Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie - jak się zabezpieczyć?

Droga, kierowca, samochód
Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie - jak się zabezpieczyć?
Niestety nawet najbardziej ostrożna jazda nie gwarantuje Ci tego, że Twój samochód nie zostanie w żaden sposób uszkodzony. Ktoś może nie tylko spowodować kolizję, ale także wjechać w Twój samochód, kiedy ten będzie stał na parkingu lub uszkodzić go w inny sposób. Jak się na takie sytuacje zabezpieczyć? Opowiadamy o tym w tekście.

Jeździj bezpiecznie 
Mimo tego, że nie wszystko zależy od Ciebie podczas jazdy samochodem, ale także od innych uczestników ruchu drogowego, to uważna jazda może uchronić Cię od wielu zdarzeń. Warto więc nie tylko przestrzegać przepisów, dostosować prędkość do warunków na drodze, ale także przewidywać ruchy innych kierowców. Zawsze lepiej jest uchronić się przed wypadkiem. 

Co robić w przypadku zdarzenia drogowego?
Zgodnie z prawem, jeśli podczas zdarzenia ktoś został ranny, należy wezwać policję. Z kolei, jeśli uszkodzeniu uległy wyłączenie samochody, nie jest konieczny przyjazd służb. Wtedy może wystarczyć spisanie oświadczenia przez wszystkich uczestników zdarzenia. To właśnie na jego podstawie ubezpieczyciel będzie wypłacał odszkodowanie poszkodowanemu. 


Dlatego tak ważne jest, aby w takim dokumencie znalazły się wszystkie niezbędne informacje. Są to zarówno dane samych kierowców, jak i te dotyczące ich pojazdów, włącznie z numerem polisy. Oprócz tego trzeba opisać też całą sytuację. Jeśli nie masz pewności do winy, to warto w takim wypadku wezwać policję, która będzie mogła obiektywnie ocenić dane zdarzenie.

Wyposaż się w kamerkę
Niestety nie wszystkie sytuacje na drodze są łatwe do zinterpretowania i wskazania winnego. Może też zdarzyć się, że dojdzie do kolizji nie z Twojej winy, ale sprawca po prostu ucieknie. W obu tych przypadkach dochodzenie odszkodowania może być trudne, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Kamera zamontowana w samochodzie może znacznie ułatwić rozwiązanie sytuacji, jeśli już dojdzie do zdarzenia. Dzięki niej zyskasz nie tylko dowód i łatwiej rozstrzygniesz, kto doprowadził do zdarzenia, ale także nagrasz np. numery rejestracyjne samochodu i sprawcy. To znacznie ułatwi jego znalezienie i obciążenie kosztami.

Ubezpiecz samochód
W Polsce każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. To właśnie z tej polisy jest wypłacane odszkodowanie w przypadku, kiedy ma miejsce kolizja, jak np. stłuczka parkingowa. Jeśli więc spowodujesz kolizję i będziesz miał polisę OC, to właśnie z niej zostanie wypłacone odszkodowanie osobie trzeciej. Musisz więc pamiętać o regularnym odnawianiu polisy. Zresztą za brak OC grozi kara, a w razie wypadku możesz być zmuszony pokryć wyrządzone w jego wyniku szkody.

Jednak powinieneś też rozważyć tak zwane Autocasco, które obejmuje m.in. ubezpieczenie samochodu od uszkodzenia przez osoby trzecie , ale nie tylko. Wyobraź sobie sytuację, w której zostawiasz auto na niestrzeżonym parkingu i boisz się, że ktoś wybije w nim szybę lub zniszczy karoserię. Wykupując Autocasco, możesz liczyć w takim przypadku na odszkodowanie. Szkody mogą spowodować także siły natury i zwierzęta. Również w takim przypadku możesz liczyć na odszkodowanie.

Jak wykupić Autocasco?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę LINK4, gdzie obliczysz wysokość składki i wykupisz polisę w wygodny sposób. Oczywiście, jeśli wolisz spotkać się z agentem osobiście lub skontaktować telefonicznie z konsultantami to również istnieje taka możliwość. Zachęcamy więc do zapoznania się z pełną ofertą na stronie LINK4. Znajdziesz tam nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne. We wszystkich trzech przypadkach zakupisz korzystne ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OBU dostępne są na stronie LINK4.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej