Szczepienia ochronne dla dzieci wznowione. Muszą być spełnione pewne warunki

Szczepienia, strzykawki
Tczew - Szczepienia ochronne dla dzieci wznowione. Muszą być spełnione pewne warunki
Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny podjęli decyzję o wznowieniu wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Trzeba zachować zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. To wynik konsultacji m.in. z krajowymi konsultantami w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii.


Szczepienia, w związku ze światową pandemią koronawirusa, były wstrzymane do 18 kwietnia 2020 roku.

Jakie szczepienia będą realizowane?

U dzieci zalecane są szczepienia m.in. na oddziałach noworodkowych, obowiązkowe, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24. miesiąca życia, tzw. poekspozycyjne: przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze. Ponadto, mogą być wykonywane szczepienia przeciwko ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku oraz u dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień.

Rekomendacja dotyczy też dorosłych


Upowszechnienie szczepień np. przeciwko pneumokokom oraz grypie u osób z grup ryzyka, czyli powyżej 60. r. ż. przewlekle chorych (choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc) oraz przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

Kiedy nie można szczepić?

Jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych nie można ani dziecka, ani nikogo z osób dorosłych zaszczepić.

Szczepienie jest możliwe, gdy u nikogo (dziecka i domowników) nie ma czynników epidemiologicznych zakażenia koronawirusem (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z zagranicy lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia). Ponadto, dziecko i pozostali domownicy nie mogą mieć objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

Bezpieczeństwo podczas szczepień

Opracowane zostały zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w związku z pandemią. Dotyczą pesronelu medycznego i pomieszczeń zabiegowych. Chodzi o używanie jednorazowych rękawiczek, higienę rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcję powierzchni po każdym pacjencie. Szczepienia mają być wykonywane, w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób. Przed szczepieniem konieczna jest teleporada w celu zebrania wywiadu epidemiologicznego (stan dziecka i pozostałych domowników) i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +6

  go_gość

  24.04.2020, 19:51

  Gdyby szczepionki były skuteczne nie byłoby obowiązkowych szczepień.

  Odpowiedz
  IP: 46.215.xx4.xx9 
 • -3

  Hhg_gość

  26.04.2020, 15:02

  Jestes debilem.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +5

  Gość_gość_gość_gość_gość

  24.04.2020, 19:52

  Szczepionka jest tyle warta co umycie rąk

  Odpowiedz
  IP: 46.215.xx4.xx9 
 • +2

  Hug_gość

  25.04.2020, 23:28

  Zenasa

  Teleporada przed szczepieniem ??? Śmieszne jak można szczepic w stanie zarazy... nie boja się szczepic a boja siw udzielać porad w przychodni ?? Czysto nie dziwne jak można zaszczepić dziecko bez wizyty z lekarzem .... inlto wezmoe odpowiedzialność za wszystko... skąd wiadomo ze nie jestes zarazony pielegniarka czy nawet rodzic....noe trzeba być za granicą zeby się zarazić, wystarczy wyprzeć przez okno ile nie odpowiedzialnych idiotek chodzi bez małe i to z koleżankami

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • Sławek EU07_gość

  26.04.2020, 08:08

  na grypę

  Można by dodać jeszcze szczepienie na grypę.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.