plastikowych.

W codziennym życiu możesz być aktywny, a przy okazji zadbać o to, aby na Twoim podwórku nie było śmieci. Brak śmieci świadczy o nas wszystkich. Warto je również segregować.

A co z zero waste w kuchni?
W kuchni bardzo łatwo wprowadzić zero waste. Jak? Wystarczy dokładnie sprawdzać produkty, które kupujesz. Wybierać składniki, które są naprawdę potrzebne. Warto sprawdzić ich objętość. Jeśli robisz zakupy raz w tygodniu, rób dokładną listę, aby nie kupować tego, co jest niepotrzebne. Wybieraj szklane słoiki, a nie plastikowe opakowania. Rezygnuj z jednorazowych reklamówek - noś ze sobą wielorazowe torby na zakupy oraz woreczki na warzywa. Gotuj wykorzystując resztki, również nacie, liście czy łodygi. Jeśli coś ma się zepsuć, lepiej to zamrozić.

Zero waste w innych sytuacjach
Najmniej odpadów generują najbardziej świadomi naszego położenia ludzie. Zero waste można użyć także w łazience oszczędzając wodę, stosując szkło zamiast plastiku czy zamiast mydła w płynie używać tego w kostce. Jeśli chodzi o zero waste w podróży, warto wybierać się w dalszą drogę pociągiem aniżeli samochodem. Po mieście warto jeździć rowerem lub korzystać z komunikacji.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Poseł nie osel _gość

  28.06.2022, 15:02

  Śmieci są w rządzie

  Jak mi rządzący pokażą jak Mądrze gospodarują to mnie takie pierdoły przekonają. A tak wisi mi to .Pracuje i stać mnie na wytwarzanie śmieci.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.