Za Wisłą ma powstać kompostownia. Większość mieszkańców nie chce takiego sąsiedztwa

Sala w Lichnowach szczelnie wypełniła się mieszkańcami (fot. Tcz.pl)
Tczew - Za Wisłą ma powstać kompostownia. Większość mieszkańców nie chce takiego sąsiedztwa

zobacz galerię zdjęć: 4
Czy w Lichnowach (powiat malborski) powstanie kompostownia, które zgodnie z pozwoleniem będzie mogła przetwarzać nawet 75 tys. ton odpadów organicznych rocznie? Inwestycja budzi olbrzymi sprzeciw większości mieszkańców, którzy obawiają się fetoru. Co ciekawe, grupa która jest powiązana z tamtejszym przedsiębiorstwem, prowadzi już kompostownię na terenie Tczewa - mieszkańcy osiedla Staszica wielokrotnie skarżyli się na uciążliwe sąsiedztwo, a "zapachowy problem" tczewian ma pomóc rozwiązać realizowane obecnie przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji duże unijne zadanie - budowa nowej kompostowni, wykorzystującej nowoczesne technologie, eliminujące brzydkie zapachy. Inwestor z Lichnów przekonuje, że tamtejsza instalacja, to inna technologia - i nie ma powodować dużych uciążliwości zapachowych. Mieszkańców do swoich racji jednak raczej nie udało mu się przekonać.

Kilkanaście kilometrów do Tczewa, na prawym brzegu Wisły - w gminie Lichnowy - planowana jest budowa kompostowni.

- W ramach modernizacji przedsiębiorstwa ma powstać otwarta kompostownia tunelowa. Będą do niej trafiać odpady organiczne, które nie będą zawierały niebezpiecznych dla środowiska substancji - zapewnia inwestor w dokumentacji, do której dotarło Radio Gdańsk.


Zgodnie z dokumentacją instalacja ma przetwarzać maksymalnie 75 tys. ton odpadów organicznych. Całość ma trafiać do 10 półotwartych halach na terenach należących do inwestora. Całość jest na etapie postępowania środowiskowego, ale już budzi olbrzymi sprzeciw mieszkańców - 28 lutego odbyła się nadzwyczajna sesja Gminy Lichnowy - na której stawiło się kilkudziesięciu mieszkańców.

-
Wy będziecie mieli z tego pieniądze, a ceny naszych nieruchomości spadną - mówili mieszkańcy.


Mieszkańcy podkreślali też, że boją się o stan swojego zdrowia, obawiają się fetoru, a także martwią się o stan lokalnych dróg - codziennie do kompostowni będzie mogło dojeżdżać nawet 50 ciężarówek.

- Ciężki transport na lokalnych drogach budzi nasze obawy - przyznał wicestarosta malborski, Waldemar Lamkowski.


Pod petycją dotyczącą sprzeciwu wobec planowanej inwestycji podpisało się około 1600 mieszkańców. Także Rada Powiatu Malborskiego wyraziła w specjalnym stanowisku zaniepokojenie inwestycją. Mieszkańcy obawiają się skali działalności firmy - według szacunków do przedsiębiorstwa może być przywożonych maksymalnie do 500 ton dziennie:

- To, że mamy takie spektrum w pozwoleniu, to nie znaczy, że taka ilość tu trafi. - mówił mecenas Michał Behnke, przedstawiciel inwestora.


Mecenas zapewniał, że inwestycja będzie zgodna ze wszelkimi normami. Co do uciążliwości zapachowych, jego zdaniem, obawy mieszkańców są za daleko idące.

Co ciekawe, Przedsiębiorstwo Rolno - Usługowe Lichnowy Sp. z o.o, które ma być inwestorem, jest powiązane z firmą Kommunalservice, prowadzącą kompostownię na terenie osiedla Staszica na działce dzierżawionej od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Uciążliwość zapachowa instalacji od lat niepokoiła mieszkańców tej części Tczewa. Wszystko wskazuje na to, że te problemy się skończą, bo dzięki unijnej dotacji ZWiK buduje własną nowoczesną kompostownię membranową, która ma ograniczyć "zapachy" do minimum - zatem po ukończeniu inwestycji działalność Kommunalservice w Tczewie nie będzie już potrzebna. Na spotkaniu w Lichnowach przedstawiciel inwestora przekonywał jednak, że inwestycja za Wisłą ma być stworzona według innej, nowszej technologii niż ta w Tczewie, a tym samym uciążliwości mają być mniejsze.

