Leśnicy tłumaczą, co zrobić, jeśli znajdziemy młodego ptaka

Ptak (fot. Nadleśnictwo Starogard)
Tczew - Leśnicy tłumaczą, co zrobić, jeśli znajdziemy młodego ptaka
Leśnicy z Nadleśnictwa w Starogardzie Gdańskim podpowiadają, co zrobić, jeśli podczas spaceru napotkamy młodego ptaka, który opuścił swoje gniazdo.

Podlotami nazywamy niektóre ptaki, takie jak np. sikorki, drozdy, zięby czy mazurki, które opuściły swoje gniazdo, lecz dalej opiekują się nimi rodzice. Nie są w stanie latać na większe odległości i same się odżywiać.

- Takie ptaki wykazują mniejszą płochliwość względem człowieka, a swoim wyglądem wzbudzają współczucie. W większości przypadków nie wymagają jednak naszego wsparcia. Zabranie takiego ptaka do domu odbiera mu możliwość normalnego rozwoju i zdobywania podstawowych umiejętności przetrwania. Dodatkowo opieka nad młodym ptakiem, jeżeli sami chcemy się tego podjąć, najczęściej przerasta nasze możliwości i kończy się tragicznie. Warto, więc zapamiętać, że widząc podlota na chodniku czy jezdni możemy, zachowując względy bezpieczeństwa, przenieść go na pobliski krzak czy drzewo. Ptaki posiadają słabo rozwinięty zmysł węchu, więc nie odrzucą go wyczuwając zapach człowieka. - wyjaśnia Karol Skonieczny, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Starogard Gd.


Jego rodzice znajdą go bez problemu wykorzystując wzrok i słuch. Jeżeli w okolicy nie kręcą się koty lub psy, po prostu oddalmy się jak najszybciej. Możemy być pewni, że rodzice przyglądają się nam z bezpiecznej odległości i czekają tylko, aby dokarmić swojego potomka.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -12

  qq_gość

  25.05.2020, 08:24

  lepiej wziąc do domu takiego ptaka i zjesc niz chorego nietoperza i nabawic sie koronki ;o

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.