Zmiana w ZUS: W zgłoszeniach do ubezpieczeń podajemy kod zawodu

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Zmiana w ZUS: W zgłoszeniach do ubezpieczeń podajemy kod zawodu
Zmiany w niektórych drukach ZUS. Od 16 maja w zgłoszeniach do ubezpieczeń trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. Oznacza to nowe wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA.

Informacja o wykonywanym zawodzie jest istotna dla monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, a także analiz i prognoz dotyczących rynku pracy czy przemian struktury społecznej. Informacje te pozwolą również oszacować, w których zawodach i kiedy występuje największa zachorowalność. Dzięki znajomości kodu zawodu będzie można prowadzić analizę orzekanego stopnia niezdolności do pracy, w zależności od wieku i wykonywanego zawodu, czy ocenę poziomu wysokości świadczeń w korelacji z wykonywanym zawodem. Zgromadzone dane będą też pomocne przy przeprowadzaniu bilansu wpływu składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych. Zapotrzebowania na dane statystyczne zgłaszają też ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie.

- Od 16 maja w formularzu ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej" trzeba będzie wypełnić pole 01 "Kod wykonywanego zawodu" w bloku X. Natomiast w formularzu ZUS ZZA "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych" w bloku V dodane będzie pole 02 - "Kod wykonywanego zawodu". Zmieni się też opis bloku V na: "Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu". - mówi Krzysztof C/ieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Podawany kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, określoną w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.


Obowiązek podawania w ZUS ZUA lub ZUS ZZA kodu wykonywanego zawodu będzie dotyczył dokumentów składanych od 16 maja 2021 r. Od tej daty nie będzie można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych. ZUS dostosuje program Płatnik oraz aplikację ePłatnik do zmian. Odpowiedni kod zawodu będzie można wybrać z podpowiadanej przez oprogramowanie listy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -6

  Susan Benson_gość_gość

  21.05.2021, 01:52

  Oferta pożyczki

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? Jeśli tak, to polecę Ci kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na uzyskanie pożyczki * Elastyczna spłata - musisz wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę przez E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp / Telegram: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  Odpowiedz
  IP: 194.110.xx4.xx0 
 • -2

  Max Bent_gość

  21.05.2021, 09:10

  oceanfmortgages@gmail.com

  Witam panie i panowie, czy potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Max Bent. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby spłacić swoje długi, czy też potrzebujesz pożyczki kapitałowej, aby usprawnić swój biznes? Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne agencje finansowe? Potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie Twoje problemy finansowe stały się przeszłością. Skontaktuj się z nami przez e-mail: oceanfmortgages@gmail.com oceanfmortgages@gmail.com To są kredyty hipoteczne Ocean Finance. Osobom zainteresowanym oferujemy pożyczki z rozsądnym oprocentowaniem 2%. Zakres waha się od 5 000,00 euro do maksymalnie 100 000 000,00 euro.

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx2.xx9 
 • Firm _gość_gość_gość

  17.06.2021, 13:23

  Uzyskaj szybką i legalną pożyczkę tutaj

  Uwaga: jesteśmy bezpośrednimi pożyczkodawcami i uczestniczymy w 100% w projekcie międzynarodowym Finansowanie i obecnie poszukujemy osób ubiegających się o pożyczkę, pośredników pożyczkowych oraz projekty międzynarodowe do finansowania. WIĘCEJ ZAPYTAŃ SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI ZA POMOCĄ E-MAILA: customercare2@marsoncompanyltd.com

  Odpowiedz
  IP: 155.94.xx0.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.