Czym są domy pasywne?

(fot. mat. prasowe)
Czym są domy pasywne?
Dom pasywny to wysoce energooszczędny standard budynku, który również sprzyja komfortowi wewnętrznemu i izolacji akustycznej. Dom pasywny to nie tylko jeden z wiodących światowych standardów efektywności energetycznej, ale także koncepcja konstrukcyjna stworzona do budowy wygodnych, przyjaznych dla środowiska i niedrogich domów i budynków.

Założony przez Instytut Passivhaus w Darmstadt w Niemczech w 1996 r. "dom pasywny" był jedną z pionierskich koncepcji budowy domów niskoenergetycznych i jest obecnie wiodącym standardem budowlanym. Projekt koncentruje się na jak najlepszym wykorzystaniu "pasywnych wpływów" w budynku - takich jak światło słoneczne, zacienienie i wentylacja - zamiast na aktywnych systemach ogrzewania i chłodzenia, takich jak klimatyzacja i centralne ogrzewanie. W połączeniu z bardzo wysokim poziomem izolacji i szczelności, dom pasywny może zużywać 90 procent mniej energii niż typowe mieszkanie.

Domy i budynki domów pasywnych oferują najwyższy komfort wewnętrzny dzięki stałym temperaturom i dobrej jakości powietrza. Mają także dodatkową zaletę w postaci zmniejszenia hałasu zewnętrznego i wewnętrznego ze względu na wysoki poziom izolacji.

Jakie są wymagania dla domu pasywnego?


Budynek musi spełniać kilka kryteriów, aby osiągnąć standard domu pasywnego:

1. Ogrzewanie pomieszczeń: Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń nie może przekraczać 15 kWh / m2 powierzchni mieszkalnej rocznie lub 10 W / m2 przy szczytowym zapotrzebowaniu. Kontrastuje to ze 100W / m2 potrzebnymi w typowym domu.
2. Energia pierwotna: Całkowita energia potrzebna do wszystkich zastosowań domowych (ogrzewanie, ciepła woda i energia elektryczna) nie może przekraczać 60 kWh / m2 powierzchni mieszkalnej rocznie.
3. Szczelność: budynki pasywne są bardzo szczelne.
4. Komfort termiczny: Pomieszczenia mieszkalne powinny być wygodne przez cały rok, przy nie więcej niż 10 procentach godzin w danym roku przekraczających 25 ° C.

Jak budować domy pasywne?

Aby osiągnąć ten poziom wydajności, budowlańcy używają inteligentnego pasywnego projektu - na przykład upewniając się, że dom jest zorientowany i zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać słońce i cień - wraz z pięcioma zasadami domu pasywnego.

Pięć zasad projektowania domu pasywnego, czyli jak działa dom pasywny?

Standard tworzenia budynków pasywnych został zbudowany na podstawie pięciu zasad, które zapewniają stabilne temperatury, komfortowe powietrze w pomieszczeniu, redukcję hałasu i minimalne zużycie energii:

1. Brak "mostków termicznych" - oznacza to, że ściany, podłogi i dachy są dobrze izolowane, bez szczelin. Zmniejsza to potrzebę ogrzewania lub chłodzenia w celu osiągnięcia komfortowej temperatury.
2. Wysokiej jakości izolacja - Jakość izolacji jest kluczem do sukcesu projektu budowlanego. Izolacja służy do zminimalizowania wymiany ciepła ze środowiskiem zewnętrznym Budynki domu pasywnego wykorzystują wysokiej jakości izolację, taką jak m.in. wełna kamienna.
3. Doskonałe okna - aby mieć pewność, że cała przegroda budynku jest dobrze izolowana, ważne jest, aby stosować wysokiej jakości okna o niskim przewodnictwie cieplnym.
4. Hermetyczna konstrukcja - nie powinien istnieć niekontrolowany przepływ powietrza między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym.

5. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - wszystkie te wysiłki mające na celu izolację budynku połączone są z wysokiej jakości wentylacją, która odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i przekazuje je jako powietrze świeże. To zapewnia minimalną utratę energii i dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu.

Czy dom pasywny wymaga ogrzewania?

Domy pasywne buduje się w celu optymalizacji przyrostu ciepła i minimalizacji strat ciepła. Oznacza to, że energia potrzebna do ogrzania domu pasywnego jest o 90% niższa niż w innych budynkach. Dlatego domy pasywne nie opierają się na tradycyjnych źródłach ogrzewania, takich jak piece lub kotły. Zamiast tego wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, energia geotermalna lub pompy ciepła.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Internorm - producentem wysokiej klasy okien pasywnych. Odwiedź showroom Intermorm w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

Internorm Gdańsk
ul. Kartuska 214 (Centrum Handlowe Kartuska)
80-122 Gdańsk
Tel.: 58 533 62 87
Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • af_gość

  26.08.2019, 16:55

  nie ma czegoś takiego jak dom pasywny

  Domy pasywne są w Indiach, bez szyb, prądu i toalet.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • Marco_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  26.08.2019, 18:26

  Masz racje

  Ale w Polsce są, w Polsce wszystko jest. Jestem tylko ciekawy, kogo na to stac, wytyczne jak u szejkow arabskich.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx1 
 • net35_gość

  27.08.2019, 20:07

  Bzdura, są domy pasywne, w normalnych cenach, dla polskich warunków klimatycznych. Południe Polski rządzi, sprawdź tnij.tcz.pl/?u=682656

  Cytuj
  IP: 5.173.xx3.xx3 
 • Adam_gość

  26.08.2019, 20:56

  Pompa ciepla

  Pompa ciepła tylko z nazwy jest odnawialna , np powietrzna pompa ciepła zużywa 3 razy mniej energii elektrycznej niż gdybyśmy ogrzewali dom elektrycznie . Niestety tylko 1/4 energii spalonego węgla w elektrowni dociera do pompy ciepła - m.in. straty na linii , na łopatkach turbin i transformatorach. Stąd trzeba spalić o 33 proc więcej węgla w elektrowni niż w domu żeby ogrzac dom . Tylko tyle, że nie ma smogu w miejscu postawienia domu ale ilość dwutlenku węgla jest porównywalna. Jak ktoś nie wierzy niech przestudiuje dokładnie metodologię sporządzania certyfikatów energetycznych

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.