Pro Obywatel 2022 dla Krystyny Gierszewskiej

(fot. powiat.tczew.pl)
Tczew - Pro Obywatel 2022 dla Krystyny Gierszewskiej
Sesja Rady Powiatu Tczewskiego była doskonałą okazją do uhonorowania osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promocji naszego powiatu. Tak było podczas styczniowej sesji, kiedy Krystyna Gierszewska otrzymała Nagrodę Tczewski PRO OBYWATEL 2022.

Mieszkanka Kociewia otrzymała nagrodę w kategorii Powiat Tczewski za szczególne zaangażowanie w działalność kulturalną, promocję tradycji i obyczajów kociewskich, a także zaangażowanie w działalność społeczną. Nagrodę przyznaje w swoim plebiscycie Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski "PRO OBYWATEL"

Gratulacje wręczyła Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego - Barbara Kamińska, Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski, Wicestarosta - Andrzej Flisik oraz Tomasz Kajzer - Radny Powiatu Tczewskiego a zarazem przedstawiciel Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski "PRO OBYWATEL".

Spośród złożonych zgłoszeń kapituła konkursu przyznała tytuł PRO OBYWATEL 2022 w kategorii powiat pani Krystynie Gierszewskiej, mieszkance Lignów Szlacheckich, regionalistce, autorce książek kulinarnych, kultywatorce i promotorce tradycji i obyczajów kociewskich, która swoją działalnością integruje wiele środowisk.


Działalność społeczną rozpoczęła od objęcia funkcji przewodniczącej reaktywowanego koła gospodyń w Lignowach Szlacheckich. Kolejno, została prezeską Gminnego ZRKiOR w Pelplinie oraz w 2006 r. prezeską Kociewskiego Forum Kobiet - stowarzyszenia zawiązanego w celu aktywizacji i integracji mieszkanek wsi, promującego dawne obrzędy, kulinarne tradycje oraz dziedzictwo kulturowe Kociewia.

Krystyna Gierszewska zasiada w Radzie Programowej LGD "Wstęga Kociewia", Związku Stowarzyszeń "Prakultura", Fundacji "Jedynka Dzieciom". Pełni także funkcję przewodniczącej Gminnej Rady KGW w Pelplinie.

Pani Krystyna wraz ze Stowarzyszeniem Kociewskie Forum Kobiet od 2010 roku organizuje sympozjum kulinarne "O jeściu na Kociewiu", którego celem jest pokazanie bogactwa kociewskiej kuchni, prezentacja różnych dań i kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży w odniesieniu do dawnych tradycji regionu. Stowarzyszenie kierowane przez laureatkę bierze aktywny udział w takich wydarzeniach jak powiatowy turniej Kół Gospodyń Wiejskich i powiatowy przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu".

Pani Krystyna Gierszewska jako pierwsza Kociewianka z powiatu tczewskiego zadbała o wpisanie na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi potraw związanych ściśle z naszym regionem.
Dowodem aktywności w obszarze promocji kociewskiej krainy i jej zwyczajów kulinarnych jest publikacja książek kucharskich m.in. "Tradycyjne smaki Kociewia", "Dawne smaki Kociewia", "Pory roku na talerzu" czy "Karolinka i kociewska grapa", "Weki z kociewskiej spiżarni", których autorką jest pani Krystyna Gierszewska.

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie prowadzone przez panią Gierszewską umożliwiają biorącym w nich udział kobietom angażowanie się w promowanie lokalnych zwyczajów, stroju, gwary, a także w rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Aktywność wspierana przez stowarzyszenie przejawia się także w motywowaniu osób dorosłych, dzieci i młodzieży do udziału w konkursach literackich, plastycznych i gwary oraz różnego rodzaju warsztatach.

Kociewie promowane jest także za pośrednictwem platformy internetowej kuchnia.kociewie.eu na której można znaleźć między innymi aktualności z działalności kobiet kociewskich oraz ciekawą zakładkę pod nazwą "Potrawy pani Krysi".
Ponad regionalna aktywność przynosząca rozgłos Kociewiu to uczestnictwo w programach telewizyjnych takich jak program kulinarny TVP "Zakochaj się w Polsce". Pani Krystyna gościła razem z koleżankami z KGW w "Pytaniu na Śniadanie" w TVP2, w którym zaprezentowała niespotykaną w żadnym innym regionie Polski zupę z brukwi na gęsinie. Wielu z nas pamięta także występ naszej laureatki z kociewską potrawą w programie TVN "Kuchenne rewolucje" z Magdą Gessler podczas jej wizyty w Tczewie.

Krystyna Gierszewska, jak wskazują powyższe przykłady, zasłużyła całą swoją dotychczasową działalnością na to szczególne wyróżnienie, jakim jest tytuł Tczewski PRO OBYWATEL 2022 w kategorii powiat tczewski, o przyznaniu którego zdecydowała Kapituła Konkursu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +6

  Vgg_gość

  02.02.2023, 10:25

  Śmiech na sali

  Kajzer zapłacił za reklamę w tcz.pl czy robią mu za darmo? Stowarzyszenie to wydmuszka rozdaje nic nie znaczące nagrody. Wystarczy sprawdzić adres siedziby stowarzyszenia. Kółko wzajenej adoracji. Moje stowarzyszenie też chcę wręczyć order. Przewodniczaca Kamińska się zgodzi?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx0 
 • +4

  qq_gość

  02.02.2023, 12:59

  na tym zdjęciu wygląda jakby to ona dawała nagrodę temu grubemu...

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • -2

  Łupaszko_gość_gość

  02.02.2023, 13:28

  "a 'la long"

  :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx1 
  +1

  Kaput_gość

  02.02.2023, 20:19

  Gruby wyuczony do pozowania

  Mam pudełko z zapałkami rozdawane na swieto zmarłych przed wyborami

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx1 
 • +1

  Łupaszko_gość_gość

  02.02.2023, 13:27

  "a 'la long"

  Tego Kajzera to się słuchać nie da -chyba pierwszy raz słyszałem żeby ktoś tak nudnie gadał i nawijał makaron na uszy -beznadzieja .Stojąc zanim uśmiecha sie nasza gwiazda starosta który nie dostał się na radnego i został starostą :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx1 
 • +1

  Op_gość

  02.02.2023, 15:39

  Tłuste koty to w tym przypadku nie jest tylko porównanie.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx4 
 • +1

  aa gość_gość

  02.02.2023, 18:18

  gratulacje

  Podczas składania gratulacji wypadałoby patrzeć na osobę, której się je składa, a nie na fotografa, żeby się dobrze ustawić do zdjęcia.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx3 
 • Aga_gość_gość

  02.02.2023, 23:46

  Kajzer

  Tomek, ty zadbaj o siebie bo nie wyglądasz dobrze...

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx0.xx6 
 • Kir_gość

  03.02.2023, 07:28

  Ludzie, mniej żarcia....

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.