Na zwolnieniu lekarskim pamiętaj o aktualnym adresie!

Lekarz, teleporada
Tczew - Na zwolnieniu lekarskim pamiętaj o aktualnym adresie!
Jeśli musimy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego musimy pamiętać, by podać lekarzowi aktualny adres, ten pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. Gdy zmieniamy to miejsce, powinniśmy w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zbliża się sezon urlopowy, a również wtedy zdarzają się sytuacje, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a uraz lub choroba może zatrzymać nas na dłużej poza domem. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego musimy podać lekarzowi, który wystawia e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) adres, pod którym będziemy przebywać w czasie powrotu do zdrowia.

Nie tylko w czasie wyjazdu trzeba pilnować prawidłowego adresu na zwolnieniu lekarskim. Zdarza się, że w systemie podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-ZLA, chory powinien przekazać lekarzowi pod jakim adresem będzie przebywał i to właśnie on powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim.

- Zdarzają się również sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. rodziny, która będzie się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić, ale trzeba pamiętać o obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie pracodawcę oraz ZUS. Ma na to trzy dni. W ZUS może to zrobić na kilka sposobów, np. telefonicznie pod numerem 22 560 16 00), przez internet z pomocą formularza POG na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub w placówce. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego ma znaczenia podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko ZUS, ale również uprawnieni płatnicy składek, którzy sami wypłacają zasiłki (to pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest poprawnie, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. W I kwartale tego roku oddział ZUS w Gdańsku i Słupsku skontrolowały w ten sposób 306 zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli pozbawiono prawa do zasiłku 49 osób. Kwota cofniętych zasiłków to ponad 58 tys. zł.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA