Off Jazz Festiwal - atrakcje na zakończenie

Krystyna Stańko (fot. mat. organizatora)

odbyło się
08
10.2011
Sobota
Tczew - Off Jazz Festiwal - atrakcje na zakończenie
Na zakończenie 5 OFF JAZZ FESTIVALU - "Czary mary", muzyka Petera Gabriela w wykonaniu Krystyny Stańko oraz jazzowo-winylowe after party!

Kolejna muzyczna atrakcja, której nie można przegapić to Czary Mary - projekt w składzie: Mikołaj Trzaska, Tomasz Gadecki i Rafał Mazur, jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Muzycy w powyższym składzie nigdy wcześniej się nie spotkali - ani na koncercie, ani nawet na próbie. Koncert w Tczewie, czyli spotkanie z muzyką bez żadnych ustaleń i nut będzie początkiem tria Czary Mary.

Na zakończenie piątej edycji festiwalu czeka nas występ Krystyny Stańko, jednej z najlepszych polskich wokalistek, która zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów Petera Gabriela. Towarzyszyć jej będą znani muzycy: Dominik Bukowski, Irek Wojtczak, Piotr Lemańczyk, Marcin Gawdzis oraz Cezary Konrad.

Po wszystkim w Piwnicy Kulturalnej odbędzie się afterparty przy muzyce jazzowej z płyt winylowych zagrają Suaf i Aos!


Start: godz. 19.00
bilety jednorazowe: 15 zł
karnety na Festival - 40 zł

Info o artystach:

KRYSTYNA STAŃKO - Czapki z głów!... Od tych słów zaczyna się recenzja najnowszego albumu Krystyny Stańko pt. „Secretly” w Jazz Forum , płyty ocenionej na 5 gwiazdek!!!
Wokalistka zafascynowana twórczością Petera Gabriela zaprosiła do współpracy znakomitych instrumentalistów:

Dominik Bukowski- wibrafon, marimba, xylosynth, kalimba
Piotr Lemańczyk- kontrabas
Cezary Konrad- perkusja
Marcin Gawdzis- trąbka
Irek Wojtczak- klarnet basowy, flet, sksofon

Brzmienie zespołu jest na wskroś jazzowe i wpisuje się we współczesne nurty tej muzyki. Nie brakuje partii improwizowanych , do których twórczość Petera Gabriela jest jak się okazuje wspaniałym tworzywem. Interpretacje Krystyny Stańko i towarzyszących jej artystów nadają jej szczególnej, jazzowej poetyckości , a wspólną cechą pozostaje przestrzeń i magia tej muzyki. Podczas koncertów można usłyszeć ciekawe wersje : SKY BLUE, MERCY STEET, THE RHYTHM OF THE HEAT, RED RAIN i inne. Ciemna, welwetowa barwa głosu artystki, oryginalne instrumentarium, często odważne aranżacje to znak rozpoznawczy tego niezwykłego projektu. "Secretly" jest rodzajem hołdu Krystyny Stańko dla wybitnego twórcy , którego trudno zdefiniować, który wymyka się jednoznacznym ocenom. Takim artystą jest niewątpliwie Peter Gabriel

CZARY MARY - Trio w składzie Tomasz Gadecki saksofony, Rafał Mazur gitara basowa, Mikołaj Trzaska saksofony, klarnety.
Prawdopodobnie jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Muzycy w powyższym składzie nigdy wcześniej się nie spotkali – ani na koncercie, ani nawet na próbie. Koncert w Tczewie będzie początkiem tria Czary Mary. Z muzyką bez żadnych ustaleń i nut na koncercie może wydarzyć się wszystko. Nawet ci którzy znają muzyków z innych składów, nie powinni być pewni czego się spodziewać.

Pewne jest jedno - będzie to niezwykła wyprawa w nieznane z czarodziejami instrumentów.