Dodajmy, że wytwarzany w instalacji w Lichnowach kompost ma trafiać na pola, których uprawą na Żuławach zajmuje się inwestor. Inwestycja za Wisłą jest obecnie na etapie postępowania środowiskowego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • -7

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  01.03.2019, 10:23

  Może na Nowogrodzką ?!

  Może by tak przenieść na Nowogrodzką - co na to poseł PiS Kazimierz Smoliński ?!

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx3.xx3 
 • +14

  Emigracja XXI wieku_gość

  01.03.2019, 11:26

  Może na Czerską - i tak już tam śmierdzi czosnkiem i szambem.

  Cytuj
  IP: 182.53.xx6.xx6 
 • Kazik_gość

  01.03.2019, 12:23

  Lichnowy to bardzo dobra lokalizacja ...zapach i hałas rozejdzie się po polach i nie będzie uciążliwy dla większych aglomeracji.....

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • -8

  p. Kazik_gość

  01.03.2019, 12:33

  Lichnowy to najlepsza lokalizacja... zapach i hałas rozejdzie się po polach i nie będzie uciążliwy dla większych aglomeracji... mieszkańcy mogą otrzymać zniżkę na śmieci....

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +10

  Jack_gość

  01.03.2019, 16:17

  W Tczewie jest śmierdzące wysypisko i nikt nie ma z tego powodu zniżki na śmieci a wręcz odwrotnie - mamy najdroższy odbiór śmieci na Pomorzu.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx5 
  +7

  P. Julia _gość

  01.03.2019, 16:58

  Dla większych aglomeracji

  Dla większych aglomeracji może i nie będzie uciążliwy, natomiast proszę zauważyć że ludzie uciekają na wsie aby żyć w spokoju i dużo bardziej czystym powietrzu niż w mieście. Równie dobrze można napisać, otwórzcie drugi punkt w Tczewie i tak już śmierdzi a zanieczyszczenie powietrza jest dużo większe niż w Lichnowach.

  Cytuj
  IP: 37.248.xx3.xx3 
 • -9

  Pawel_gość

  01.03.2019, 16:55

  Idealne miejsce na kompostownie

  To idealne miejsce na kompostownie. Daleko od miasta, będzie śmierdzieć w 2-3 wioskach a nie w dużym mieście :) trzeba się było budować w Tczewie

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx8.xx7 
 • +1

  Piotrek-gość _gość

  01.03.2019, 18:06

  Jeśli twierdzisz że to takie idealne miejsce to sam spróbuj mieszkać z takim smordem pod domem. I zapewne twierdzisz tak bo to nie Tobie pod domem będzie śmierdzieć

  Cytuj
  IP: 178.217.xx1.xx3 
 • +4

  Gość_gość_gość_gość

  01.03.2019, 20:46

  Smród z kompostowni w ZWiKu czuć nie tylko na terenie zakładu ,ale i okolicach, a szczególnie latem.

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx0.xx0 
 • marek_gość

  03.03.2019, 21:44

  kompostownia

  Trochę dziwię się ostrej reakcji mieszkańców gminy Lichnowy. Odór z gnojowicy wylewanej na pola po drugiej stronie Wisły był w Tczewie często odczuwany - a im to nie przeszkadzało? I tak wszystko zależy od kierunku wiatru !.A wieś to wieś - i gdzieś te chlewnie i kompostowniki trzeba lokować, by mięso i nabiał był w naszych sklepach ! Co do kompostowni w ZWiKu - to dobrze, że jest szansa na wyprowadzenie Kommunalservice. Sprawiali oni dużo kłopotów i smrodów tczewianom w minionych latach. Może za rok będzie mniej śmierdzieć w Tczewie - ale i tak smrodu nie da się całkowicie wyeliminować - takie są prawa chemii i biotechnologii.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • +1

  gość_gość

  05.03.2019, 14:31

  można zafundować mieszkańcom Lichnowy specjalne maski i kilka flakonów perfum w dobrej cenie

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA