Wystawa malarstwa koła twórców kociewskich

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
07
12.2022
Środa
Tczew - Wystawa malarstwa koła twórców kociewskich
Pierwsza zbiorowa wystawa malarstwa członków Koła Twórców Kociewskich (KTK) już za kilka dni w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 w Tczewie. Wernisaż 7 grudnia godz. 18.00. Wystawa czynna do końca roku w godz. 8.00-18.00 (poniedziałek-piątek) i 10.00-16.00 (soboty, niedziele, dni świąteczne) z wyjątkiem 24-26.12. Wstęp bezpłatny.

Jak doszło do powstania artystycznego Koła?

W Centrum Kształcenia Zawodowego "NAUKA" w Tczewie był realizowany projekt "LOWE" (2021-2022), czyli "Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych". W jego ramach odbywały się szkolenia i kursy z zakresu m.in. informatyki, rzemiosła, rękodzieła i sztuki. Kurs malarstwa prowadził artysta malarz Paweł Galiński. Z jego inicjatywy i kilkunastu znajomych twórców, zarazem uczestników wspomnianego kursu, jesienią tego roku zawiązało się Koło Twórców Kociewskich.

Kilka słów o przewodniczącym Koła
Z wykształcenia jestem artystą plastykiem - projektantem, z zamiłowania, pasji i wedle nauk pobieranych u kilku profesjonalistów - artystą malarzem. Zajęcia dla mniej doświadczonych twórców po raz pierwszy prowadziłem w Gremium Malarskim im. Janusza Mokwy, a także m.in. w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Ruchowo w Tczewie, czy podczas kilku plenerów malarskich / zajęć plenerowych dla seniorów (2017 - 2020). Jednak na większą skalę zaczęło się od kursu Projektu "LOWE" latem roku 2021. Podczas kursu poznałem wiele interesujących osób, zarówno początkujących, jak i mających już wcześniejsze doświadczenie w malarstwie, w tym osoby zaangażowane w wiele inicjatyw lokalnych i / lub pomorskie stowarzyszenia artystyczne - mówi Paweł Galiński.


Od słowa do słowa... i wystawa gotowa

Kurs "LOWE" uważam za bardzo owocny, jednak gdy się zakończył, wiele osób chciało jakiejś kontynuacji i tak od słowa do słowa, przy okazji wspólnej wystawy w Fabryce Sztuk, nadarzyła
się okazja, by pomysł przekuć w nową lokalną inicjatywę - pod nazwą: Koło Twórców Kociewskich (KTK) - kontynuuje Galiński. Zakładamy otwartość na innych chętnych i na różne dziedziny sztuki, a w przyszłym roku odbędą się kolejne wystawy KTK, w Tczewie i nie tylko... Za Kurs "LOWE", dzięki któremu nasza inicjatywa mogła zaistnieć, za profesjonalne wsparcie, zapewnienie wszystkich potrzebnych materiałów i zawsze dobrej atmosfery - wielkie podziękowania należą się Organizatorom Projektu "LOWE" w Tczewie: Marii Wasiewicz-Galińskiej, Elizie Wasiewicz-Pawlaczyk i Igorowi Wasiewicz-Pawlaczyk.

Uczestnicy wystawy
W wystawie biorą udział członkowie KTK: Nina Cichocka, Grażyna Kuras, Hanna Jama, Paweł Tadeusz Galiński, Teresa Gorlikowska, Ewa Majewska-Boduch, Ewa Mechlewicz, Jerzy Monkiewicz, Krystyna Papakul, Wanda Pietrasewicz, Gertruda Plutowska, Aleksandra Ruszkowska, Maria Szymańska, Katarzyna Świerczyńska, Paulina Wenta, Danuta Wetter.

Drukuj
Prześlij dalej