Szkoły, przedszkola i żłobki nadal zamknięte - zasiłek do 26 kwietnia

Szkoła (fot. TV Tczew & Tcz.pl)
Tczew - Szkoły, przedszkola i żłobki nadal zamknięte - zasiłek do 26 kwietnia
W związku z zamknięciem z powodu koronawirusa placówek, do których na co dzień uczęszczają dzieci, przedłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nowe Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 9 kwietnia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 26 kwietnia. Dotyczy to rodziców dzieci do 8 roku życia ale także opiekunów starszych dzieci niepełnosprawnych. Rodzice muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. O świadczenie mogą się starać także rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

- Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki ponieważ została zamknięta z powodu koronawirusa. Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub wrzucić do specjalnej skrzynki w placówce Zakładu. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie na nowy okres nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.


Osoby, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, nie musza się martwic. Będzie on potraktowany jako dodatkowy zasiłek i nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.

Sonda - odpowiedz na pytanie

Kogo chcesz na letnim koncercie w Tczewie? (część 1 z 2)

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +12

  Gość _gość_gość

  16.04.2020, 07:37

  Zasiłek dla dzieci do 8go roku życia. Mój dziewięciolatek może sam zostać w domu i przez 12 godzin podczas mojej nieobecności nie może sam wyjść z psem na spacer. Najbardziej debilny rząd wszechczasów! Marzę o dniu kiedy ta chołota przestanie rządzić!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx5 
 • +8

  Kidi_gość

  16.04.2020, 08:31

  Prawda

  Zrobiła szum na początku i ucichło , a jak zostawisz dziecko samo to zaraz opiekę społeczną itp na karku masz. Bo przecież nieletnie... Chory kraj.

  Cytuj
  IP: 79.163.xx6.xx8 
  +2

  m_gość

  16.04.2020, 08:52

  pewnie większość z nas ma ten sam problem.pomagaja przedsiębiorcom a zwykły czlowiek został sam ze swoimi problemami.oprocz tego ze ja muszę siedziec w domu z dziećmi odrabiać zdalnie z nimi lekcje, koszty ich utrzymania znacznie wzrosly to jeszcze mąż przynosi do domu mniejsza pensje .nam zwyklym ludziom nie pomaga nikt a ile jest wokoło ludzi którzy stracili pracę lub dostali wypowiedzenia.jak to długo potrwa ?miesiąc dwa czlowiek może się przemęczyc ale na dłuższą metę czarno to widze.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +1

  Wyborca 2020_gość_gość_gość

  16.04.2020, 09:22

  Zakazy dla ciemnogrodu.

  Ja tak samo oczekuje .aby ich pomysly padly natychmiast.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx1.xx4 
 • nn_gość

  16.04.2020, 09:23

  "pewnie większość z nas ma ten sam problem.pomagaja przedsiębiorcom a zwykły czlowiek został sam ze swoimi problemami.oprocz tego ze ja muszę siedziec w domu z dziećmi odrabiać zdalnie z nimi lekcje, koszty ich utrzymania znacznie wzrosly to jeszcze mąż przynosi do domu mniejsza pensje .nam zwyklym ludziom nie pomaga nikt a ile jest wokoło ludzi którzy stracili pracę lub dostali wypowiedzenia.jak to długo potrwa ?miesiąc dwa czlowiek może się przemęczyc ale na dłuższą metę czarno to widze."

  jak nie bedziemy pomagac przedsiebirciom to jescze wiecej wypowiedzen bedzie

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +5

  m_gość

  16.04.2020, 10:56

  jak ludzie nie będą mieli za co żyć to nie będą korzystać z usług.tak samo na targach nie będą kupowali warzyw bo tansze są w markecie to wszystko zatoczy swój krąg.nie jestem osobą która wyciaga reke pierwsza po pomoc ale uważam że zwykłym ludziom tez powinno się pomóc.juz nie wspomnę o tych dzieciach które korzystały w szkole z dożywiania.rozne sa sytuacje rodzinne. czy mops sie zainteresowal co sie dzieje z takimi dziećmi teraz?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +3

  babcia Stasia_gość

  16.04.2020, 13:40

  pomoc drobnym przedsiębiorcom...

  Chciałam pomóc drobnym przedsiębiorcom w lokalnym sklepiku. Pewien sklepik z tkaninami sprzedawał również szyte przez te same panie maseczki z materiału po 4 złote. Jak tylko maseczki stały się obowiązkowe, cena maseczek podskoczyła do 19 zł za sztukę. Chciałam wesprzeć przedsiębiorców i rzemieślników, ale nie spekulantów i cwaniaków. Być może to nie jest reprezentatywny przykład, ale niektórzy przedsiębiorcy sami sobie gotują taki los.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.