Sylwester i Nowy Rok spokojne. Teraz służby gotowe do walki z wiatrem

To był spokojny okres sylwestrowo-noworoczny na drogach Kociewia. Z kolei dzisiaj pomorskie służby walczą z usuwaniem silnie wiejącego wiatru. Na północy województwa wystąpiło również bardzo groźne zjawisko tzw. cofki.Sylwester i Nowy Rok upłynął spokojnie na kociewskich drogach - służby nie odnotowały żadnego poważniejszego wypadku.


- W okresie sylwestrowo-noworocznym doszło do sześciu kolizji. Nie odnotowaliśmy też żadnego nietrzeźwego kierowcy - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.

Nie doszło również do poważniejszych pożarów, które mogły powstać w wyniku odpalania fajerwerków. Z kolei dzisiaj straż pożarna jest przygotowana na liczne interwencje z powodu zapowiadanego przez synoptyków silnego wiatru.

- Na razie odnotowaliśmy dwie interwencje - drzewo runęło na drogę nr 22 w miejscowości Waćmierek. Do wiatrołomów wyjeżdżaliśmy również w Knybawie - mówi st. kpt. Mariusz Stawicki, rzecznik Komendy Powiatowej, Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie - Apelujemy, aby nie zostawiać samochodów pod drzewami. Może dojść również do poderwania dachów w miejscach, gdzie jest problem z opierzeniem.

Silny wiatr jest zapowiadany na dzisiaj oraz jutro. Najbardziej daje się we znaki mieszkańcom północy województwa. Tam dochodzi również do niebezpiecznej cofki, czyli cofania wód, powodującego lokalne podtopienia. Wysoki jest m. in. stan Motławy w Gdańsku, zagrożony jest również Nowy Dwór Gd. Silny wiatr utrudnia też życie kierowcom, bo padający śnieg powoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Meteo Pomorze podaje alerty pogodowe - OSTRZEŻENIE: WIATR, SZTORM, COFKA

Obowiązuje: 2.01.2019 1:00 - 3.01.2019 19:00 (42 godziny)
Prawdopodobieństwo: 80%
OPIS: Przez najbliższe dwie doby (2 i 3 stycznia) na Pomorze będzie oddziaływać niż Zeetje przemieszczający się znad Inflant nad Białoruś. Towarzyszyć będzie mu rozległy wyż Angela znad Wysp Brytyjskich. Taka sytuacja baryczna doprowadzi do bardzo gwałtownego spływu powietrza arktycznego, które prosto z północy będzie wbijać się m.in. na teren Polski.

WIATR:

1. STOPIEŃ (70-89 km/h): południe pow. słupski, południe pow. lęborski, południe i zachód pow. wejherowski, pow. bytowski, pow. kartuski, pow. człuchowski, pow. chojnicki, pow. kościerski, pow gdański (gm. Przywidz), pow. starogardzki, południe pow. tczewskiego, zachód i południe pow. kwidzyńskiego; porywy przekraczające 70 km/h pojawią się głównie 2 stycznia, aczkolwiek 3 stycznia również mogą się zdarzyć, zwłaszcza podczas opadów. Średnia prędkość wiatru wyniesie 35 km/h.
2. STOPIEŃ (90-109 km/h): północ pow. słupskiego, pow. Słupsk, północ i wschód pow. wejherowskiego, pow. pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, pow. gdański (bez gm. Przywidz), pow. nowodworski, pow. malborski, północ pow. tczewskiego, pow. sztumski, północ i wschód pow. kwidzyńskiego; porywów powyżej 90 km/h, które mogą dochodzić do 110 km/h spodziewamy się od rana 2 stycznia do rana 3 stycznia. Przez pozostały czas obowiązywania ostrzeżenia wiatr w porywach osiągać będzie 70-90 km/h. Średnia prędkość wiatru wyniesie 35 km/h.
3. STOPIEŃ (110-130 km/h): Na całym Półwyspie Helskim przewidujemy wystąpienie porywów wiatru, które 2 stycznia chwilami mogą osiągać około 115-120 km/h. Największe prawdopodobieństwo takich porywów będzie podczas przechodzenia pasm konwekcyjnych. Średnia prędkość wiatru wyniesie 50 km/h.

Wiatr może łamać gałęzie, przewracać drzewa, porywać i uszkadzać wolnostojące przedmioty z balkonów i ogrodów, powodować przerwy w dostawie prądu. Apelujemy o zachowanie wszelkiej ostrożności np. wynosząc przedmioty z balkonu do mieszkania, nie parkować w pobliżu drzew.

SZTORM:

3 STOPIEŃ (10-11 B): Sztorm o takiej sile występować będzie w pasie od Zatoki Botnickiej do Zatoki Gdańskiej, przy czym między Gotlandią a Wyspami Alandzkimi możliwe 12 B (porywy około 140 km/h). Średnia prędkość wiatru wyniesie 60-70 km/h. Wysokość fali znacznej wg modelu WAM osiągać będzie 7-9 metrów. Od Zatoki Botnickiej po akwen na wschód od Gotlandii pojawia się 9-11 metrowe fale. Najgorsza sytuacja będzie panować od nocy 1/2 stycznia do nocy 2/3 stycznia. Wiać będzie z N, NNW i NNE.

COFKA:

Silny wiatr północy będzie wtłaczał wodę z Bałtyku z powrotem do rzek oraz na plaże. Największe zagrożenie wystąpieniem wody z rzek będzie na Mierzei Wiślanej i Żuławach, aczkolwiek nie można tego wykluczyć na pozostałym terenie pobrzeża.

Więcej na www.meteo.pomorze.pl/ostrzezenia i Pogodowy Tczew .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  John_gość

  02.01.2019, 14:04

  Teraz to służby powinny się wziąć do sprzątania miasta ze śmieci po nocy sylwestrowej (potłuczone butelki, pozostałości petard itp.)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • ja_gość

  02.01.2019, 18:39

  Wiatr

  ,,Z kolei dzisiaj pomorskie służby walczą z usuwaniem silnie wiejącego wiatru." Nieźle ????

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA