24. stycznia minie 80 lat od mordu na "świńskim rynku"

Rocznica mordu na "świńskim rynku" (fot. Jacek Cherek)
Tczew - 24. stycznia minie 80 lat od mordu na "świńskim rynku"
24. stycznia mija 80. rocznica mordu, dokonanego na trzynastu Polakach przez niemieckich funkcjonariuszy nazistowskich. Jak co roku Dawny Tczew zaprasza na uroczystość upamiętniającą pomordowanych, która odbędzie się przy tablicy na ul. Lecha.

- 24 stycznia (piątek) o godz. 17.00 przy tablicy ul. Lecha odbędą się uroczystości upamiętniania 80. rocznicę 13 Polaków - mieszkańców miasta rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego w 1940 roku. Tradycyjnie przybliżymy całe wydarzenie i zapalimy 13 symbolicznych zniczy dla ofiar tej zbrodni. - informuje Dawny Tczew.

Co wydarzyło się przed 80. laty? Hitlerowcy rozstrzelali 13-tu Polaków, których ukarano za rzekomy sabotaż w fabryce Arkona (dzisiaj "Fabryka Sztuk"). W nocy z 23 na 24 stycznia 1940 roku w garażach na terenie fabryki Arkona (obecnie Fabryka Sztuk i Muzeum Wisły) wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło 7 lub 11 (różnice w źródłach) samochodów pocztowych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zbyt bliskie ustawienie koksowników ogrzewających pomieszczenie przy zatankowanych autach. 24 stycznia na pogorzelisku zebrała się grupa wyższych miejscowych funkcjonariuszy nazistowskich: szef SS Walter Becker, starosta powiatowy i szef NSDAP Isendick, dowódca Gestapo Adolf Leister oraz szef SA Simens. Bez przeprowadzenia żadnego dochodzenia stwierdzili, że pożar był wynikiem sabotażu. Jak po wojnie zeznał kierowca Isendicka postanowiono za każdy spalony samochód rozstrzelać jednego Polaka. Ostatecznie stworzono listę 13-tu niewinnych osób, które następnie aresztowano. Rodzinom powiedziano, że aresztowani zostaną zwolnieni po przesłuchaniu. Po godzinie 13tej przywieziono ich na tzw. świński rynek - plac przy ul. Lecha, który obecnie zajmuje Straż Pożarna. Tam czekał na nich pluton egzekucyjny złożony z miejscowego oddziału SS oraz grupa gapiów.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się egzekucja, ofiary ustawiano czwórkami pod ścianą, kolejni aresztowani musieli zabierać ciała rozstrzelanych na ciężarówkę. Zwłoki ofiar zawieziono do Lasu Szpęgawskiego, gdzie ze względu na niską temperaturę nie wykopano dołu i pozostawiono je niepogrzebane. Po egzekucji rozwieszono na terenie miasta odezwę do mieszkańców, w której grożono dalszymi prześladowaniami.

Po wojnie polskie władze przystąpiły do ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie. Zgromadzone materiały i zeznania świadków wysłano do Niemiec.

W latach 60-tych Niemiecka Prokuratura Generalna oskarżono szefa tczewskiego SS Waltera Beckera o morderstwo. Ostatecznie sprawę zamknięto w 1964 roku, uniewinniając oskarżonego ponieważ nie on wydał komendę "ognia".

W latach 70-tych polska prokuratura jeszcze raz wysłała uzupełnione materiały, ale błędy w tłumaczeniu popełnione przez stronę niemiecką spowodowały odrzucenie ich przez niemiecki sąd jako niewnoszące nic nowego do sprawy. Od wielu lat tematem tej i innych nazistowskich zbrodni, popełnionych na terenie powiatu tczewskiego zajmuje się pochodzący z Tczewa historyk - amator Tomasz Rajkowski.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +19

  Gość_gość

  21.01.2020, 12:07

  ***

  To jest dramat, ze lata po wojnie dużo osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne dożyły sobie spokojnie starości, tak jak Becker a nawet Ci którzy byli odpowiedzialni za tłumienie powstania warszawskiego np. Reinefarth, ktory po wojnie byl niemieckim politykiem, burmistrzem. Dużo zbrodniarzy niemieckich odpowiedzialnych za mordy w tym dzieci, kobiet, gwałtów zniszczenie Warszawy, kradzież Polskiego mienia, wymordowanie inteligencji, nie poniosło żadnej odpowiedzialności.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -1

  stop-srejt_gość_gość_gość

  21.01.2020, 19:01

  "Ci"?

  Nawet mi?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx1 
 • +7

  Ja_gość

  21.01.2020, 14:17

  Ja gardzę niemcami za wszystko co zrobili tu nie ma wybaczenia dusze ich palą się po wieki

  Odpowiedz
  IP: 176.11.xx7.xx8 
 • -12

  Hdud_gość

  21.01.2020, 15:33

  Zestaw się, ja gardzę katolikami twojego pokroju.

  Cytuj
  IP: 37.248.xx8.xx7 
 • -8

  Fran_gość_gość_gość_gość _gość

  21.01.2020, 21:28

  80 lat temu.to było kto z was to pamięta ludzie ? Było jak było nie powinno tak być musimy o tym uczyć lecz trzeba iść do przodu nie się cofać

  Odpowiedz
  IP: 78.20.xx6.xx1 
 • +3

  Ahahaha_gość

  22.01.2020, 10:01

  "Zestaw się, ja gardzę katolikami twojego pokroju."

  To masz pecha bo nie jestem katolikiem ani chrześcijanem ani allahem ani do innej mafii nie nalężę te ,coś ci się nie udało gardzić no ale cóż parodia człowieka już tak ma i musisz z tym żyć

  Odpowiedz
  IP: 178.232.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.