Kociewska Spółdzielnia Socjalna rozpoczęła działalność

(fot. mat. prasowe)
Kociewska Spółdzielnia Socjalna rozpoczęła działalność
Kociewska Spółdzielnia Socjalna, której założycielami są Gmina Pelplin oraz Gmina Morzeszczyn po zakończeniu postępowania rejestrowego rozpoczyna realizację powierzonych jej zadań. Pierwszym zadaniem, które od dnia 1 lutego 2020 roku rozpoczęła realizować spółdzielnia jest świadczenie usług opiekuńczych na rzecz osób starszych na terenie Gminy Pelplin. Przy tej usłudze pracuje blisko 40 opiekunów wraz z osobą je koordynującą. Ich opieką otoczonych jest ponad 80 seniorów z terenu gminy.

Konrad Mania, Prezes Zarządu Kociewskiej Spółdzielni Socjalnej na sesji Rady Miejskiej w Pelplinie w dniu 20 grudnia 2019 roku tak wyraził się o swoich planach w zakresie realizowanych zadań zarządzanego podmiotu:

"Zależy mi na tym, żeby świadczone przez spółdzielnię usługi były wysokiej jakości, a osoby, które będą je realizować były należycie wykwalifikowane, cechujące się empatią, oddaniem i odpowiednim podejściem do swoich podopiecznych. Chcę aktywnie brać udział w świadczonych przez nie usługach bieżąco kontrolując jakość wykonywanych przez nie usług, włączając w to wizyty w środowiskach, do których trafia nasza pomoc."

Oprócz realizacji zadań gminnych spółdzielnia aktywnie pozyskuje klientów na rynku komercyjnych, m.in. w zakresie usług sprzątających czy zagospodarowania terenów zieleni.


Czym jest spółdzielnia socjalna?

Spółdzielnia socjalna jest podmiotem łączącym cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej, który regulowany jest odrębną ustawą (ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 o spółdzielniach socjalnych), zgodnie z którą podstawowym zadaniem spółdzielni jest reintegracja zawodowa osób zakwalifikowanych do grup defaworyzowanych, w tym między innymi osób niepełnosprawnych, bezrobotnych lub korzystających z określonych form państwowej pomocy socjalnej.

Spółdzielnia socjalna jest specyficznym rodzajem spółdzielni pracy, która w swej istocie nie jest nastawiona na maksymalizację zysku. Ma ona wypełniać dwie odmienne, lecz równie ważne funkcje różnych podsystemów: ekonomicznego i społecznego. W porządku ekonomicznym jej podstawową funkcją jest wytwórczość. Musi więc wytwarzać usługi lub produkty o odpowiednim poziomie jakości odpowiadającym oczekiwaniom klientów. Środki? finansowe z ich sprzedaży? winny pokrywać? wydatki związane? z procesem produkcji. W tym sensie spółdzielnie socjalne prowadzą przedsiębiorstwo, są więc ?podmiotami gospodarczymi podporządkowanymi? zasadom rynkowym. Z drugiej strony obowiązkiem? spółdzielni socjalnych jest prowadzenie działalności? w przestrzeni społecznej, w której? ich podstawowa? funkcją ?jest integracja społeczno-zawodowa. Na tej płaszczyźnie spółdzielnie socjalne prowadza ?taka ?aktywność?, ?która? służy? wzmacnianiu istniejących? i tworzeniu nowych więzi? społecznych, promują? określone? wzorce i normy postepowania, czy ogólnie? rzecz biorąc,? służą?? społecznościom? lokalnym.

Kociewska Spółdzielnia Socjalna będąca podmiotem, którego członkami są dwa samorządowe podmioty prawne: Gmina Pelplin oraz sąsiednia Gmina Morzeszczyn prowadzi działalność o dwojakim charakterze. Naszym nadrzędnym celem jest powrót do uregulowanego życia społecznego oraz zawodowego osób o wysokim prawdopodobieństwie wykluczenia społecznego przy jednoczesnym prowadzeniu przedsiębiorstwa, które oprócz zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności oraz aktywnym uczestnictwie na rynku usług komercyjnych będzie prowadzić działalność społeczną, kulturalno-oświatową oraz społecznie użyteczną.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Dikembe Mutombo_gość_gość_gość_gość

    06.02.2020, 09:34

    Życzę sukcesów na miarę baskijskiej Mondragon.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.