Rafał Mazur - muzyk-improwizator, filozof

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce. W swej praktyce muzyka-improwizatora i na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w niej, Rafał studiuje filozofię chińską (Instytut Filozofii UJ), czyniąc z taoizmu mocną podstawę do osiągnięcia postawy improwizatora. Od 5 lat aktywnie trenuje taoistyczną sztukę walki TaiJi Quan Chen, uważając za chińskimi filozofami i mistrzami sztuk walki, iż najważniejszy w kwestii kreacji spontanicznej oraz adekwatnej reakcji na nieprzewidziane sytuacje (sytuacje improwizacji kolektywnej) jest stan umysłu. W Chinach od ponad 3000 lat doskonali się praktyki przygotowywania umysłu do działania spontanicznego, a teoretyczne rozważania nad kreacją "ad hoc", znajdujące swe źródła w taoistycznej tezie o "naturalnej i spontanicznej kreacji" otaczającej nas rzeczywistości, mają swoje początki we wczesnym średniowieczu - dynastii Tang. W 2006 roku, podczas trasy koncertowej Polish Sound Art in China w Chinach, gdzie artysta reprezentował polska muzykę improwizowaną, oprócz koncertowania Rafał wygłosił wykłady w NiLIHo Gallery w Foshan oraz w Zendai Art Museum w Szanghaju, oraz konfrontował swoje podejście do improwizacji (oraz do taoizmu i Tai Ji) w spotkaniach z przedstawicielami chińskiej sceny muzyki improwizowanej. Ostatnim efektem pracy i artystycznych poszukiwań Rafała, jest pierwsza płyta muzyki swobodnie improwizowanej na akustycznej gitarze basowej solo - "Sonor Forms", wydane w listopadzie 2009 przez niezależne wydawnictwo DTS Records, w serii TRANSIDIOMATICS. Jest to efekt pracy artysty nad spontaniczną improwizacją solową. Rafał Mazur gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej przez Jerzego Wysockiego i używa strun Thomastik-Infeld.

www.rafalmazur.eu

Tomasz Gadecki
Saksofonista, muzyk, (15.08.1971) Ostanie lata poświęcił się szeroko rozumianej muzyce improwizowanej (Olbrzym i kurdupel) w takim jej aspekcie gdzie komponowanie jest tożsame z wykonaniem i jest niepowtarzalne. Swoją miłość do muzyki wyssał z mlekiem matki. Początkowo grał w orkiestrze dętej w swojej parafii - lata 80 te, na puzonie. Jednak saksofon był marzeniem które zaczęło się realizować w szkole średniej oraz w domu kultury w Gdyni. Średnia szkoła muzyczna oraz fascynacja jazzem to okres studiów. Wieczny poszukiwacz prawdy do ostatniego dźwięku. Wraz z zespołem Bikomutant - zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie. W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -"Olbrzym i Kurdupel" . W lutym 2009 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrrrrrrr..." Tomasz Gadecki brał udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych - Zespoły: Orkiestra Dęta Parafii O.O. Franciszkanów w Gdyni, Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia, Orkiestra DK w Gdyni,"Słoń","Chwalmy Pana" , duet z Piotrem Manią , duet z Jackiem Mazurkiewiczem,"Jazzmassacra","Bikomutant" , "Olbrzym i Kurdupel",Ikenga Drummers, Contemporary Noise Sextet, Groont Ansamble, Dzidzia - Marcin Zabrodzki, Walkirie Saxofonowe Zwierzęta, Mikołaj Trzaska, Tomasz Sowiński, Kuba Staruszkiewicz. Wspólpracował także z trójmiejskimi DJ-ami między innymi z DJ Kiewiczem, DJ Nawiasem. Koncerował także jako muzyk w sespole muzyki latynoameryka nskiej INES.


Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, polsko-duńskiego tria Volumen, międzynarodowego kwartetu - Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance - Kena Vandermarka, Magic - Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim - wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Setvem Swellem, Timem Daisy, Peterem Friisem Nielsenem, Per Ake Holmlandreem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał okolo czterdziestu płyt.

Zapraszamy!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  więcej_gość

  08.10.2011, 21:36

  więcej

  Byłem, słuchałem, fajnie - więcej takich numerów, więcej , więcej , więcej ]

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.