Walentynki... od tego się zaczęło, drugie dno

Walentynki, serce
Tczew - Walentynki... od tego się zaczęło, drugie dno
Nadszedł Dzień Zakochanych. Nie trudno zauważyć, ponieważ już od początku lutego w sklepach, telewizji i w każdym innym miejscu możemy dostrzec serduszka, czerwone ozdoby - jednym słowem wszystko co kojarzy się z miłością i zakochaniem. Jest to doskonała okazja dla handlowców, aby trochę dorobić. Czy jednak Walentynki zawsze miały taki komercyjny charakter? Czy ich idea polega wyłącznie na tym, aby dać ukochanej osobie prezent i spędzić razem czas czy może walentynki mają większe znaczenie?

Od tego się zaczęło...

Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Dlaczego Św. Walenty?


Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał "Od Twojego Walentego".Jak obecnie wyglądają walentynki

Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo komercyjny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Są jednak pewne różnice, które sprawiają, że Święto w poszczególnych miejscach jest obchodzone w trochę inny, wyjątkowy sposób.

We Francji zamiast kartek jest zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech upowszechnił się zwyczaj kupowanie ukochanej osobie odzieży w czerwonym kolorze. Nieco inaczej Walentynki wyglądają w Japonii. Tam panie obdarowują mężczyzn czekoladkami. Są dwa rodzaje czekoladki "giri-choko" - dawane przyjaciołom i znajomym i czekoladki "Honmei-choko" - dawane tej jednej ukochanej osobie.

To tylko nieliczne przykłady tego, w jaki sposób obchodzone jest Święto Zakochanych w poszczególnych krajach. Niestety nie sposób wymienić wszystkich. Najlepszymi obserwatorami i ekspertami w tej kwestii są Polacy mieszkający za granicą. Mają oni na co dzień kontakt z kulturą i mieszkańcami danego rejonu. Warto odwiedzić takie miejsca w sieci, są one cennym źródłem informacji. Przykładowo takim miejscem jest serwis www.znajomapolonia.com Znajdują się tam Polacy żyjący na emigracji. Z pewnością chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat sposobów obchodzenia Dnia Św. Walentego.

Drugie dno

Pod fasadą wszystkich życzeń i upominków kryje się potrzeba miłości. Człowiek chce kochać i być kochanym jest to teza, którą śmiało możemy postawić mieszkańcom wszystkich krajów świata i w każdych czasach. Stwierdzenie jest aktualne dzisiaj, jak i 1000 lat temu. Potrzeba miłości jest na tyle ważne w życiu każdego z nas, że specjalnie z tej okazji został ustanowiony Dzień Zakochanych. Dzień ten ma nam przypominać o tym co jest w życiu najważniejsze. W dzisiejszych czasach pogoni za pracą, za karierą często miłość schodzi na drugi plan. Zaniedbujemy osoby najbliższe, często nie mamy dla nich czasu. Taki Dzień jak Walentynki pozwala zastanowić się nad miłością i w plastikowym, czerwonym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot.

Krytyka Walentynek

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.


Dla osób niepozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z "tyranią bycia w związku" i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami.

Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają Świadkowie Jehowy.

W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek, są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki


Autorką większości tekstu jest Aleksandra Hacia, źródłem większości tekstu jest artykuł ze strony: https://adonai.pl/milosc/?id=175


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • +2

  Ania_gość

  14.02.2020, 12:03

  Art

  Kopiuj wklej enter Smutne

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx6 
 • +14

  Ann_gość_gość_gość

  14.02.2020, 13:00

  Hm..

  Bardziej od walentynek kręci mnie tłusty czwartek :D

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx9 
 • -1

  wacek_gość

  14.02.2020, 13:44

  ma moc

  durne święto , durnych ludzi , na kiepskim tyczypyly

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • cghr_gość

  14.02.2020, 14:34

  napisał samotny, pryszczaty wacek, siedzący przed zaplutym monitorem...

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx6 
 • +5

  observeur_gość

  14.02.2020, 14:42

  A ja Wam wszystkim życżę z całego serca, aby Was ...

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx8.xx6 
 • +10

  observeur_gość

  14.02.2020, 14:43

  ... ktoś pokochał trolle Wy moje ;-)

  Cytuj
  IP: 5.172.xx8.xx6 
 • -7

  Walenty dla starszyzny_gość

  14.02.2020, 15:03

  Dla: starsi panowie siwi lub bez włosów

  Viagra po 50 za blister, Kamagra po 40, Levitra po 60. W końcu będziecie mogli godnie uczcić to święto i dokonać spustu na waszej drugiej młodszej połówce.

  Odpowiedz
  IP: 82.102.xx2.xx9 
 • +1

  gibon0308_gość_gość

  15.02.2020, 08:03

  Wiagra.

  Ja biorę Wiagrę Ligcht , co prawda po niej nie stoi , ale dobrze się układa w gaciach.

  Cytuj
  IP: 83.23.xx5.xx4 
  -1

  Kazimierz_gość

  15.02.2020, 09:02

  Sporo leków bierzesz... może trzeba zmienić tryb życia na zdrowy i odżywianie na zdrowsze? Rzuć pety i wódę to zacznie ci stawać (konar)

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • -5

  Ja_gość_gość_gość

  14.02.2020, 17:13

  Walentynki są super ekstra, zjadłam ciasto w kształcie serca, mam 5 goździków, pełno buziakow od jakiś numerów na whatsupp, walentynki od synów, ubrałam się na czerwono i jest ekstra.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx9 
 • -3

  Multikulti_gość

  14.02.2020, 20:48

  Zawsze i wszedzie będziemy podkreślać Tczew to nasze Miasto od wschodu do zachodu

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • +6

  OLA_gość

  15.02.2020, 09:17

  Uwielbiam seks. W Czewie brak klubów GOGO, klubów nocnych ani nawet klubów dla swingersów. Czy prezydent dba tylko o potrzeby lewaków na rowerkach a ignoruje potrzeby większości społeczeństwa?

  Odpowiedz
  IP: 129.205.xx8.xx6 
 • -3

  Krystyna gosć_gość_gość_gość

  15.02.2020, 10:39

  Mojemu dałam wczoraj Viagre i jak korzeń odpalił to sąsiadka wyszła sobie zapalić po wszystkim kocham Walentynki

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx3 
 • +3

  grzes_gość_gość_gość

  15.02.2020, 14:49

  to tak zwane,, swieto zakochanych,,wcisnieto nam poprzez dziennikarzy z ameryki.Mamy swoje Slowian swieto-swieto Kupaly.Azreszta jesli kogos kochamy to nie jeden dzien w roku ,tylko 365 lub 366 dni w roku!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx9 
 • Jus _gość_gość

  15.02.2020, 21:44

  Komercja

  Przyszło te już dawno do Polski. Najpierw wystarczyło dać kartkę żeby przekazać dyskretnie że czuje się coś do dziewczyny czy chłopaka. Dziś muszą być kwiaty, kolacje, wyjazdy, prezenty. Kto się temu poddaje jego sprawa ale czy ktoś kto kocha naprawdę potrzebuje takiego dnia? Myślę że bardziej potrzebują go właściciele restauracji, producenci prezentów i kwiaciarnie. Naprawdę kochana i kochająca osoba jest ponad to.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx0 
 • korekta_gość

  16.02.2020, 08:51

  eh

  Cytuje: "Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu." Prosze nie pisac glupot, nieprawdy, herezji. Sw. Walenty nikogo nie uzdrowil. To nie czlowiek uzdrawia a jedynie Bog. Czlowiek tylko sie modli o uzdrowienie.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.