mLegitymacja już dostępna

Telefon, komórka
mLegitymacja już dostępna
Każdy emeryt i rencista otrzyma mLegitymację, czyli elektroniczną wersję legitymacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona dostępna na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Co istotne, dotychczasowe plastikowe legitymacje są nadal ważne.

Nowy rok przynosi zmianę legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Zamiast plastikowego dokumentu otrzymają mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Można z niej korzystać na urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

- Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty ". Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, powinni złożyć wniosek do ZUS na formularzu ERL. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS automatycznie wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu według własnego uznania.


mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek przy zakupie biletów.
'
Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach są ważne zgodnie z nadanym terminem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • dd_gość

  13.01.2023, 09:20

  Banki nie uznają mObywatel Dowód osobist

  Nadal trzeba pokazać wersję plastikową...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • beneg1

  13.01.2023, 09:56

  GL

  "wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty " Sęk w tym, że brak tej pozycji na liście, radzę najpierw sprawdzić a potem pisać.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.