Grałeś w filmie o Szpęgawsku? Przygotuj biogram

(fot. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego)
Tczew - Grałeś w filmie o Szpęgawsku? Przygotuj biogram
W tym roku minie 80 lat od wstrząsającej zbrodni w Szpęgawsku. W lesie pod Starogardem zginęło także wielu mieszkańców Tczewa. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego realizuje film dokumentalny poświęcony zbrodni w Lesie Szpęgawskim 1939 roku. Będzie to trzeci odcinek serii "Zbrodnia pomorska 1939" po filmach "Karolewo 1939" i "Dąbrowa 1939". IFUTH czeka na biogramy osób, które wystąpiły w scenach realizowanych w Tczewie.

- Już 2 września 1939 r. Tczew przemianowano na Dirschau. Masowe aresztowania rozpoczęto błyskawicznie. Więźniów przetrzymywano (i torturowano) na terenie dawnej szkoły rzemieślniczej, w areszcie sądu grodzkiego, a później także w Fabryce Wyrobów Blaszanych Arkona, którą uruchomiono jako obóz dla "internowanych" w grudniu 1939 r. To właśnie tam w styczniu 1940 roku wybuchł pożar, który Niemcy wykorzystali jako uzasadnienie dalszej akcji eksterminacyjnej. W odwecie za rzekome podpalenie, 24 stycznia członkowie SS i Selbstschutzu na tzw. świńskim rynku w Tczewie rozstrzelali 13 Polaków. Wśród nich był Teodor Stawikowski, o którym opowiedziała nam jego synowa - Pani Urszula Makowska-Stawikowska. - czytamy na fanpagu Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.


Sceny, które rozegrały się na 'świńskim rynku' oraz wywózki tczewian w pierwszych miesiącach wojny ekipa IFUTH rekonstruowała 31 marca na skwerze dr. Schefflera i przy SP nr 5 im. Adama Mickiewicza w Tczewie oraz na terenie Fabryki Sztuk 26 czerwca. W nagraniach wzięło udział ok. 70 statystów.


- Serdecznie dziękujemy Fabryce Sztuk za gościnne przyjęcie, a Dyrekcji SP nr 5 - za udostępnienie budynku. Szczególne podziękowania kierujemy także do Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie - dr. Krzysztofa Kordy. Film "Szpęgawsk 1939" wspierany jest także finansowo przez Powiat Tczewski. Zachęcamy wszystkich uczestników planu do nadsyłania swoich biogramów na adres szpegawsk1939@wp.pl - informuje Towarzystwo.


Położony kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego Las Szpęgawski we wrześniu 1939 roku został wybrany przez niemieckiego okupanta na miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Jesienią 1939 roku Niemcy wymordowali niemal całą Kapitułę Katedralną diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Niestety, wciąż potrzeba badań archiwum, bo w grobach spoczywają bezimienne ofiary.

Drukuj
Prześlij dalej