PSE wznawiają konsultacje w sprawie linii. Spotkania w powiecie tczewskim w drugiej połowie września

Sieć energetyczna (fot. mat. prasowe)
Tczew - PSE wznawiają konsultacje w sprawie linii. Spotkania w powiecie tczewskim w drugiej połowie września
Po wakacyjnej przerwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne wracają do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin województwa Pomorskiego. Konsultacje związane są
z budową dwóch stacji i ponad 250 kilometrów nowych linii najwyższych napięć, którymi popłynie prąd z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest w 2028 roku, rozpoczyna się od rozmów z mieszkańcami terenów, na których ma powstać nowoczesna sieć.


Pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Pomorzu, odbyły się już w maju. Teraz, po wakacyjnej przerwie, inwestor wznawia proces informacyjno-konsultacyjny, którym zostanie objęty m.in. obszar gmin Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Tczew. To gminy, na terenie których projektowana jest jedna z linii najwyższych napięć 400 kV, przebiegająca między nową stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo (pow. wejherowski) a istniejącą linią relacji Gdańsk Błonia - Grudziądz Węgrowo w gm. Cedry Wielkie (pow. gdański).

Inwestor zapowiada, że utrzymana będzie dotychczasowa formuła indywidualnych rozmów z mieszkańcami. Każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami PSE i zapoznać z proponowanym przebiegiem linii, a także sposobem i harmonogramem budowy. Na miejscu będą zarówno projektanci, jak i osoby nadzorujące proces inwestycyjny.

Konsultacje społeczne 

W powiatach gdańskim i tczewskim spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami PSE odbędą się w drugiej połowie września. Pierwsze już w poniedziałek 20 września w gminach Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Kolejne w gminie Cedry Wielkie - 21 września, Pruszcz Gdański i Tczew - 22 września. Natomiast 27 i 28 września spotkania zaplanowano w gminach Kolbudy i Przywidz. Właściciele nieruchomości potencjalnie objętych inwestycją otrzymają listowne zaproszenia na te spotkania. Mieszkańcy gmin mi miejscowości, przez które przejdzie nowa linia, informacje znajdą w lokalnych mediach i urzędach gmin, a także na stronie internetowej pomorzedajemoc.pse.pl .

- Zależy nam na jak największym udziale społeczności lokalnych w procesie konsultacyjnym. Jesteśmy na początku prac projektowych, a to najlepszy moment, żeby mieszkańcy zapoznali się z planowaną lokalizacją naszych inwestycji, uzyskali odpowiedzi na pytania i przekazali sugestie dotyczące planowanych inwestycji PSE - wyjaśnia dyrektor Joanna Zając z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, która nadzoruje proces konsultacji.

Ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, inwestor zadbał o bezpieczeństwo uczestników. Każdy odwiedzający punkt informacyjny otrzyma środki ochronne, istnieje również możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretną godzinę.

Gdzie powstaną linie 

- Projektowanie nowych stacji i linii energetycznych to oczywiście duże wyzwanie: społeczne, środowiskowe i inżynierskie. Dla PSE bardzo istotny jest dialog z mieszkańcami i poznanie lokalnych uwarunkowań - wyjaśnia Józef Strojny, ekspert PSE.

Projektanci starają się wytyczyć trasy przede wszystkim z dala od zwartej zabudowy mieszkaniowej. Linie prowadzi się często przez tereny leśne oraz działki rolne.

- Im linia znajduje się bliżej aglomeracji i silnie zurbanizowanych przedmieść dużych miast, tym większym wyzwaniem jest jej projektowanie - dodaje Józef Strojny.


Podczas konsultacji mieszkańcy zapoznają się z wcześniej przygotowanymi przez projektantów propozycjami przebiegów linii. Wszystkie uwagi zgłaszane przez władze samorządowe oraz mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Efektem będzie wytyczenie ostatecznych przebiegów linii, dla których inwestor będzie się ubiegał o tak zwaną decyzję środowiskową. W kolejnym etapie wystąpi do wojewody o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. 

Energetyczne Pomorze


Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, morskie farmy wiatrowe na Bałtyku dostarczą aż 11 GW mocy. Inwestycja jest ważnym elementem transformacji energetycznej kraju. Ma zapewnić Polsce coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Potencjał morza Bałtyckiego jest w tym zakresie ogromny. Dla porównania, największa
w Polsce elektrownia na węgiel brunatny jest w stanie wyprodukować zaledwie połowę tej mocy. Żeby jednak energia trafiła do obiorców na terenie centralnych i południowych województw, konieczne jest wybudowanie nowych stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć, dzięki którym możliwy będzie przesył zielonej energii w głąb kraju.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +5

  Szatan_gość

  17.09.2021, 09:05

  Drogie tcz, a może by tak podać przybliżony przebieg linii, a co najmniej listę miejscowości których temat ma dotykać? Zakładam, że zainteresowani chcieliby wiedzieć wcześniej, czy im przez podwórko może coś przebiegać. Te dane są dostępne u wykonawcy i nie przytoczenie ich tutaj to takie lekkie zaniedbanie.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +2

  ciekawski_gość

  18.09.2021, 12:51

  to prawda

  Tu chociażby o dostatecznie dobrym dziennikarstwie zapomnij. Zajrzałem na strone projektu i uzupełnię, że Gminę Wiejską Tczew ta magistrala energetyczna tylko "liźnie" na jej północnej granicy, w pobliżu granic z Gminą Pszczółki i Gminą Suchy Dąb.

  Cytuj
  IP: 77.115.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA