O tych grobach już się nie pamięta. Ale w te dni, można się przy nich spotkać

Dawna cmentarna aleja w Parku Kopernika (fot. tcz.pl)
Tczew - O tych grobach już się nie pamięta. Ale w te dni, można się przy nich spotkać
Dawny Tczew już tradycyjnie zaprasza 31 października na Tczewskie Zaduszki - spacer śladami nieistniejących tczewskich cmentarzy. Forumowicze przypomną tczewianom o miejscach, na których przed laty grzebano dawnych mieszkańców miasta. Z kolei na 2 listopada zaplanowano rowerowy przejazd po starych nekropoliach.

W środę 31 października o godz 18.00 po raz kolejny odbędą się Tczewskie Zaduszki, czyli spacer śladami nieistniejących cmentarzy.

Tradycyjnie rozpoczynamy go przy Farze, by potem odwiedzić kolejno cztery nieistniejące nekropolie zlokalizowane w centrum miasta. Przy każdej z nich opowiemy
historię nieistniejącego cmentarza oraz zapalimy symboliczny znicz ku pamięć osób na nim pochowanych.- informuje Dawny Tczew.


A zapomnianych nekropolii, na których nie widać już płyt nagrobnych, jest w Tczewie sporo - setki pochówków znajdują się w obecnym Parku Kopernika, który do połowy XX wieku stanowił cmentarz ewangelicki. Tuż obok, na terenie dzisiejszego ośrodka zdrowia, znajdowała się nekropolia żydowska. Miejsce pochówków znajdowało się też wokół fary i w parku przy ul. Ściegiennego. O tych i innych zapomnianych cmentarzach opowiedzą forumowicze.

Z kolei na 2 listopada zaplanowano przejazd rowerowy szlakiem zapomnianych tczewskich cmentarzy:

- 2 listopada o godzinie 12.00, tym razem na rowerze, wyruszymy na odwiedziny zapomnianych tczewskich cmentarzy. Dzięki temu uczestnicy uczestnicy dowiedzą się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów. Przy każdym z tych miejsc zatrzymamy się na krótką opowieść. Spotykamy się na parkingu przy Intermarche, poruszać się będziemy głównie ścieżkami rowerowymi. - dodaje Dawny Tczew.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -13

  Metro Marek_gość

  29.10.2019, 12:46

  Cmentarz przy ul. Gdańskiej.

  Ten cmentarz to dobre miejsce na nowoczesna zabudowę handlowo mieszkalną albo przynajmniej na powiększenie parkingu przy dworcu PKP. Za jakiś czas można będzie sobie tam powspominać przy gorącej latte jak to było w tym dawnym Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +7

  ric_gość

  30.10.2019, 08:10

  Po prostu jesteś kretynem.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx4 
  -3

  a_gość

  30.10.2019, 14:04

  Czemu jest kretynem ? Za 100 lat będzie istniał cmentarz na ul. Gdańskiej? Myślę, że nie. O zmarłych tam pochowanych pamiętać będą jeszcze 2-3 pokolenia. To wszystko. Czyli jakieś 100 lat. Potem zawieje wiatr, samosiejki i w 10 lat cmentarz totalnie zarośnie.

  Cytuj
  IP: 178.37.xx0.xx7 
 • +2

  ja_gość

  30.10.2019, 21:18

  "Czemu jest kretynem ? Za 100 lat będzie istniał cmentarz na ul. Gdańskiej? Myślę, że nie. O zmarłych tam pochowanych pamiętać będą jeszcze 2-3 pokolenia. To wszystko. Czyli jakieś 100 lat. Potem zawieje wiatr, samosiejki i w 10 lat cmentarz totalnie zarośnie."

  Nieprawda-na starych grobach są nowe

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA