CKiS zaprasza na Andrzejki w sieci

(fot. mat .prasowe)

odbyło się
29
11.2020
Niedziela
Tczew - CKiS zaprasza na Andrzejki w sieci
Wielkimi krokami zbliża się najbardziej tajemniczy i magiczny dzień w roku - "Andrzejki" - wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja. Z tej okazji CKiS zaprasza wszystkie dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy.

Andrzejkowy pokaz iluzji ONLINE
29 listopada 2020 godz.16.00
Transmisja online na kanale YouTube CKiS Tczew

29 listopada o godz. 16.00 zapraszamy na Andrzejkowy pokaz iluzji - czyli niecodzienne widowisko, podczas którego wszystko stanie się możliwe, a tradycja łączyć się będzie z nowoczesną rozrywką.

Będzie tradycyjnie - wrócimy do najbardziej znanych wróżb i przepowiedni andrzejkowych, będzie też magicznie i rozrywkowo - iluzjonista Paulo zaprezentuje prawdziwe sztuczki, karciane triki i wiele innych atrakcji!
Będzie tez konkurs na naszym oficjalnym fanpage na Facebooku! I atrakcyjne nagrody!

Link do transmisji online na kanale YouTube CKiS - https://www.youtube.com/channel/UCTyoF4cmBepj6mnowi3h5qA

O andrzejkach:

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.

Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów... starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Inne źródła mówią o starogermańskim pochodzeniu Andrzejek, związanym z kultem boga płodności, miłości i bogactwa.

Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno - andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku. My przypominamy kilka andrzejkowych zabaw, które w listopadowy wieczór możecie zorganizować w domowych warunkach i dzięki temu przybliżyć słowiańskie tradycje Waszym dzieciom. - mówi Magdalena Riebandt, kierownik ds.organizacji imprez i animacji twórczej

Na naszej stronie internetowej www.ckis.tczew.pl w zakładce Repertuar/Andrzejkowy pokaz iluzji znajdziecie kilka propozycji wróżb . Zachęcamy do skorzystania !

I pamiętajcie - "Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze."
Udanych andrzejek!

Drukuj
Prześlij dalej