Wielkogabarytowy zestaw na Wiśle

Wielkogabarytowy ładunek na Wiśle (fot. Wody Polskie)
Tczew - Wielkogabarytowy zestaw na Wiśle

zobacz galerię zdjęć: 3
W ostatnich dniach Wisła była miejscem przeprawy niezwykłego transportu. Niezwykłego, gdyż odbywał się styczniu, po sezonie żeglugowym, przy zredukowanym oznakowaniu żeglugowym. Ten spory zestaw płynął do Portu Gdańskiego, by potem z powrotem Martwą Wisłą i Wisłą udać się do Płocka.

Następnie pchacze wróciły do Gdańska po kolejne barki i drugi raz ruszyły w górę Wisły. Pchacze po nowy ładunek wracały w nocy. Było to możliwe dzięki nowemu, odblaskowemu oznakowaniu toru wodnego.

Zanim barka trafiła na Wisłę musiała przejść śluzę w Białej Górze. Jak na okres zimowy to długa i trudna wyprawa.

Podczas żeglugi zimowej istnieje ryzyko wystąpienia zjawisk lodowych oraz obniżenia się poziomu wody poniżej stanów wymaganych dla wyznaczonej klasy żeglownej. Żegluga jest możliwa jedynie pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności oraz bardzo dobrej znajomości szlaku żeglownego i dużego doświadczenia kierownika statku i załogi. W przypadku podjęcia się żeglugi w obecnym czasie, zaleca się skorzystanie z obecności na jednostce pływającej pracownika Wód Polskich. Każdorazowe przejście należy zgłaszać z co najmniej dobowym wyprzedzeniem do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Zestaw złożony z pchaczy i barki z wielkogabarytowym ładunkiem wypłynął z Gdańska 9 stycznia - w weekend był na wysokości Tczewa - 16 stycznia był już w Toruniu, by w końcu dotrzeć do Płocka - przewożony wielkogabarytowy element posłuży do rozbudowy tamtejszej rafinerii. Transport był na tyle duże, że wybranie drogi lądowej było niemożliwe.

W najbliższych dniach obejrzymy kolejne takie transporty. W środę pchacze, po pozostawieniu pierwszej części transportu w Płocku, przeprawiły się przez Przegalinę, po drugą partię ładunku z portu w Gdańsku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -3

  łehehe_gość

  19.01.2023, 08:31

  Dziennikarze...

  Czy aby na pewno barka pokonywała śluzę w Białej Górze? Kto to pisał? "WEDY POLSKIE"?

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx9.xx7 
 • +4

  motorowodniak_gość

  19.01.2023, 09:40

  Masz nawet zdjęcie jak wypływa z Białej Góry

  Cytuj
  IP: 94.254.xx7.xx8 
 • -2

  qq_gość

  19.01.2023, 09:21

  kto to jest kierownik statku? i "oraz obniżenia się poziomu wody poniżej stanów wymaganych" czy na pewno? i "Transport był na tyle duże" dziwne bo bęben do tunelu to wieźli ulicą z Opola do Rzeszowa przez...Warszawe :D

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.