Spacer historyczny po Tczewie "Śladami Niepodległej"

Śladami Niepodległej (fot. mat. prasowe)
Spacer historyczny po Tczewie "Śladami Niepodległej"

zobacz galerię zdjęć: 5
Wiele wydarzeń organizuje się, by uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Także Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie dołączyło do tych obchodów. Działacze i sympatycy zorganizowali spacer po mieście by odkryć ślady i pamiątki związane z walką o niepodległość naszego kraju.

Wśród uczestników spotkania obecni byli: Kazimierz Ickiewicz Radny Miasta Tczew, dr Krzysztof Korda Radny Powiatu Tczewskiego, Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego.

Pierwszym etapem spaceru był Cmentarz Nowy przy ulicy 30 Stycznia, gdzie dr Michał Kargul wygłosił referat o walce Polaków o niepodległość w XIX i XX wieku. Liczne powstania, praca organiczna, działalność gospodarcza i spółdzielcza to wizytówki naszych przodków z tamtego okresu. Zebrani oddali także hołd Feliksowi Andrzejowi Pohorskiemu uczestnikowi powstania styczniowego, zesłanemu na Syberię, którego syn inżynier w tczewskiej cukrowni sprowadził do grodu Sambora. Na kolejnej tczewskiej nekropoli o walkach i ważnych wydarzeniach z 1920 przypomniał Leszek Muszczyński. Jedną z nich jest wkroczenie generała Józefa Hallera do Tczewa. Przy kamieniu poświęconemu Józefowi Piłsudskiemu wspominano ojców polskiej niepodległości (Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty). Jakub Borkowicz wspomniał także o pomorskich i wielkopolskich bohaterach. Antonim Abrahamie, którego nazywano "królem Kaszub" uczestniku konferencji wersalskiej na której apelował o włączenie Pomorza do Polski. Stefan Łaszewski pierwszy pomorski wojewoda wybrany na ten urząd 100. lat temu w 1919, czy Wiktor Pniewski dzielny pilot, którego loty i bombardowania niemieckich miasteczek siały strach i trwogę wśród szeregów wroga. W Miejskiej Bibliotece Publicznej dyrektor placówki dr Krzysztof Korda przedstawiał sytuację w Tczewie w latach 1918 - 1920. Zaprosił także wszystkich na wystawę przygotowaną przez bibliotekę pt. "Tczew 1920. Droga do Niepodległości". Historyczny spacer zakończył się pod murami kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie Jan Kulas opowiedział o wielkiej roli w szerzeniu polskości i patriotyzmu przez tczewskich księży takich jak Aleksander Kupczyński.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, iż należy kontynuować takie formy powiększania wiedzy o lokalnej ojczyźnie, a także pamięć o polskich świętach narodowych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • jaja z nas robią_gość

    11.11.2019, 18:29

    nie dla PO

    ku...s i POlska flaga , to jak patriotom pluć w twarz. Jego PO oddało tyle szkopom , a teraz patriota lokalny ,ale jaja.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx1 
  • M_gość

    11.11.2019, 20:38

    Bo patriota to ten co drze się że Bóg, Honor .. i wytatuuje sobie jeszcze Polskę walczącą, obcego z buta, a na nieprawilnego napluje, miłuje prezesa i nienawidzi wszystkich, którzy mają czelność myśleć inaczej niż on.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx6 

    Alex_gość

    12.11.2019, 07:10

    J.K. to człowiek o chwiejnych poglądach, idzie za tymi z którymi coś może zyskać. To tak jak ta akcja pt. Kon czyt. Prostytucja

    Cytuj
    IP: 188.146.xx3.xx0 

    Hallo_gość_gość

    12.11.2019, 15:09

    A ty kim jesteś, Moskal w Tczewie

    Cytuj
    IP: 37.201.xx3.xx9 

    Komunizm_gość

    12.11.2019, 15:14

    Konfederacja i przytulanki z KGB Putinem, wracamy do obozu ZSRR, zdrajcy ONR i MW

    Cytuj
    IP: 37.201.xx3.xx9 

    senior_gość

    12.11.2019, 19:28

    Bóg jest miłością...

    Czy ty kogos lubisz poza sobą? Niemcom chcesz dzisiaj drzwi zamknac?

    Cytuj
    IP: 77.254.xx7.xx6 
  • Ups _gość

    11.11.2019, 23:52

    Mam miłe wspomnienia z ulicy Łąkowej, większość to mieszkańcy zrozumiał ego od obcego z Berlina i z Hamburga od podszewki ulicy półwiejskiej do Hamburg u

    Odpowiedz
    IP: 37.201.xx3.xx5 
  • Ups _gość

    12.11.2019, 19:28

    Przepraszam za głupi wpis, wszyscy jesteśmy jednostką która ma budować i łączyć nas wszystich znając naszą wspólną tragedię narodową , więc łączymy się i budujemy most dla wspólnego dobra naszego, poza tym życie jest krótkie i biegnie szxbko, więc zostawmy hasło miłość bliźniego nie zależnie od poglądów politycznych, narodowości I tolerancji z tym ładunkiem w plecaku nie zabierz my ze sobą

    Cytuj
    IP: 37.201.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.