Blisko 70 tys. postojowych na Pomorzu

Praca, pracownik
Blisko 70 tys. postojowych na Pomorzu
Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłaciły prowadzącym działalność gospodarczą i pracującym na umowach cywilnoprawnych świadczenia postojowe w łącznej wysokości ponad 113,5 mln zł. Na tę formę pomocy składa się już ponad 69,8 tys. zrealizowanych świadczeń.

Dzięki przepisom tzw. tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek, odroczenia terminu ich zapłaty lub rozłożenia należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także ze świadczenia postojowego. Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

- Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Pozostałe warunki nie zmieniły się. Trzeba tym samym wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu. Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub wykonawcy umowy cywilnoprawnej, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.        
             

W razie wątpliwości dotyczących wniosku, ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające. W celu wyjaśnienia sprawy kontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo. Droga elektroniczna (za pomocą PUE) zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Na PUE można sprawdzić szczegóły wniosków o świadczenie postojowe i kontynuację jego wypłaty. Informacje są prezentowane w zakładce Ubezpieczony, Świadczeniobiorca i Płatnik w bocznym menu [Dokumenty i Wiadomości] w formie dodatkowej zakładki "Tarcza antykryzysowa - wnioski".

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej