Technologia odwiertów ma rozwiązać problem na przycmentarnym parkingu

Cmentarz komunalny (fot. tcz.pl)
Tczew - Technologia odwiertów ma rozwiązać problem na przycmentarnym parkingu
W ostatnich dniach na ulicy Rokickiej odbywają się odwierty pod system odsączający grunt na placu koło cmentarza. Wykonuje je amerykańsko-szwajcarska firma Exlterra, która od ponad 15 lat funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Odwierty mają rozwiązać problem z wodami opadowymi.

- Zajmujemy się instalacją pasywnej technologii GEPS (Groundwater Energy Passive System) która przeznaczona jest do walki z problemem wody opadowej i gruntowej. GEPS to polietylenowe profile różnej długości (1,5m ; 3m; 6m;12m), które są instalowane pionowo w ziemi. Tworzą one między sobą system kapilarny oraz "komunikują się" dzięki czemu przyśpieszają wchłanianie i transport cząsteczek wody, a także wprowadzają stan równowagii w gruncie. Główne zalety to: przyśpieszona infiltracja wody opadowej minimum 10-krotnie, brak konieczności podłączenia do sieci odpływowej bądź punktów zrzutu, brak konieczności konserwacji oraz zewnętrznego źródła zasilania, nadaje się na każdy rodzaj gruntu i przenika wartswy nieprzepuszczalne, szybka i mało inwazyjna instalacja oraz wiele innych. - wyjaśnia Izabela Muńska z firmy Exlterra.


Firma w porozumieniu z Urzędem Miasta w Tczewie prowadzi inwestycję testową, aby zaprezentować skuteczność działania i zalety technologii.

- Na obszarze w pobliżu cmentarza (teren parkingu) po ulewnych deszczach powstawały ogromne kałuże, które utrudniały przemieszczanie się pieszych. Po około 3 miesiącach od instalacji będzie można zauważyć znaczną poprawę i zdecydowanie przyśpieszoną infiltrację wody opadowej. -przekonuje Muńska.


Pierwsza inwestycja testowa odbyła się w SP nr 8, na Suchostrzygach. Problemem był duży stopień zawilgocenia ścian w piwnicy, co dawało cały szereg objawów. Niebawem odbędą się tam badania termowizyjne wykonywane przez niezależnego specjalistę, który w raporcie jasno określi rezultaty. Mimo wszystko już teraz wiadomo, iż efekty są bardzo zadowalające.

Drukuj
Prześlij dalej