ZUS: Cały czas można starać się o wsparcie

Koronawirus
Tczew - ZUS: Cały czas można starać się o wsparcie
Negatywne skutki ekonomiczne pandemii COVID-19 zredukowała Tarcza Antykryzysowa. Zwolnienie z opłacania składek, świadczenia postojowe i inne ulgi pozwoliły ochronić nawet 6,5 mln miejsc pracy. Na jaka pomoc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą nadal liczyć płatnicy i ubezpieczeni?

Najpopularniejszą formą pomocy było zwolnienie z opłacania składek. Na Pomorzu kwota umorzonych składek wyniosła 794 mln zł, w całej Polsce natomiast przeszło 12 mld zł. Choć termin składania wniosków  minął 30 czerwca, to  grono płatników zwolnionych z opłacania składek może się jeszcze powiększyć. Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie 20 września. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych płatników, których nadpłaty lub wpłaty pokryły składki objęte zwolnieniem. Dotychczas obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone. W wyniku nowelizacji, nadpłaty na kontach w ZUS zostaną przywrócone. ZUS całą procedurę przeprowadzi z urzędu, nie ma więc potrzeby składania wniosków.

-
W dalszym ciągu można składać wnioski o świadczenie postojowe i jego kontynuację. Dotyczy to przedsiębiorców i wykonujących umowy cywilnoprawne. Świadczenie może być wypłacone maksymalnie trzy razy, najpóźniej do 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Świadczenie postojowe można dostać kolejny raz nawet jeśli między pierwszym, a drugim wnioskiem była np. miesięczna przerwa. Zleceniobiorcy, których zleceniodawca odmówił złożenia wniosku mogą ubiegać się  o to świadczenie samodzielnie. Do tej pory oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku wypłaciły te świadczenia na kwotę nieco ponad 354 mln zł. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Kolejną z form wsparcia oferowaną przez ZUS jest odroczenie terminu płatności składek, bądź ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej. Aby skorzystać z pomocy trzeba zawrzeć z ZUS umowę. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy, czy czas prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki uldze można opłacić raty lub odroczone należności później, bez konieczności płacenia odsetek. Istotny jest moment złożenia wniosku, jeśli zostanie on złożony przed terminem płatności składek, nie poniesie się żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek będzie złożony po terminie, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.


Płatnicy, którzy od stycznia 2020 r. mają zaległości w opłacaniu składek, mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania odsetek od zaległości. Mogą z tego skorzystać wszyscy płatnicy, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek ZUS  w następstwie COVID-19. Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało naliczenie odsetek za zwłokę.

Wszelkie wnioski do ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać wyłącznie przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Gizmo_gość

  14.09.2020, 09:44

  Co słychać w Gniewie i Psiaplinie dzisiaj? Śmietnik się przewrócił czy rynna się komuś urwała? A Może pies sołtysa za głośno szczekał w nocy? Piszcie - czekamy na newsy na tcz.pl

  Odpowiedz
  IP: 170.78.xx5.xx5 
 • Bezsrejtu_gość_gość

  14.09.2020, 09:49

  Mydlenie oczu

  Nic by tak nie pomogło przedsiębiorcom jak wprowadzenie dobrowolności odprowadzania składek zus.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.