Wsparcie ZUS dla uchodźców z Ukrainy

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Wsparcie ZUS dla uchodźców z Ukrainy
W obliczu wojny w Ukrainie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się pomagać uchodźcom. Na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. Jest także gotowy udostępnić swoją bazę lokalową osobom uciekającym przed wojną.

Aby pomóc uchodźcom w komunikacji, na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim, gdzie i na jakich warunkach mogą otrzymać pomoc. W serwisie na stronie internetowej zus.pl będą publikowane w języku ukraińskim aktualne treści dotyczące warunków uzyskania świadczeń rodzinnych, emerytalnych i rentowych, a także ubezpieczenia zdrowotnego. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie możliwe zakładanie profilu także w języku ukraińskim.

ZUS wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia w razie potrzeby swojej bazy lokalowej dla uchodźców. ZUS ma około 1400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.

- ZUS pracuje też nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy, o czym będziemy informować na bieżąco. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS
.


W związku wojną w Ukrainie, część osób, które mają polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS, może nie być w stanie pobierać jej na ukraińskie rachunki bankowe. Jeśli świadczeniobiorca nie może dalej otrzymywać polskiej emerytury lub renty w Ukrainie, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki ZUS, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do oddziału w Rzeszowie, który odpowiada za wypłaty takich świadczeń. Rzeszowski oddział wznowi wypłatę świadczenia na nowy rachunek bankowy w Polsce, od momentu, gdy przestało być pobierane. Jeśli świadczeniobiorca znajdzie się na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji czy Czech, może wówczas zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i tam przekazać informację. Trzeba pamiętać żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiej w celu udzielenia pomocy. Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego w innym państwie. ZUS skontaktuje się ze świadczeniobiorcą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • jaa_gość

  01.03.2022, 07:37

  pomoc osób prywatnych

  gdzie w Tczewie można przekazać pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy?? dlaczego nie ma jakiegoś punktu zbiórki?? ktoś cos wie?

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • Tomson_gość

  01.03.2022, 08:54

  Kliknij w link

  Proszę tu jest link. Wejdź w galerię i druga fotka: tnij.tcz.pl/?u=5dacf8

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx0 
 • +2

  Bogdan_gość

  01.03.2022, 13:10

  Rozumiem pomóc człowiekowi w potrzebie, to ludzka rzecz. I tak być powinno. Ale promowanie tego i siebie przy okazji to już przesada. WOŁYŃ i masakra polskiej ludności w czasie II wś, o tym już wszyscy zapomnieli? Ukraińcy mają szczęście że Polacy to nie banderowcy z 40tych lat XX wieku, bo ta pomoc wyglądała by jak wtedy oni nam pomogli razem z NKWD, kulą w tył głowy. Jestem daleki od nienawiści i nie oto mi chodzi, chodzi o pamięć tych którzy wtedy potrzebowali pomocy a otrzymali śmierć. A o tym też powinno się pamiętać. POMOC - TAK, ale MARKETING tego narodu już NIE.

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx7.xx9 
 • gosc_gość_gość

  01.03.2022, 14:43

  Nie widziałam nigdzie marketingu możesz podać przykłady? Chyba że inaczej pojmujemy to słowo. Wszędzie gdzie się da jest szerzona pomoc, a o Wołyniu każdy pamięta i szanuje tę pamięć. Zresztą od wojny ucieka nowe pokolenie w większości matki z dziećmi, a dzięki tej całej sytuacji możemy pokazać się z dobrej strony i na nowo budować stosunki między krajami. Warto pamiętać o przeszłości, ale trzeba patrzeć też na przyszłość.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.